Tajomstvo ženskej duše podľa muža

Každá z nás túži po skutočnej, úprimnej láske muža. Po láske, kde bozky, objatia a milovanie sú len šľahačkou na torte. Hľadáme v živote muža, ktorý vie o nás všetko, pozná naše najlepšie i najhoršie vlastnosti, zažil s nami naše úspechy i pády, náš smiech i naše slzy, a naďalej ostáva po našom boku. Neodradia ho naše nároky a požiadavky či naše zdanlivo nepochopiteľné zmeny nálad. Takýto muž pozná našu skutočnú hodnotu a podstatu, naše skryté, posvätné ženstvo.

V predchádzajúcom článku som vám predstavila zdroj mojej inšpirácie, článok Arjuna Ardagha (Prečo je múdre zbožňovať ženu). Samotná skutočnosť, že autorom takých citlivých a uvedomelých postrehov o ženskej duši je muž, ma prinútila venovať mu viac pozornosti, ako len slastné povzdychnutie nad tým, že veru sú na tomto svete muži, ktorí nám rozumejú. Rada by som vám predstavila časť jeho článku, v ktorej opisuje symbolizmus dobývania ženského srdca a postupného prijatia do sveta ženy.

„Pred mnohými rokmi som sám absolvoval dovolenku na Bali. Stretol som sa tam s pár mladými mužmi a spolu sme si prenajali džíp. Vydali sme sa na okružnú cestu po ostrove a vyšli sme až na najvyšší vrch, kam väčšina turistov nezablúdi. Náš sprievodca nás zaviedol do jedného z najposvätnejších chrámov na ostrove. Bol obohnaný hrubým vysokým múrom s ozdobnou bránou. Po tom, čo sme sa vyzuli a hlavy sme si omotali šatkami, vošli sme bránou do chrámu. Vnútri bolo malé nádvorie a za ním ďalšia brána, vsadená do druhej hrubej steny. Po mnohých prípravách, zapaľovaní vonných tyčiniek a podarúnkoch sme prešli druhou bránou. Bolo nám dovolené prejsť ešte jednou bránou, no ďalej sme už nemohli pokračovať. Božstvo, ktoré sa nachádzalo vo vnútri chrámu, bolo chránené dovedna desiatimi stenami. Hinduisti mohli prejsť za štvrtú stenu. Uctievači božstva mohli prejsť za piatu stenu a takto to bolo ďalej odstupňované. Jediní ľudia, ktorým bolo dovolené prísť až priamo ku soche božstva, boli tí, ktorí svoje životy zasvätili výhradne jej uctievaniu. Ostatní ľudia sa mohli po troške priblížiť ku skrytej kráse božstva, no nikdy nie k jej samotnému stredu.“

My ženy predstavujeme presne takýto chrám. Naše srdcia sú plné lásky, vernosti a starostlivosti. Strážime tieto svoje poklady a čakáme na muža, ktorý si nás získa svojou oddanosťou. Každá z nás si zaslúži poznať svoju hodnotu a nebáť sa podrobiť muža skúške vytrvalosti. Muž, ktorý je naozaj hodný daru vášho srdca, sa nezľakne pri prvej výzve či prvom náznaku zodpovednosti.

Arjun Ardagh píše:

„Podstatou každého ženského srdca je božské ženstvo. Obsahuje v sebe všetko to, čo kedy bolo v každej žene krásne, pôvabné a inšpirujúce. Podstata ženského srdca je vrcholom múdrosti, vrcholom inšpirácie, vrcholom erotickej príťažlivosti a tiež vrcholom upokojujúcej, liečivej lásky. Je však z veľmi dobrých dôvodov obohnaná sériou stien, ktoré ju vo svojom vnútri skrývajú a chránia. Ak stojíte za vonkajšou stenou ženinho srdca, jediné, čo sa vám ponúka, je pornografia. Za pár eur si môžete pozrieť jej prsia alebo jej genitálie a môžete si sám uľaviť, hoci v skutočnosti hlboko túžite po skutočnom duševnom spojení. Keď prejdete za druhú bránu, žena vám ukáže svoje „darčekové balenie“. Pozrie sa na vás šibalsky, s trblietaním v oku. Na vaše otázky odpovie hanblivo. Dá vám najavo, že za „darčekovým balením“ sa skrýva oveľa viac. Ak sa odvážite prejsť treťou bránu a vstúpite spolu do vzťahu, ponúkajúc žene vašu pozornosť a malé zárodky vašej oddanosti, pootvorí vám svoje srdce. Podelí sa s vami o svoje pochybnosti a slabosti, o bolesť, ktorú jej spôsobili iní a prezradí vám svoje najskrytejšie túžby. Niektorí muži sa za touto bránou zľaknú a utečú. Uvedomia si, že cena, ktorú musia zaplatiť za vstup za ďalšiu bránu, je pre nich privysoká. Pocítia zodpovednosť. Na tých, ktorí vytrvajú a odvážia sa prejsť štvrtou bránou, čaká odmena v podobe ženinej vernosti, jej ochoty stáť po vašom boku za každú cenu, jej vôle vychovať vaše deti, chrániť váš chrbát v každej diskusii a ak máte veľké šťastie, tak aj v podobe jej ochoty zbierať za vami vaše špinavé ponožky. S každou bránou sa vám odkrývajú čoraz väčšie a vzácnejšie poklady ženskej duše.“

