Strach je naša najväčšia brzda v živote

Poznáte momenty alebo životné situácie, kedy ste skutočne po niečom veľmi túžili? Potrebovali ste urobiť zmenu, dostať sa z prostredia, situácie, v ktorej ste boli alebo sa jednoducho posunúť ďalej, na nejaké lepšie miesto?

A viete aj, prečo ste to neurobili?

Pri každej malej či veľkej zmene, ktorú v živote chceme urobiť, cítime strach. Strach nás sprevádza celý život a mnohých z nás strach celý život aj riadi.

Aj ja patrím k tým, ktorých strach podvedome alebo vedome riadil celý život. Uvedomila som si neskutočný význam tohto slova a dôležitosť pocitu, ktorý sa s ním spája. Nikdy by som sa neodhodlala sama s ním bojovať, keby ma život k tomu nedonútil. Vtedy som túto situáciu považovala za nešťastie. Dnes som vďačná, že mi život túto možnosť priniesol.

Od malička máme strach zo zlyhania, z neúspechu, z nedostatku lásky. Obávame sa, že sa iným nezapáčime, nezapadneme do kolektívu, nebudeme mať dobré známky či vzdelanie, alebo sa nebudeme vedieť uživiť. Sprevádza nás neustály strach, že to a to nedokážeme. A mnohí z nás práve preto vsádzame radšej na „istotu“, ktorá sa vôbec nestotožňuje s našimi skutočnými predstavami o živote.

A tak sa začína aj náš začarovaný kruh života, z ktorého je stále ťažšie vyskočiť, pretože máme strach. Radšej sa prikloníme k istote či už v zamestnaní, v partnerskom vzťahu, aj keď nás doslova ubíja, či ponižuje, ale my v tom zotrvávame pre pocit istoty a klamného bezpečia. Strach nám bráni urobiť rozhodnutie, posunúť sa ďalej, lebo v tej istote je nám dobre. Vedome sa rozhodnúť pretrvávať v nepriaznivej situácii je nebezpečné, lebo nevieme, čo na nás čaká. Aj napriek dočasnému bezpečiu a istote sa nevytratí stála frustrácia a nešťastie z neschopnosti svoj život zmeniť.

Niekedy je tým najhorším rozhodnutím neurobiť žiadne

Neurobiť rozhodnutie znamená odovzdať svoj život do rúk tých, čo tie rozhodnutia za nás robia. A to nás pripravuje o naše šťastie, lebo nikto nemôže vedieť, čo my chceme, čo potrebujeme, po čom túžime, čo nás teší a spôsobuje nám radosť so života. Neurobiť rozhodnutie znamená vzdať sa dopredu možnosti rozhodnúť sa správne.

Keď sa zamyslíte nad podstatou svojho strachu, tak to niekedy pôsobí až absurdne. Skúste si na papier napísať príčiny svojho strachu a rozoberte ich, až kým sa vám nebudú zdať tieto dôvody nepodstatné.

Napríklad: Chcete zmeniť zamestnanie, ale vlastne sa bojíte, že ani nič iné neviete a nie ste dosť vhodná robiť čokoľvek iné. Čo je príčina vášho strachu a následného nekonania? Mohli by ste niekde zlyhať, pripadane sa strápniť alebo by sa vás niekto vysmial. Pozrite sa na absurdnosť týchto dôvodov. Prečo váš život stojí a nehýbe sa tým smerom, ako by ste chceli.? Dôvod je strach. Strach, že by ste sa nezapáčili niekomu úplne cudziemu a vo vašom živote úplne nepodstatnému. Zo strachu, že by ste mohli neuspieť pred nejakým cudzím človekom, sa váš život nehýbe a stojí!!!

Alebo si zoberme príklad z partnerského vzťahu. Viem, že niektoré ženy majú doma situáciu, keď sa boja aj o vlastný život (sama som to zažila). Tak si to rozoberme. Máte strach urobiť niečo s vaším vzťahom, lebo viete, že by ste mohli za to dostať aj bitku? No a keď nič neurobíte, aj tak ju predsa dostanete. Ten strach je úplne neopodstatnený, naopak je zlý, lebo nič nerobíte preto, aby ste ju už nikdy nedostali. Pre väčšinu žien je to asi tvrdé, ale tento príklad mi dovolí poukázať na absurdnosť strachu aj v takej extrémnej situácii. Takže, keď si poviete, že vy doma nič nezmôžete, lebo by vás partner zabil, je to tiež len výhovorka zo strachu. Áno, môže vás aj zabiť, ale keď s tým nič neurobíte, tak to neprestane.

Ja som si v mysli nastavila nasledovný model: no, prinajhoršom ma zabije. Veď ľudia denne sadajú do áut a lietadiel a pritom vedia, že sa môžu aj zabiť a nikto kvôli tomuto strachu neprestal predsa používať autá. Len si do nich nikto nesadá s vedomím, že sa môže aj zabiť. A verte, čím menej sa budete báť, tým budete silnejšia a on slabší. Len sa nesmiete báť.

Strach je najhorší vodca nášho života, lebo nám (slabším alebo menej sebavedomým) bráni prevziať zodpovednosť za svoj život a často aj za život našich detí do vlastných rúk.

Odvaha je vlastnosť, ktorá radikálne zmení

Nedávno som analyzovala vlastnosti úspešných a bohatých ľudí. Boli medzi nimi aj muži, aj ženy, aj vzdelaní, aj menej vzdelaní, aj „arogantní sviniari“. Potom som tieto vlastnosti takisto porovnávala s pracovitými, ale nie veľmi úspešnými ľuďmi. Na konci mi vyšla jedna hlavná vlastnosť, v ktorej sa vždy odlišovali, a to bola ODVAHA. Úspešní mali jednoducho odvahu pustiť sa aj do vecí, v ktorých mohli zlyhať, zosmiešniť sa alebo neuspieť. Mali odvahu niečo urobiť ,aj keď si neboli istí, či budú najlepší, ale hlavne to nikdy neriešili. Nikdy neriešili, čo si kto o nich pomyslí a nestrácali čas myšlienkami o tom, čo bude potom, ak sa to nepodarí.

Prajem vám, aby ste nabrali odvahu, nebáli sa robiť vlastné rozhodnutia a sami riadili svoj život smerom, ktorý vás bude napĺňať a tešiť.

Magdaléna Bacová pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x