Žena, ktorá aj napriek nepriazni osudu naplnila svoje sny. Tae Yun Kim.

Inšpirujúci a skutočný príbeh ženy, ktorá aj napriek nepriazni osudu a negatívnym okolnostiam nasledovala svoje túžby a naplnila svoje sny. Tae Yun Kim bola jednou z prvých žien, ktorá sa učila bojové umenia v Kórei a tým prerušila 5000 rokov starú tradíciu. Žena, ktorá svojím učením a životným príbehom, motivovala a pozdvihla srdcia ľudí, ktorí sa narodili do nepriaznivého prostredia a podmienok. Kim je dôkazom toho, že ak veríme v  túžby, ktoré vychádzajú zo srdca, povedú nás k našim snom. Pretože sila uskutočniť naše sny  je vždy v nás.

Skútočný príbeh o Dr. Tae Yun Kim, svetovo najznámejšej veľmajsterke bojových umení. 

Tae Yun Kim sa narodila v Korei v roku 1946. Keďže bola prvorodená, ale nebola chlapec,  čo by prinieslo požehnanie rodine, ako prvorodené dievča sa Kim stala prekliatím pre celú rodinu. Ako  vyrastala, ustavične pociťovala od svojho otca hnev a poníženie. Aj keď nebola svojou matkou úplne odmietnutá, ako čas plynul, neustále cítila z jej strany väčšiu trpkosť.

Kim bola každým nechcená a odmietaná. Priateľstvá si nevytvárala s ľuďmi, ale s prírodou, kvetmi, vtákmi a stromami. Jej život bol tvrdý, od rána do večera pracovala. Znášala brutálne bitky od svojich rodičov, ktorí ju vinili za všetko zlé, čo sa rodine prihodilo.

Jeden kľúčový životný moment môže zmeniť všetko

Keď mala Kim 5 rokov, jej rodné mesto zasiahla kórejská vojna. Rodina ušla, ale Kim so sebou nezobrali, aby ušetrili jedlo, ktoré by inak museli dať „prekliatemu“ dieťaťu. Opustená  stála na ulici a kričala, až kým popri nej neprebehlo mladé dievča a povedalo jej:“ Buď budeš bežať so mnou alebo zomrieš”. Potešila sa, že aspoň niekto jej ukázal trochu vľúdnosti. Kim bežala, ako len najrýchlejšie vedela, aby udržala krok so svojou novou priateľkou. Ale zrazu, bez akéhokoľvek varovania, padla bomba a zasiahla jej novú priateľku. Kim zastala a uvidela okolo seba všetkých tých mŕtvych ľudí. Vtedy jej preblesklo mysľou: “Ak ja prinášam toľké nešťastie, prečo som stále nažive a oni nie?”.  V tom momente si uvedomila, že musí mať neskutočné šťastie, aj keď si ostatní mysleli opak. A s týmto novým pocitom vlastnej hodnoty, sa pre Kim všetko zmenilo.

Ani 5000 rokov tradície nezastaví ľudskú túžbu

Kim išla žiť k svojim starým rodičom. Všetci jej strýkovia praktizovali bojové umenia. Kim zvykla ráno vstávať a sledovať ich, ako precvičujú Tao Kwon Do a korejské bojové umenie. A bola fascinovaná. V kórejskej kultúre v tej dobe bolo zvykom, keď dievča vyrástlo, malo variť, šiť a keď jej našli muža, porodiť čo najviac synov. Kim nechcela skončiť ako jej matka, bitá a bez akéhokoľvek rešpektu. Bola rozhodnutá naučiť sa Tae Kwon Do.

Kim požiadala svojich strýkov, aby ju učili toto náročné bojové umenie. Ale oni sa iba smiali. Žiadna žena sa nikdy za 5000 rokov nenaučila Tae Kwon Do. A keďže tradícia sa nesmie porušiť, strýkovia jej povedali, aby na takú hlúposť zabudla a priúčala sa iným ženským zručnostiam.

Kim to ale vôbec neodradilo. Jej túžba učiť sa Tae Kwon Do bola ako horúčka, niečo, čo jednoducho musela urobiť. Tušila, že je to cesta, ktorou je predurčená ísť. A tak neustále prosila svojich strýkov, aby ju učili, až kým jeden z nich nesúhlasil. Dúfal, keď pocíti prvé modriny, že to vzdá .

Keď niekto v teba verí, dáva ti ten najväčší dar

Starý otec v nádeji, že odvráti ďalšiu hanbu od rodiny, zavolal budhistického mnícha, aby Kim dohovoril. Mních namiesto rád o tom, čomu by sa  mala venovať, jej položil otázku, ktorú sa nikto doteraz kvôli nedostatku záujmu neopýtal: “Čo chceš urobiť so svojím životom?”. Kim odpovedala: “Chcem byť učiteľkou a robiť ľudí šťastnými”. Mních jej na to povedal, nech je to teda jej osudom. Mních sa otočil k starému otcovi a povedal: “Vždy ste mi verili. Veríte mi aj naďalej?” Starý otec odpovedal: “Áno, verím”. “Tak musíte zabudnúť na minulosť a veriť, že je  predurčené, aby som ju učil.”

