Svet a ľudia naokolo sa začnú meniť, keď vy zmeníte samy seba

Bola som svedkom zápalistej debaty žien o tom, prečo ich muži nie sú ochotní zmeniť sa. Obvinenia nemali konca kraja, až sa búrlivé sťažovanie na opačné pohlavie skončilo mojou otázkou: „Prečo by sa mali meniť oni?“ Po pár sekundách naberania dychu prítomných žienok som dostala odpoveď: „A prečo nie?“ Zvyšná diskusia je neopísateľná :). Značne som žienky pobúrila, lebo som nestála na ich „brehu“, ale napokon sme sa dokázali zhodnúť na tom, že je skutočne naivné očakávať od tých druhých, že sa zmenia iba preto, že je to naše želanie a my si to tak predstavujeme.

Inšpirovalo ma to k napísaniu tohto článku, lebo čo sa stane, keď pripustíme, že sa chceme zmeniť? Pravdepodobne začneme uvažovať o tom, ako na to. Ponúkla by som odporúčanie, ktoré mi poradil múdry kolega Vladko a považujem ho za kľúčové: Potrebujete si byť vedomí toho, prečo sa oplatí zmeniť. A potom si zodpovedať ďalšie otázky: Čo vám to prinesie? Aké hodnoty získate? Čím sa obohatíte? Čo sa vašou zmenou zmení? V neposlednom rade by vám malo byť tiež jasné, prečo sa vám to oplatí podstúpiť.

Po sebaspytovaní asi začnete uvažovať nad tým, čo budete k zmene potrebovať. Z môjho pohľadu skoro nič, a predsa veľa – SEBAMOTIVÁCIU a k nej potrebnú energiu, aby ste ju „živili“. Kľúč k motivovaniu seba samých máme ukrytý v sebe, potrebujeme ho však pohľadať. Na ceste k tomu hľadaniu by som vás rada povzbudila odporúčaniami, ktoré u mňa fungujú a ktoré sa dajú jednoducho vyskúšať. Teda, to jednoducho môže byť relatívne, lebo to nemusí ísť ľahko. Ale o tom sa presvedčíte, až keď sa do toho pustíte.

Začala by som od nášho typického ženského problému: nespokojnosť s naším telom. Dobre vieme, keď trpíme nízkou sebaúctou, aj keby nám náš partner denne skladal poklony, ako sa mu páčime a vôbec mu nevadí naša celulitída, na ktorú ho toľko upozorňujeme- až ju začne znechutene vnímať, tak budeme jeho názor spochybňovať a dokladať ďalšie dôvody, prečo to nie je tak, ako on hovorí.

Rada prvá: Ak sa vám nepáči, ako vyzeráte, zmeňte svoj vlastný názor tým, že niečo pre to urobíte. Čo, to závisí od vás. Akurát zabudnite na výhovorky a dôvody, prečo sa to nedá. A nerobte to kvôli niekomu, urobte to kvôli sebe. Ak budete presvedčené, že to skutočne chcete, vaša motivácia bude silná a podarí sa vám to.

Platí tiež, že budete šťastnejšie, ak samy seba prijmete bez podmienok. S dobrým a láskavým vzťahom k svojmu telu prospejete aj jeho vonkajšiemu vyžarovaniu. Vaše oči, napríklad, odrážajú vaše pocity – ak je v nich nespokojnosť, ostatní to vnímajú. Nepotrebujete byť na seba príliš kritické a obviňovať sa – nejde o to súperiť s ideálom, ktorý niekto „zhotovil“ pre kult tela. Ide o to, že na svet budete pozerať nešťastne, keď budete nešťastné samy zo seba a svojho tela,.

Niekto povedal, že… všetko, čo okolo nás existuje, je svojím spôsobom krásne. Vy si však často poviete, že je to škaredé. Robíte to aj preto, lebo ste to už počuli niekoho hovoriť. Rovnako máme kategorizované, čo je dobré a čo zlé, čo sa patrí a čo nie, čo sa od nás očakáva a čo si nemáme dovoliť. Veľmi rýchlo dokážeme nazbierať celú zbierku manipulačných povier, ktoré hýbu naším životom. Kŕčovito sa ich držíme, veď nám boli dlho vštepované a je pohodlnejšie riadiť sa nimi, lebo fungujú automaticky.

Rada druhá: Najdôležitejší je váš vlastný názor, nie názory iných ľudí. Ste krásna, nech vám vaša myseľ hovorí čokoľvek. Je to fakt, ktorému potrebujete uveriť. Druhí vidia to, čo im ukážete. Ste také, aké si myslíte, že ste. Je to klišé, ale platí, že krásu okolo seba môžete vnímať len vtedy, ak vnímate krásu, ktorú máte vo svojom vnútri.

Premôcť svojho „negativistu“
Koľkokrát za deň sa vám prihovorí váš vnútorný hlas, aby znegoval to, čo sa vám zdá ako dobrý nápad? Tento neužitočný pomocník, ktorý má naporúdzi aspoň päť dôvodov, prečo sa to nedá, neoplatí sa to, treba sa na to vykašľať…, nám robí medvediu službu. Z podnetov totiž myseľ skladá vnútorné obrazy našej skutočnosti. Keď je náš obraz vyskladaný z „programov“, ktoré nás obmedzujú, tak sa nehýbeme z miesta a naháňame vlastný chvost.

Už ste niekedy uvažovali o tom, či váš osobný rast závisí iba od čítania múdrych kníh, počúvania rád problematiky znalých ľudí alebo premýšľaním o svojich chybách? To všetko sú totiž iba vhodné podnety.

Rada tretia: Prácu na sebe podporíme hlavne tým, že „prepíšeme“ staré vzorce správania tými novými, ktoré nám väčšmi vyhovujú. Isto máte vyskúšané, že si nestačí motivačnú knihu iba prečítať, lebo zázrak sa neudeje na počkanie. Skúste si na vlastnom živote „vyskúšať“, ako by u vás mohlo fungovať to, čo sa vám u niekoho páči alebo vám to imponuje. Netreba mať však veľké oči, stačí pomalými, ale istými krokmi vydržať niekoľko týždňov (aspoň mesiac) pri zavádzaní jedného nového návyku, aby sa „zakorenil“ a „vykorenil“ sa ten starý. Potom si pridáte ďalší, po ňom ešte jeden… Nedá sa skúšať päť nových vecí odrazu, naša myseľ na to nemá kapacity a telo energiu. Je dobré na to pamätať, vyhnete sa frustrácii a sklamaniu zo seba, že ste to nezvládli.

Keď už máte trochu jasnejšie v tom, prečo by ste sa mali zmeniť, urobte si pre seba súhrn toho, čo sa vám so zmenou spája. Najlepšie funguje prehľad ručne zapísaných myšlienok, lebo tak budete na ne plne sústredení a môžete sa k nim kedykoľvek vrátiť. Už len preto, aby vás podporili v tom, že to nechcete vzdať, lebo viete, prečo ste sa rozhodli.

Rozlúčim sa s vami s myšlienkou M. Königovej, lebo ju v celom procese zmeny považujem za veľmi dôležitú: „Žijeme z toho, čo sme dostali, ale život vytvárame tým, čo dávame.“

Janette Šimková pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x