Šťastný život je najlepším indikátorom úspechu

Mala by som pravdu, keby som povedala, že každý z nás chce byť úspešný? Nechce každý z nás mať pocit, že niečo znamená, že je ocenený za to, čo urobil, že je užitočný a tak pocíti svoju hodnotu? Úspech je pre nás evidentne veľmi dôležitý, a preto vo veľkej miere ovplyvňuje naše voľby a aj smerovanie v živote. Keď niečo robíme, vždy to má svoju príčinu či dôvod.
Čo je potom príčinou, že každý chce mať úspech? Akú skúsenosť alebo pocit nám úspech prináša?

Odmalička, či už v rodine alebo v škole sme vedení k tomu, aby sme dosahovali, čo najlepšie známky, najlepšie výsledky a boli medzi prvými, ak sa konajú nejaké preteky alebo súťaže. A tak sa snažíme, lebo nechceme svojich rodičov a učiteľov sklamať, chceme, aby boli na nás hrdí. Hlavným dôvodom, prečo sa toľko snažíme, je však to, že nechceme byť medzi tými, čo zlyhajú, neuspejú, čo sa nedostanú medzi prvých troch najlepších. Nechceme medzi nimi skončiť, lebo nás viedli a učili tak, že dobrí a ocenení sme vtedy, keď niečo dosiahneme, keď vyhrávame, keď budeme mať na vysvedčení samé jednotky, keď dostaneme potlesk alebo medailu za skvelý výkon.

A to je začiatok, keď si svoju vlastnú sebahodnotu spájame s tým, čo dokážeme. Voláme to úspech. A keďže každý z nás chce prirodzene cítiť svoju sebahodnotu, chce byť úspešný, chce byť hodný ocenenia a lásky, hľadáme cesty v živote, ako dosahovať tento úspech.

Kedy nám však bude skutočne „dosť“? Budeme sa takto za niečím hnať celý život? Kedy príde ten moment, že si budeme „dosť“ sami, že nebudeme musieť nikomu nič dokazovať, ani to, že máme svoju hodnotu? Za čím sa to vlastne všetci ženieme?

Keď som mala 25 rokov, rozhodla som sa odcestovať do Malajzie. Dovtedy som prešla a naplnila všetky možné „mladé“ úspechy. Vyštudovala som vysokú školu. Našla som si dobrú prácu v medzinárodnej spoločnosti. Potom som si našla ďalšiu dobrú prácu. Darilo sa mi. Zrealizovala som dobrovoľne niekoľko veľkých projektov, viedla tím ľudí. Mohla som si kúpiť pekné veci. Schudla som 5 kíl. Povýšili ma v práci. Hovorili mi, že som šikovná a úspešná, že mám pred sebou skvelú budúcnosť. Každý okolo mňa sa tešil a v podstate aj ja som sa tešila, lebo som dovtedy nič iné nepoznala. Poznala som úspech ako dosahovanie výsledkov.

Nebola som však veľmi šťastná, a už vôbec som nevedela, kto som a kam ma to všetko dovedie. A tak som vycestovala do Malajzie, lebo som potrebovala vedieť, že to nie je ešte všetko a hľadať to niečo, čo som cítila, že mi v živote chýba. Šťastie. Vnútorné naplnenie. Tieto dva pocity, ktoré zaplavia celé vaše bytie a dajú vašej existencii silu a význam.

A tak prichádzam k ďalšej otázke, čo vlastne pre nás znamená úspech? A či tá idea úspechu, ktorá nás ženie životom, je aj tá, ktorá ho dokáže skutočne naplniť?

V Malajzii som začala pracovať pre úžasnú spoločnosť, ktorá kooperovala s autormi a produktmi osobného rozvoja. Nevedela som veľa o online marketingu, bola som v novom prostredí a na úplnom začiatku. Povedali mi, že zo mňa urobia to a ono, tešila som sa, že niekto do mňa vkladá dôveru, ale na druhej strane som sa bála, čo ak zlyhám. A tak som „prepla“ na svoj naučený kanál – mladá úspešná žena. Makala som, učila som sa, robila som nadčasy, robila som to najlepšie, čo som vedela a uspela som. Všimli si to, povýšili ma, dostala som viac zodpovednosti a uznania. Vtedy som si uvedomila, že som túžila po uznaní a ocenení iných, lebo som nevedela, ako si ho sama vytvoriť. Urobila som všetko, čo bolo treba, aby som to dosiahla, a aj tak som sa cítila prázdna. Bola som unavená a bez vízie o tom, kým sa chcem stať.

Viete, aký úspech vás urobí šťastnými?

