Užívajte si prítomnosť, lebo život sa deje tu a teraz

Priveľmi sa upíname na budúcnosť a na veci, ktoré by sme chceli mať. Porovnávame sa s ostatnými ľuďmi a túžime po veciach, ktoré sú nám zatiaľ nedostupné. Svoju aktuálnu domácu a finančnú situáciu zvaľujeme na ostatných. Len prežívame, lebo si nevychutnávame, čo nám prítomnosť ponúka. Nevyužívame možnosti, ktoré život prináša, lebo sme pevne mysľou naviazaní na niečo, čo nás trápi. Vyhovárame sa, že “až keď to dosiahneme, môžeme byť šťastní”. A potom príde zase niečo ďalšie, pre čo sa “oplatí” deptať. Žijeme “zaškatuľkovaným” životom a bojíme sa improvizovať. Nedokážeme si naplno vychutnávať krásne chvíle a tešiť sa z maličkostí. Hovorím tak trochu aj o vás?

Žijeme v materiálnom svete, plnom všelijakých “veľkých” vecí, ako aj rôznych drobností. Zvykli sme si na domácich pomocníkov, rýchly prístup k informáciám prostredníctvom internetu, ako aj na pohodlné nákupy objednávaním z domu a s dopravou až k dverám. Nikdy nebolo nakupovanie také jednoduché, ako je teraz. Môžu nám materiálne veci pomôcť k šťastnejšiemu životu?

Nedávno sme mali doma návštevu, kamarátku s manželom. Vyžarovala z nich láska a spokojnosť. Viem, takých párov je viac. Jedno ma však na nich veľmi zaujalo. Priniesli nám krásny a originálny darček, na ktorom bolo vidieť, že si ozaj dali záležať. Nebola to iba nejaká vec, za ktorú sa zaplatí a prinesie sa, aby sa nepovedalo. Na tento darček si treba nájsť čas. Dostali sme záhradku, a nie hocijakú. V plastovej nádobke bol šalát, v ktorom boli napichané na špáradlách vajíčka s cherry paradajkami a vyzerali ako hríbiky. Na drevených paličkách sa zase vynímali kvietky vytvorené z paradajok a syra, stonku tvorila jarná cibuľka a nechýbali ani motýliky a z korbáčikov vyrobený plot, ktorý obklopoval šalátovú záhradu. Samozrejme, celá záhradka nám veľmi rýchlo padla na úžitok, hneď sme sa do nej pustili a vyskúšali sme tak kvietky, ako aj plot a hríbiky. Veľmi nás tento milý darček potešil a okrem spomienok máme ešte aj krásnu fotku.

V živote máme prístup k rôznym veciam, takmer všetko sa dá kúpiť “hotové”, už si to iba priniesť domov a uložiť na svoje miesto. Oveľa menej sa zaoberáme vlastnou tvorivosťou a fantáziou, ktorá by mohla vyplniť náš vzácny voľný čas namiesto televízie alebo počítača. Niekedy stačí zasadiť kôstku citróna či namaľovať obrázok. Tieto drobné činnosti zvyknú človeku urobiť veľkú radosť a je možné zapojiť do tejto činnosti celú rodinu. Deti sa budú radovať, že ich citrónik rastie a naučia sa tešiť z jednoduchých vecí. Umenie je tešiť sa z maličkostí a vychutnávať si život v prítomnosti. Netreba sa upínať na minulosť, ani veriť, že nám šťastie prinesie až drahá kabelka alebo väčšia výplata.

Krásne je pozerať sa na život z pohľadu detí. Kto má dieťa alebo mladšieho súrodenca, určite mi dá za pravdu. Dieťa si všimne, že na oblohe svieti mesiačik, ešte ho aj pochváli, aký je krásny. Alebo pozoruje vtáčika na zábradlí balkóna. Neunikne mu ani melodická pesnička, na ktorú hneď vymyslí nejaký tanček. Veci dokáže využívať na rôzne účely, takmer každá zbytočnosť v domácnosti má zrazu zmysel. Stačí mu rodičovská láska a ľudia, s ktorými sa môže od srdca smiať. Veď čo je krajšie ako detský smiech?

Venujeme sa zdanlivo podstatným veciam, pri ktorých si nahovárame, že patria k prioritám. Zabúda sa na rodinu, priateľov, lásku a radosť. Pokúsme občas skutočne “vypnúť” a vychutnávať si prírodu, teplo domova, chvíle oddychu. Tešme sa viac. Usmievajme sa. Treba si nájsť čas aj na seba a najbližších a vnímať ich celou svojou osobnosťou, nie iba neprítomne sedieť a myslieť na starosti, ktoré sa tým aj tak nevyriešia. Každý máme iný zaručený recept na uvoľnenie mysle, každý sme iný. Mne pomáha vypnúť posilňovňa a písanie. Odľahčujú mi myseľ, ktorá je potom schopná naplno vnímať svet.

Nie je dôležité, koľko peňazí máme, ale ako s nimi zaobchádzame. Nie je podstatné, kde sme, ale s kým. Žime v prítomnosti a užívajme si všetko, čo nám život ponúka. Možností je skutočne veľa. Nedávajme si podmienky, kedy budeme šťastní. Nebude to potom, šťastný deň je práve dnes. Každý spôsob, ako užitočne a s láskou vyplniť čas, sa ráta. Každá aktivita, ktorá vytvára pridanú hodnotu, či už pre nás alebo našich blízkych, je úžasná. Tešme sa, ako najlepšie vieme, smejme sa od srdca a rozdávajme radosť ďalej, potom sa k nám bude rada vracať naspať.

Zuzana Jančoková pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
Zuzana Jancokova
11 years ago

Ahoj Peter,

Dakujem za Tvoj prispevok a chapem, co chces povedat. Aj aj uz som si presla vselicim 🙂 Ono sa aj hovori, ze ak chce clovek zmenit svoje navyky, musi ich praktizovat urcity cas. U niekoho je to mesiac, u ineho niekolko mesiacov. Az potom sa urcite spravanie moze stat navykom. Chce to trpezlivost a cas. Samozrejme, obcas sa ludom pritrafia zazitky ako v linku, ktory si odporucil. Je to ozaj carovny pribeh, ktory ,,hybe” clovekom. Mozno by bolo zaujimave, keby sa tu s nami podelili citatelia s podobnymi zazitkami. Zatial vam prajem krasne sviatky 😉

Peter
11 years ago

Ahoj Zuzana, …clankov s podobnym obsahom, aky ma i tvoj, je vela. Chápem ich, rozumiem im, ale okrem pohladenia duse mi nic neprinasaju. Ked si poviem: “A odteraz si idem vychutnavat pritomny okamih!”… tak sa onedlho nacapem na tom, ako blaznim sameho seba. Nech robim cokolvek, ono to nejde. Rovnako ako ked si poviem: “A odteraz sa stravujem zdravo!” O tyzden, dva uz tlacim do seba celu tabulu cokolady. …a potom pridu vycitky, ze mam slabu volu a uz som v tom istom zacarovanom kruhu. V podstate som z neho nevystupil, len som ho ignoroval/potlacil mojim zdravym stravovanim. …to su moje skusenosti.

Doporucujem jeden clanok, ktory naznacuje, co treba k tomu, aby doslo naozaj k zmene: http://viamalina.com/2011/12/44-o-burke-a-harmonii-bytia/

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x