V dnešnej dobe sa každý cieľ dá dosiahnuť. Martina Svobodová.

“Nevzdávajte sa, robte, čo vás baví. Nevšímajte si narážky druhých, ale vždy choďte za svojím cieľom. A pohybujte sa medzi ľuďmi, ktorí vás motivujú a podporujú.” Martina Svobodová má svoj vlastný kľúč, ako dosiahnuť vytúžené ciele a naplniť svoj potenciál. A pri pohľade na jej osobné úspechy, je nám jasné, že je na tom veľa pravdy.

Martina sa už v 15 rokoch stala PRO v Inline skatingu. Hneď prvý rok jej PRO-kariéry vyhrala všetky súťaže ako X-Games, Gravity Games, majstrovstvá sveta a ďalšie. Aj napriek prestávke, zapríčinenej poranením kolena, si úspech na majstrovstvách sveta zopakovala aj v roku 2006-7. A teraz si splnila svoj ďalší sen- stala sa PRO v golfe.

Martina je šťastná, lebo ako ona hovorí: „Robím to, čo ma v živote baví, lebo len to ma môže naplniť a urobiť šťastnou.” Verím, že rozhovor s Martinou Svobodovou bude pre vás inšpiráciou, ako nájsť, nasledovať svoje vášne a doraziť do svojho vytúženého cieľa.

Vždy ste vedeli, čím sa chcete stať alebo čomu sa túžite venovať? Aký bol váš zlomový bod alebo moment, kedy ste objavili svoj talent?

Od malička som sa venovala športom a bolo len otázkou času, pri ktorom z nich zostanem a budem sa mu venovať profesionálne. Najskôr to bolo aggressive inline skating, ktorý som robila 14 rokov, z toho som 10 rokov bola PRO a teraz sa stala PRO v golfe.

Vedeli ste od malička, že sa budete v živote venovať športu? Čo by ste poradili iným ženám, ktoré nevedia objaviť svoje vášne-záľuby, ako by mali začať v hľadaní toho, čo ich baví?

Podľa mňa každého niečo baví, či je to čítanie kníh, šport, kultúra, jazyky….nech je to hocičo, vždy tam niečo je. A keď už vážne niekto nevie, čo ho baví, tak nech začne skúšať veci, na ktoré predtým ani nepomyslel. Môže začať chodiť na tanečnú, skočiť z lietadla padákom, učiť sa taliančinu, venovať sa móde alebo sa potápať. Nech je to aj „chytené za vlasy“, ale možno práve tak niekto zistí, čo chce. Nemusia to byť presne aktivity, ktoré som uviedla, ale stretne nových ľudí, otvoria sa mu nové možnosti a cesta ho už navedie.

Kto alebo čo vám bolo na ceste za vytúženým cieľom, snom najväčšou podporou a motiváciou?

Samozrejme moja rodina.

Aké prekážky, ťažkosti, osobné skúšky ste museli prekonať na ceste za naplnením osobného potenciálu, za životom podľa svojich predstáv? Ako ste ich prekonali? Čo ste sa z nich naučili?

Neviem presne, či by som to nazvala prekážkami. Už od 15 rokov som začala sama cestovať po celom svete. Nie každý rodič si vie predstaviť svoje 15-ročné dieťa, ako samo lieta po Európe a Amerike. Ale ja som sa o seba vždy vedela postarať, takže prekážky som nepociťovala. Rýchlo som si našla svoje miesto medzi komunitou ľudí, s nimi som potom cestovala a chodila po všetkých súťažiach.

V golfe je to úplne iné. Je tu veľká závisť z každej strany. Preto nie je ľahké v golfe napredovať, lebo všetci si tu hádžu skôr prekážky pod nohy, namiesto toho, aby držali spolu a vytvorili by jeden dokonalý celok, ktorý by sa navzájom motivoval, či už k zlepšovaniu tohto športu.

Nikdy ste nepocítili moment zaváhania alebo neistoty, že sa to nepodarí? A ak áno, ako ste sa s tým pocitom vnútorne vyrovnali a prekonali ho, aby ste nezišli z cesty za svojím cieľom?

Áno, vždy sú tam nejaké zaváhania. Treba byť silný a prekonávať všetky prekážky. Najlepší liek na prekonávanie prekážok je držať sa blízko ľudí, ktorí vás motivujú, podporujú, za jedným cieľom, ako keď stojíte sám proti všetkým.

Ako sa vyvíjal váš osobný príbeh, povedzme za posledných 5-10 rokov, až po súčasnú Martinu? Aká ste boli vtedy a aká ste teraz? Ktoré momenty vášho osobného príbehu boli kľúčové a ovplyvnili jeho ďalšie smerovanie?

Určite som asi dospela aj oveľa rýchlejšie ako iné deti v tom čase, keďže som veľa cestovala sama. Som otvorenejšia k viacerým veciam, kultúram, štýlom. Smerovanie prišlo samo. Nemusela som sa nejako extra rozhodovať, ktorou cestou pôjdem. Podľa mňa všetko musí byť prirodzené, aby to vyšlo. Keď robíme niečo nasilu, po čase nás to prestane baviť. Inline aj golf prišli sami od seba. Obe smerovania v týchto športoch boli automatické. Som taký typ človeka, keď niečo začnem a baví ma to, tak to robím na 200 percent.

