Strach je iba volaním po láske

Všetky naše myšlienky, činy a rozhodnutia vychádzajú z dvoch hlavných emócií – zo strachu alebo lásky. Každá z nás už niekedy v živote pocítila strach – strach zo samoty, zo straty zamestnania alebo peňazí, zo strápnenia sa, staroby, dokonca života. To je dôvod, prečo sa niekedy správame tak hlúpo a neuvážene. To, čo nám pomáha cítiť sa lepšie a istejšie, je láska. Buďme k sebe úprimné, veď skoro všetko, čo robíme, je motivované túžbou vniesť viac lásky do nášho života.

Najväčším nepriateľom ľudí je strach, ktorý je zdrojom všetkých našich negatívnych emócií. Za hnevom, manipuláciou, žiarlivosťou, aroganciou, dokonca závisťou sa vždy skrýva určitá forma strachu. Na to, aby sme ho ukryli pred ostatnými, používame rôzne masky, ja im hovorím aj „divadlá“. Všetci ich občas nosíme, resp. hráme a používame ich ako našu obranu.

Na základe pozorovania vlastného správania a aj reakcií ostatných ľudí som si postupne stále viac uvedomovala, že tieto masky sú vlastne volaním po láske a prijatí. Čím je maska výraznejšia, tým je daný človek nešťastnejší a vystrašenejší. Zúfalo schováva svoju neistotu a nízke sebavedomie za tvrdým postojom, aroganciou, sarkazmom, ľahostajnosťou či nedotknuteľnosťou. Pripomína vám to vášho šéfa, kolegyňu, či dokonca seba samú?

Len srdcom vidíme naozaj dobre

Určite poznáte ten pocit, keď vám nejaká osoba nesadne. Nemusí nič konkrétne povedať, ani urobiť, jednoducho ju nemôžete vystáť. Takýchto osôb som vo svojom živote nestretla veľa, zopár ich však bolo. Naposledy jedno dievča, MBA študentka, pochádzajúca zo solventnej americkej rodiny. Už na prvý pohľad je vidieť, že je iná ako ostatní. Pôsobí veľmi chladne a odmerane, iba zriedka sa usmieva, drží si odstup od ľudí, má iba zopár priateľov, pretože len tak s hocikým sa nebaví. Dokáže sa nadchnúť iba luxusnými vecami, je napríklad vášnivou zberateľkou kabeliek od Louisa Vuittona – originálov samozrejme.

Niekedy ma s kyslým úsmevom pozdravila, inokedy prešla okolo bez povšimnutia. Pri každom stretnutí či rozhovore som z nej však mala veľmi zlý pocit. Vnútorné napätie medzi nami rástlo. Cítila som z nej nadradenosť, snobizmus a jej kyslý výraz tváre ma neskutočne dráždil. Paradoxne, čím horšie pocity som z nej mala, tým častejšie som ju stretávala.

Pri jednom takom náhodnom stretnutí sa na moje veľké prekvapenie pri mne zastavila. Chvíľu sme sa samy dve rozprávali, tentokrát to bolo však iné. Po prvýkrát som mala pocit, že mám možnosť vidieť jej pravú tvár, to, kým v skutočnosti naozaj je. Namiesto pyšnej, neprístupnej, stále nespokojnej a unudenej slečny, stálo odrazu predo mnou opustené, neisté dievča, ktoré si toho veľa o sebe nemyslí. Po chvíli rozhovoru som si uvedomila, že sa jej ani nechce odísť. Bola naozaj milá, veľa sa o mňa a môj život zaujímala a na záver si dokonca vypýtala moje číslo, aby sme mohli spoločne niečo podniknúť.

Neviem, či sa z nás stanú práve priateľky, toto stretnutie však veľa zmenilo. Nielenže sa vyriešili moje nepríjemné pocity z jej prítomnosti, ale porozumela som jej predošlému správaniu a uvedomila si, že jeho skutočným dôvodom je strach z odmietnutia, nedôvera v ľudí a nízke sebavedomie. Vďaka tomuto zážitku som úplne zmenila svoj postoj nielen k nej, ale pochopila som aj všetkých „majstrov sveta“ a ich často nevysvetliteľné volania po láske a prijatí.

Pozrite sa okolo seba a popremýšľajte o svojich vzťahoch a reakciách na druhých. Dokážete vidieť ich skutočnú tvár? Alebo sa necháte ovplyvniť a znechutiť ich obrannou maskou?

Poučenie z tohto zážitku najlepšie vystihujú slová od Antoinea de Saint-Exupéryho:

„Iba srdcom vidíme naozaj dobre. To podstatné zostáva pre oči neviditeľné.“

Skúsme preto v ľuďoch hľadať to, kým v skutočnosti naozaj sú a ušetríme si tým veľa nepríjemných pocitov a sklamania.

Dagmar Gabilová pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x