Zdajú sa vám tieto slová povedomé? Spomeniete si na vaše predchádzajúce vzťahy, v ktorých ste možno prežili podobnú skúsenosť postupného zbližovania s mužom, ktorý sa nedostal ďalej ako za tretiu bránu? Ak sa vám neprieči prirovnanie ženskej duše k božstvu hodného zbožňovania, potom sa možno zhodneme, že viera v každej svojej podobe obsahuje moment, keď si človek uvedomí nároky, ktoré na neho objekt jeho zbožňovania kladie. Aj láska je takou vierou.

Arjun Ardagh o tom hovorí nasledovné:

„Za predposlednou bránou jej srdca, odhodí žena svoj závoj osobnosti a ukáže vám nielen svoju ľudskú tvár, ale aj portál k niečomu omnoho väčšiemu. Ukáže vám zlosť, ktorá je zlosťou každej ženy; trpezlivosť, ktorá je rovnako univerzálna. Ukáže vám svoju múdrosť. V tomto okamihu spoznáte všetky archetypy žien, ktoré kedy boli ako bohyne a mýtické bytosti znázornené v každej ľudskej tradícii. V samotnom srdci ženy, v strede chrámu, sú všetky vaše stupne oddanosti odmenené naraz, prívalom lásky. Objavíte samotnú podstatu ženstva, ktorá je nielen romantická, ale zároveň zvláštne posvätná. Uvedomíte si, že podstatu ženstva ste mohli objaviť spolu s každou ženou, s ktorou ste boli ochotní prekonávať všetky brány vedúce do jej srdca. Jednotlivá žena je každou ženou a všetky ženy sú v jednej chvíli hociktorou ženou. Keď milujete ženu celým srdcom, v jej duši sa skrýva plameň posvätného ženstva. Tento plameň je tým, čo robí krásnou každú ženu. Je tou čarovnou prísadou, ktorá prinútila každého muža zamilovať sa do ženy.“

Skutočne silné slová, ktoré nás nútia zamyslieť sa nad tým, ako sme doteraz samy k sebe pristupovali a koľko zo svojho srdca sme mužom doteraz ponúkli. Vyžaduje si to veľa odvahy a viery v  samu seba, že stretneme muža, ktorý s nami bude postupovať od brány ku bráne, až kým neodomkne všetky tajomstvá našej duše. Ak dlho nemáme šťastie, je ľahké pochybovať o sebe a presvedčiť samu seba, že naše nároky na mužov sú prehnané. Prajem vám milé ženy, veľa vnútornej sily, veľa sebadôvery a intuície, aby ste našli vo svojom živote múdreho a nebojácneho muža!

Stretli ste takéhoto muža?

Ako veľmi ste otvorili svoje srdce niekomu inému?

Cítite spolupatričnosť s inými ženami?

Uvedomujete si, že ste súčasťou ženstva?

Myslíte si, že sú vaše nároky na mužov primerané?

Arjuna Ardagh je spisovateľ, učiteľ, verejný hovorca a kouč v oblasti duchovného prebudenia. Je autorom siedmich kníh. Je taktiež zakladateľom nadácie Esencia života, neziskovej organizácie, ktorá sa venuje duchovnému prebúdzaniu nášho vedomia v kontexte bežného života.

Alena Rakovská pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x