Kto bol pre vás v živote najväčšou inšpiráciou a prečo?

Moji rodičia. A potom tam boli aj korčuliari a kamaráti, ktorí ma inšpirovali a motivovali isť ďalej. V golfe je to horšie, musím sa inšpirovať sama.

Podľa vašich slov máte šťastie vo svojej rodine, od ktorej ste dostali veľa podpory. Ako sa inšpirujete teraz sama? Ako nájsť inšpiráciu a dosiahnuť, čo chceme, ak za nami nestojí rodina a my sme si sami jediným zdrojom podpory?

Keď nie rodina, tak potom už iba kamaráti alebo ľudia z vašej brandže. Je to ťažké, ak rodina za vami nestojí. Podľa mňa sa vždy dá s rodinou porozprávať. Keď im zo srdca poviete, že to, čo robíte, pre vás veľa znamená a chcete, aby stáli za vami, tak to časom určite pochopia. A súrodenci majú k sebe niekedy bližšie ako rodičia k dieťaťu. Ak v rodine nenájdete podporu, potom ju treba hľadať u priateľov.

Aká vlastnosť, schopnosť alebo prístup k životu sú podľa vás potrebné na naplnenie vlastného potenciálu a rozvoju talentu?

Nevzdávať sa, robiť to, čo vás baví. Pohybovať sa medzi ľuďmi, ktorí vás motivujú a vy ich tiež spätne motivujete. Nevšímať si narážky tých druhých, vždy isť za svojím cieľom. Každý cieľ sa v dnešnej dobe dá dosiahnuť.

Keď ste robili alebo robíte kľúčové životné rozhodnutie, čo zvažujete, ako sa rozhodujete?

Podľa srdca. Vždy s výberom dlhodobého dobra, ako iba krátkodobého.

Aké je vaše motto alebo výrok, ktorý reflektuje prístup k vášmu životu?

Pýtajú sa ma to v každom rozhovore, ktorý som robila, ale ja motto nemám. Vždy je to niečo iné, ale ak by nejaké malo byť, tak asi toto: „Robím to, čo ma v živote baví, lebo len to ma môže naplniť a urobiť šťastnou“.

Čo by ste poradili mladej, nadanej žene, ktorá chce dosiahnuť svoje sny a zhodnotiť svoj talent?

Treba na sebe „makať“. A keď viem, že na to mám, aby som sa posunula ďalej, hľadám cestu, ako sa posunúť bližšie k svojmu cieľu. Nebáť sa osloviť ľudí, ktorí môžu pomôcť dosiahnuť ten cieľ. Treba si veriť.

Aké sny resp. ciele ste si už v živote splnili? Ako dlho vám to trvalo?

V mojom prípade to bolo trochu komplikované. Môj sen bol stať sa PRO v inline skatingu. Podarilo sa mi to dosiahnuť, keď som mala 15 rokov. Čo nasledovalo ďalej, som ani nedúfala a hlavne som to ani nečakala. Hneď prvý rok mojej PRO- kariéry som vyhrala všetky súťaže, ktoré sa konali (X-Games, Gravity Games, majstrovstvá sveta, atď.) a toto sa opakovalo 4 roky po sebe. V takýto úspech som ani nedúfala.

V roku 2004 som si zranila koleno a nemohla som jeden rok poriadne jazdiť. Potom bolo mojím snom dostať sa znova na úroveň, na akej som bola pred zranením a vyhrať majstrovstvá sveta. A to sa mi podarilo v roku 2006 a 2007.

V golfe som mala sen stať sa PRO a to sa mi tiež podarilo.

Aké ciele máte teraz pred sebou a chcete ich dosiahnuť?

Mojím snom je teraz trénovať ľudí, rozvíjať tento skvelý šport na Slovensku, robiť golfové turnaje a možno neskôr aj manažovať golfové ihrisko.

Ste šťastná? Žijete život podľa svojich predstáv?

Áno som a chcem, aby to takto aj zostalo.

Ak by sme vychádzali z výroku, že “šťastie je stav našej mysle”, ako si budete pestovať a udržiavať vaše šťastie?

Podľa mňa všetko, čo cítime, je stav našej mysle, aspoň z veľkej časti. Aj keď si to myslím, je ťažké sa podľa toho aj správať a žiť, lebo emócie sú niekedy silnejšie ako nastavenie našej mysle. Ale keď sa máme baviť o šťastí, tak si ho vždy budem udržiavať myšlienkou, že sú ľudia, ktorí sa majú oveľa horšie ako ja. Som zdravá, mala som možnosť zažiť veci, ktoré málokto zažil. Moja rodina je zdravá, mám vzťah, v ktorom som šťastná. Zdravie je podľa mňa pre každého človeka prvoradé, keď chce byť vo svojom živote šťastnejší.

Katarína Zacharová pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x