Neviem, dokedy by som takto fungovala, keby mi život trochu nepomohol a „nekopol“ ma. A tak som prvýkrát v živote zlyhala, nepodarilo sa mi uviesť veľký projekt. Prvýkrát v živote som pocítila bolesť z toho, keď sa vám niečo nepodarí. Cítila som sa, ako nikto. Hanbila som sa, že som to nezvládla, ako sa odo mňa očakávalo. Veď som bola šikovná. Bolelo to. Všetko uznanie, ocenenie a dôvera odišlo s mojím neúspechom.

Myslela som si, že je to koniec, ale pritom to bol len nový začiatok. Vtedy, v tom bolestnom momente som si uvedomila, že som unavená a vyčerpaná z robenia vecí, ktoré ma nenapĺňajú a nevidím v nich svoju budúcnosť, len aby som uspela a bola ocenená. Pocítila som, že ak k takémuto úspechu budem viazať svoju sebahodnotu, nikdy ju skutočne nebudem mať. Všetko to bola iba ilúzia, za ktorou som sa hnala. Rozhodla som, že už nechcem žiť život, ktorý ma nerobí šťastnou a nenapĺňa ma.

Vybrala som sa na novú cestu do neznáma. Vykročila som na cestu sebapoznania a vnútornej slobody. A neľutujem, nič neľutujem. Som šťastná. Cítim naplnenie z toho, čo tvorím a robím. Stretávam sa a pracujem s úžasnými ľuďmi. Viem, kto som. Viem, prečo som tu. Viem milovať. Nepotrebujem od iných, aby mi určovali moju hodnotu, lebo ju už poznám. Potrebujem však iných, aby sme mohli spolu kráčať, aby som ich mohla ľúbiť a oni mňa. Som na ceste, na ktorej neustále lepšie spoznávam, kto som a aký je život. Paradoxom života je, že túto cestu sami tvoríme, ale zároveň ju aj nasledujeme.

Pochopila som, že neexistuje jeden veľký úspech, za ktorým sa ženieme. Viac ako dosiahnuté výsledky a ocenenia, je podstatné vedieť, kto sme a čo nám dáva zmysel. Toto nám nikto nikdy nemôže zobrať, pokiaľ mu to sami nedáme. Úspech je cesta, nie stav alebo výkon. Úspech je vedieť, čo vás robí šťastnými, čo vás napĺňa a v čom spočíva vaša pridaná hodnota a potom to robiť, realizovať to, a tým vyjadrovať to, kto ste.

Aká cesta úspechu by vás urobila šťastnými?

Zistite to a potom naberte odvahu a vykročte.

Úspech nie je zlý, je priam skvelým „motivátorom“ v našom živote. Nie je to cieľová stanica, ale je to vízia, ktorú v sebe vytvoríte o tom, aký život chcete skutočne žiť. Úspech by mala byť sloboda. Nemyslím však teraz slobodu finančnú, ale slobodu vyjadrovať to, kto ste, tým, čo robíte a ako žijete. Predtým, než sa za úspechom vyberiete, opýtajte sa sami seba, či vás ten úspech aj skutočne naplní a urobí šťastnými. A nielen vás, ale aj ľudí okolo vás.

Ako vieme, či sme úspešní?

Podľa mňa najlepším indikátorom úspechu je naše šťastie a vnútorné naplnenie. Všetko ostatné príde s tým. A všetko ostatné sú len skúsenosti, ktoré nám pomáhajú odučiť sa od toho, čo nám bráni byť viac slobodnými.

Katarína Zacharová

Autorka a líderka organizácie RealWoman


Vianočná súťaž o 5 vstupeniek na RealWoman Fórum 2013 POKRAČUJE!

Veríme, že téma úspechu a naplnenia je veľmi dôležitá, a preto sme sa jej rozhodli venovať aj na 2. ročníku RealWoman Fóra 2013, dňa 21. marca 2013 v Bratislave, ktorého hlavnou témou je Skutočný úspech ženy.

Päť z vás má teraz možnosť vyhrať denné vstupenky na RWF 2013, každá je v hodnote 49 eur.

AKO VYHRAŤ? : V komentoch nižšie nám napíšte, čo pre vás znamená byť skutočne úspešná a to do 6.1.2013, vtedy bude platne zaradená do súťaže. Vaše predstavy o skutočnom úspechu, prosím, neposielajte emailom, ale napíšte ich do komentov. Chceme, aby sa nimi inšpirovali aj iné ženy. Výherkyne oznámime emailom v RealWoman Žurnáli dňa 8.1.2013. Neváhajte a pošlite tento článok aj svojim kamarátkam, aby sa mohli zapojiť.

Pomocné otázky pri písaní vášej predstavy:

  • Čo pre vás znamená úspech? Čo vás robí šťastnými?
  • Aká je podľa vás úspešná žena?
  • Akú víziu úspechu máte vy, ktorá vás ženie životom?
  • Aká bola vaša cesta za skutočným šťastným úspechom?

Ďakujeme a tešíme sa na vaše úspešné príbehy 🙂

Viac o RealWoman Fórum 2013 zistíte tu >>