Ste kuchárkami svojho života, vyberte si ingrediencie

Denne počúvam príbehy ľudí ocitajúcich sa na križovatkách života. Premýšľajú, kam sa vydať, ktoré riešenie by bolo najsprávnejšie. Niekedy majú pocit, že blúdia životom, nevedia, čo chcú. Inokedy si myslia, že si zle vybrali alebo niečo zmeškali, nejakú príležitosť. A potom stretávam takých, ktorí majú vždy úsmev na tvári a iskričky v očiach. Aký je medzi nimi rozdiel? Tí druhí milujú svoj život a sú šťastní. Existuje vôbec niečo ako recept na šťastný život? Návodov je hneď niekoľko. Mňa však zaujal jeden z nich: Rob prácu, ktorá ťa baví a stretávaj sa s ľuďmi, ktorých máš rada.

Týmto sa aj riadim. Mám prácu, ktorú zbožňujem a okolo seba ľudí, na ktorých mi záleží. Ak robíme prácu, ktorá nám dáva zmysel a vnútorne nás napĺňa, vtedy máme pocit, že sme na našej životnej križovatke správne odbočili. V mojom živote hrajú veľmi dôležitú úlohu ľudia, s ktorými som sa stretla. Myslím si, že každý človek môže byť mojím učiteľom. V pozitívnom, ako aj negatívnom zmysle. Ak stretnem niekoho, kto mi nesedí, proste, nie je tam tá chémia, poviem si, fajn, aj tento človek mi má čo dať, minimálne to, že si uvedomím, tak takto skončiť nechcem. Pri stretnutí s ľuďmi, z ktorých mám dobrý pocit, je každé stretnutie veľmi obohacujúce a odchádzam z neho v skvelej nálade.

Myslím si, že nikdy nie je neskoro na zmenu. Vždy sa môžeme rozhodnúť, že chceme žiť inak. Skúste si odpovedať na otázku: Pri akých činnostiach, ktoré robím, sa cítim šťastná a naplnená?

Napíšte si to na papier, budete mať viac jasno v tom, čo chcete robiť a čo vám prináša radosť.

Ja sa denne učím zabúdať na predsudky, ktoré ma nikam neposúvajú, práve naopak, brzdia. Učím sa ich jednoducho neriešiť. Kráčam po meste, v ušiach mám slúchadlá s hudbou, na ktorú mám práve chuť, možno sa aj pohybujem tanečným krokom, no cítim neskutočnú radosť a slobodu. Rozhliadam sa po okolí a pritom sa usmievam. Učím sa užívať si život a tešiť sa z maličkostí. Niekedy je jedno, čo robíte, ak sa pri tom cítite šťastní. Je vám v niekoho spoločnosti dobre? Tak sa s ním/ ňou stretávajte. Veď o čo ide v živote? Šťastie je len v okamihoch. Čítala som úžasnú myšlienku od Friedricha Nietzscheho: „Smrťou sme si istí, tak prečo nebyť veselí?“

Úsmev. Tak málo stojí a tak veľa znamená. Aký pocit to vo vás vyvoláva, ak sa na vás niekto usmeje? Čím viac úsmevov rozdáte, tým viac podporíte náladu ľudí okolo seba a čím lepšie naladených ľudí budete vo svojom okolí mať, tým lepšie sa budete cítiť aj vy sami.

Predstavte si, že pred vami je veľký hrniec, máte na výber kopec ingrediencií a idete uvariť ten najlepší obed, aký viete. Namiesto obeda to však bude váš život a ingredienciami nech sú možnosti, ktoré vám ponúka. To, ktoré z nich si vyberiete a v akom pomere, závisí len a len od vás. Ste šéfkuchármi svojich životov, tak si ich uvarte podľa vlastných predstáv!

Keep Smiling,

Lucia Stašeková pre RealWoman

6 Komentáre
Najstaršie
Najnovšie Najobľúbenejšie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
JanetteH
10 years ago

Lucka, to bol úžasný článok…
presne o veciach, ktoré sa dejú…
presne o dobe, ktorá tu je…
presne o pocitoch, ktoré máme…
presne o hľadaní svojho ja…
presne o tápaní…
presne o nájdení samej seba…
presne o svojej sebadôvere…
presne o úcte k samej sebe…
presne o tom akých ľudí tak pritiahneme do života…
presne o tom, že v živote náš všetci ovplyvnia…
presne o tom, že ostanú len tí, ktorí ostať majú…

10 years ago
Odpovedať  JanetteH

Ďakujem Janette za krásny komentár a teší ma, že toto všetko si tam našla! Nech zažívaš kopec šťastných okamihov, ktoré Ti vyčaria úsmev na perách :). L.

KLF
10 years ago

Lucka, supis! Som na Teba hrdy! KLF :))

10 years ago
Odpovedať  KLF

Ďakujem, mám skvelého kouča :). L.

Peter
10 years ago

Ahoj, len z praxe. keby som robil v oblasti, ktora ma naplna a bavi, neuzivim ani hypoteku, nieto este rodinu. Tak je ta moja praca snov platena. Stastie nie je len o tom, co robime, ale ako zivot berieme. Som stastny – napriek tomu, co pises.

10 years ago
Odpovedať  Peter

Ahoj Peter, ďakujem za názor. Súhlasím s tým, že šťastie nie je len o tom, čo robíme. Ak máme tú svoju “prácu snov” je to akýsi ideálny stav. Dobré je si položiť kľúčovú otázku: “Ako to urobím, aby som pracovala v oblasti, ktorá ma baví a ešte mi za to aj dobre platili?” Netvrdím, že je to úplne jednoduché, pretože na to vplýva kopec faktorov… napr. čas, za ktorý sa k tomuto stavu dopracujem, alebo zvládnutie nových zručností, … Nech sa Ti darí brať život z tej pozitívnej stránky. L.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x