 Kim mala 8 rokov, keď stretla svojho majstra a spomína: “Videl vo mne to, čo  nikdy  nikto iný nevidel, že  jedného daň budem ja tá vyvolená. Vtedy som ešte nevedela, čo tým myslel, ale veril vo mňa.” V tom momente bola zlomená 5000- ročná tradícia, aj keď to bolo 31 rokov predtým, ako Kim úplne dosiahla svoj sen.

 Každý deň po škole sa  stretávala s mníchom a trénovali spolu do neskorej noci. Naučil ju Tae Kwon Do, veľa o živote a disciplíne, učil ju budhizmus, zobral na trh, aby spoznávala ľudskú povahu, v posvätnom chráme jej ukázal, na čom v živote záleží. V lese ju poučil o tzv. KI, energii života, ktorá je v nás a okolo nás.

 Doma Kim trpela neustálym odmetaním za to, čo vraj rodine prinášala. Život sa každým dňom stával neznesiteľnejší, ale ona aj napriek tomu  neustále trénovala. Tento mních bol jediný človek v jej živote, ktorý sa kedy o ňu zaujímal a za to ho obdivovala a rešpektovala.

Keď mala Kim 13 rokov, získala svoj čierny opasok, ktorý reprezentoval dosiahnutie najvyšších bojových zručnosti v Tae Kwon Do. Pre Kim to bol neskutočný úspech. Vedomie, že jej učiteľ je na ňu hrdý, ju naplnilo radosťou. Smutné však  bolo, že nikto v jej rodine sa z jej úspechu netešil.

Nič nie je prekážkou, keď viete, že ste na ceste za svojím snom

V roku 1968, keď mala Kim  23 rokov, ju mních povzbudil v myšlienke, aby opustila Kóreu. Vedel, že by v rodnej krajine nikdy úplne nenaplnila svoj potenciál. Prijala radu jedinej osoby, ktorú kedy skutočne ľúbila a rešpektovala, a odišla do Spojených štátov.

S veľkými nádejami sa usadila vo Vermonte. Páčila sa jej krajina, ale stretla sa s niečím, čo neočakávala, s predsudkami, lebo bola Aziatka. Zlé zaobchádzanie okolia si Kim nebrala osobne a bola vďačná, že môže pracovať, učiť sa jazyk a spoznávať americkú kultúru . Pomaly si začínala byť istá, že je na ceste za svojím snom.

Kľúčom podľa Kim bolo, začať učiť. Keď na lokálnej strednej škole svojou lámanou angličtinou vyjadrila túžbu učiť bojové umenie, bolo jej povedané, že na to nemajú peniaze. Neochvejne sa ponúkla, že bude učiť zadarmo, že na peniazoch nezáleží. Záležalo jej na tom, aby svojimi vedomosťami otvorila myseľ čo najväčšiemu počtu detí.

Kim začala vyučovať nezvládnuteľných študentov. Keď však títo študenti na konci roka dosiahli najlepšie známky, získala si dôveru školy a aj rodičov v meste. Kim bola  naučená prežiť hocičo a učila študentov prostredníctvom bojového umenia, ako môžu prevziať zodpovednosť za svoj život.

Vďaka tejto podpore dokázala Kim vo svojej garáži otvoriť vlastnú Tae Kwon Do školu. Škole sa darilo a uznanie Kim, ako učiteľky bojových umení, narastalo. Bola požiadaná, aby trénovala americký ženský tím bojového umenia a viedla ho na svetových hrách  v Soule, v Kórei. Mala radosť, že do svojej vlasti, kde bola kedysi iba sluhom, sa môže teraz vrátiť ako majsterka bojových umení.

Kim uviedla tiež svoju vlastnú talk show, kde venovala pozornosť ľuďom, ktorí prekonávali ťažké životné prekážky. Kim sa stala svetovo najznámejšou autoritou v KI, vitálnej energii, získala taktiež množstvo vzácnych ocenení a neustále učí, píše a trénuje.

Vaša vlastná túžba a sny sa stanú pre vás liekom

V živote Kim sa všetko zmenilo, keď sa rozhodla nasledovať svoju túžbu, a nie byť obeťou životných okolností a neprajností.

Nedávno nasledovala svoju ďalšiu túžbu, navštíviť dedinu, v ktorej vyrastala. Každý žil tým istým spôsobom života ako roky predtým, na rozdiel od nej, ktorá naplnila svoj životný potenciál. Neľúbosť a zatrpknutosť neboli emócie, ktoré Kim v sebe chcela pestovať, a preto odpustila všetkým, ktorí jej nikdy neprejavili vľúdnosť. A keď sa Kim pozrela do očí svojej matky, vedela, že teraz je na ňu pyšná. Odvtedy si vybudovali veľmi krásny vzťah.

Ako ďaleko viete zájsť? Aké sú vaše limity? Nikto nevie, iba vy samy. Túžby, ktoré nasledovala Kim, sa stali jej neporaziteľným prostriedkom, ktorý ju viedol životom a pomohol jej dosiahnuť svoje sny. A  naplnené sny sa stali liekom pre rany na jej duši.

Katarína Zacharová pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
Ivama Ziacikova
10 years ago

krasny pribeh, ktory opat svedci o tom, ze sila ducha je nekonecna…..pretoze je jednoduchsie sa vzdat a najst dovod na to preco to vzdat…..kto chce, halda sposoby, kto nechce, hlada dovody…

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x