Ste princezná alebo kráľovná?

Aký je rozdiel medzi princeznami a kráľovnami? Princezné stále na niečo čakajú. Čakajú na princa. Čakajú, že raz zasadnú na trón. Čakajú a čakajú. Kráľovné konajú, rozhodujú, berú na seba zodpovednosť a aj riziko s tým spojené.

Keď som bola malá, spomínam si, že som pozerala rozprávky len o tých čakajúcich princeznách. Chudobná, špinavá a večne trpiaca Popoluška, ktorá (áno, presne tak!) čakala. Čakala, že jedného dňa príde princ a vyslobodí ju z chudoby a z jej utrpenia. A aj sa dočkala. Hurá! A čo taká Šípková Ruženka? Tá ani nečakala. Rovno zaspala, a to na sto rokov. Dokonalé stelesnenie pasivity bez hraníc. A Snehulienka? Tá so svojím utrpením išla tak ďaleko, že skoro umrela, len aby ju mohol vyslobodiť princ. A (áno, aj oni) potom žili spolu šťastne…

A aké ponaučenie pre nás z toho plynie? Pokiaľ nebudeme nič chcieť, ani nič žiadať, úslužne znášať utrpenie a drieť v chudobe a špine, príde princ a potom budeme žiť spolu šťastne … Super, pokojne si môžem založiť ruky a čakať. A pritom s pokorou znášať nešťastné údely osudu, veď jedine vtedy príde princ.

A čo rozprávky o kráľovnách? Pred pár rokmi som mala možnosť vidieť film Alica v krajine zázrakov v plnej kráse. Úžasné! Alica sa rozhodne, že nebude robiť to, čo sama nechce a predsudky spoločnosti hodí za hlavu skôr, ako sa stihnú objaviť. Vydá sa na cestu do neznáma s pocitom neistoty, ako to všetko dopadne. Aj napriek úskaliam, s vierou a odvahou kráča vpred. Bojuje a chce, veľmi chce! Nakoniec víťazí a s posilnenou dôverou v samú seba pokračuje na svojej ceste.

Keďže som bola od malička vedená k dôslednosti, veľmi presne som odpozorovala pasívny prístup k životu a zaviedla ho do praxe. Ale to, že som naozaj dôsledná, som zistila pred pár dňami, keď sa ku mne nasťahoval nový spolubývajúci. Dlho som bývala sama a zrazu je tu problém. Vtom som sa pristihla, ako snívam, že stretnem princa a ten ma z mojej situácie vyslobodí. Bude mať krásny byt a ja sa k nemu nasťahujem. A keďže ani v práci to nie je ono, tak bude mať tiež veľa peňazí a ja budem môcť odísť z mojej roboty.

A takto (nie inak) som zmýšľala dlhé roky. Vždy, keď sa vyskytol nejaký problém, čakala som vo vlastnom utrpení ako Popoluška, že príde princ a vyslobodí ma. Napríklad, keď som mala šéfa, ktorý nebol práve podľa mojich predstáv, zasnívala som sa, že sa niečo stane a on bude musieť odísť alebo dostane padáka. A čakala som. Raz to dopadlo tak, že som bola z môjho šéfa v takom strese, že som nemohla ani jesť. A to, čo my ženy máme každý mesiac, mňa niekoľko mesiacov obchádzalo. Vážila som menej, ako keď som mala trinásť rokov. A raz, keď som prišla k doktorke s búšením srdca, mi povedala, že to je skoro na infarkt. A to len preto, že som bola veľmi dôsledná. A princ? Hmmm, kto?

Vtedy ma vôbec nenapadlo, že musím preto aj niečo urobiť, ak sa chcem mať dobre. Veď, ako by ma aj mohlo, keď som sa to nemala, kde naučiť. Verná svojmu myšlienkovému vzorcu som premárnila pár pekných rokov, až kým som nezablúdila do krajiny zázrakov a neuvedomila si to. Je to veľmi oslobodzujúce zistenie, lebo zrazu to šťastie závisí len odo mňa a už si nemusím hovoriť: „A čo ak nepríde?“.

V živote treba prekážky prekračovať a výzvam čeliť. Lenže ja, úslužná Popoluška, som sa pred prekážkou zastavila, zasnívala a čakala. Čakala som, že príde princ a všetko šťastie mi padne do lona. Ak by ma tam stretla Alica, tak by som ju asi veľmi pobavila a myslela by si o mne, že mám ohromný zmysel pre humor.

Prečo takéto rozprávky o kráľovnách nedávali rok čo rok počas vianočných sviatkov v televízii? Pravdou je, že na tom už nič nezmením. Podstatné však je, že som aj tak tú svoju rozprávku našla.

A čo vy, sedíte v čakárni alebo už na tróne?

Alexandra Úžiková pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x