Vaše talenty a silné stránky sú hnacím motorom vášho úspechu

Poznať svoje talenty a silné stránky, znamená vedieť, na čo sa potrebujete vo svojom živote sústrediť, aby ste vytvárali čo najväčšiu pridanú hodnotu. A hlavne, aby ste mohli byť úspešná vo svojej práci alebo podnikaní – a to s radosťou a najmenším úsilím.
Robiť to, čo vás baví a v čom ste naozaj dobrá, vás naladí na vašu vlastnú frekvenciu energie a začínate vibrovať vo svojej prirodzenej dynamike. Nadobudnete vnútorný pocit, že ste na správnom mieste, v správnom čase a do svojho života bez veľkej námahy priťahujete tie najlepšie veci, nové príležitosti, viac financií a úžasných ľudí. Všetko, akoby išlo ľahko, všetko vám zrazu dáva zmysel. Akoby ste chytili ten správny signál v rádiu a konečne počujete zreteľne, jasne svoju obľúbenú stanicu.

Poznáte tento pocit? Chceli by ste mať tento pocit?

Všimla som si, že sú dve skupiny úspešných ľudí. Prvú skupinu tvoria ľudia, ktorí dosahujú veľké výsledky a úspechy, ale táto práca ich nenabíja energiou, cítia sa po nej skôr unavení a musia vynaložiť veľké úsilie, aby neustále rástli a dosahovali ešte lepšie výsledky. Veľmi často sa cítia vyčerpaní, v strese a majú stavy „vyhorenia”. A to je dôvodom, prečo ľudia v prvej skupine veľmi zriedka svojím životom a prácou inšpirujú iných alebo majú pozitívny vplyv na svoje okolie.

A potom je tu druhá skupina úspešných ľudí, ktorí vytvárajú veľkú hodnotu, vyvíjajú sa, sú úspešní a dosahujú výborné výsledky. Práca ich nesmierne baví a nabíja energiou, ide im ľahko a od ruky a akoby k nim všetko prichádzalo samo, bez veľkého úsilia. Majú pocit, akoby ich niekto platil za to, že robia to, čo ľúbia. Ľudia tejto skupiny inšpirujú tým, že z nich cítite nadšenie, naladenie a radosť z toho, čo robia a ich výsledky a život sú inšpiráciou. Svojím príkladom a prácou pozitívne ovplyvňujú život iných ľudí, a to nielen ich produktmi, službami, ale aj osobným posolstvom.

Ak by ste chceli byť úspešné, aký úspech by ste si vybrali?

Možno už aj tušíte alebo si kladiete otázku, aký je rozdiel medzi prvou a druhou skupinou. Rozdiel je v tom, že prvá skupina úspešných ľudí robí aktivity a úlohy, ktoré sa časom a praxou NAUČILI robiť veľmi dobre. Na rozdiel od druhej skupiny, v ktorej ľudia POZNAJÚ svoje talenty a silné stránky a sústredia sa na ich rozvoj a aktívne ich POUŽÍVAJÚ v práci.

Vidíte ten rozdiel?

Ja som veľmi dlho nevedela, v čom som vlastne dobrá, v čom môžem vyniknúť a prispieť. Nepoznala som svoje talenty, a tak som si vybrala určité aktivity a úlohy, ktoré mi boli sympatické či perspektívne a naučila som sa ich robiť veľmi dobre, aby som mohla dosahovať nadpriemerné výsledky, ktoré si už konečne niekto všimne.

Keď som to docielila, bola som prekvapená, že stále necítim naplnenie a neviem, čo s tým robiť ďalej. A tak som pokračovala v procese učenia a cibrenia nových aktivít, s ktorými by som vyprodukovala výborné výsledky a zasa sa o kúsok vyšplhala po pomyselnom rebríčku úspechu a kariéry. Nadšenie a radosť boli občasné, a to po dosiahnutí dobrých výsledkov alebo keď ma ocenili, či zvýšili plat. Väčšinu svoj času som bola v strese, či to zvládnem, či nezlyhám, cítila som nepokoj a stále som sa porovnávala s ostatnými. Až kým neprišlo zlyhanie, „vyhorenie“ a ja som pochopila, že už takto ďalej fungovať nechcem.

ROZHODLA som sa robiť iba to, čo ma naozaj baví a vnútorne napĺňa. Chcela som vedieť, prečo som tu a mať víziu pre svoj život. Pochopila som, že ak chcem žiť plnohodnotný život, byť šťastná a cítiť naplnenie z toho, čo robím … ak chcem mať pocit, že som na správnom mieste, v správnom čase, musím robiť to, na čo mám nadanie, v čom som prirodzene dobrá a čo ma baví.

Každý z nás má dary a talenty, ktoré je potrebné nasledovať a naplno ich využívať, aby sme objavili svoju vnútornú silu, prebudili svoju dynamiku bohatstva a úspechu, mali víziu pre svoj život a naozaj vytvárali hodnotu pre svoje okolie, firmu, v ktorej pracujeme alebo aby sme mohli rozvíjať úspešné podnikanie.

Kde sa práve teraz nachádzate vy?

Robíte prácu, v ktorej využívate svoje talenty a dary? Alebo sa trápite, trpíte a práca vás nenapĺňa?

Poznáte svoje silné stránky? Chceli by ste založiť svoju kariéru alebo podnikanie na vašich talentoch a silných stránkach?

Chceli by ste byť úspešné v tom, čo robíte a cítiť pri tom nadšenie, naplnenie a prestať sa iba „predierať“ a stresovať?

Robte to, v čom ste naozaj dobré, čo vám ide hladko, akoby od ruky, dobíja vás to energiou, nadšením a cítite, že nie ste v žiadnej role, toto ste presne vy na správnom miesto a v správnom čase :). Objavte svoje talenty a silné stránky, neustále ich rozvíjajte a hľadajte prácu, firmu, príležitosti, projekty alebo podnikania, kde ich naplno môžete uplatniť. Vtedy ste a tvoríte najväčšiu pridanú hodnotu a ľudia okolo vás si to všimnú, lebo ich inšpirujete tým, čo a ako to robíte, lebo vyjadrujete presne to, kto ste.

Je neskutočne oslobodzujúce poznať svoje talenty a silné stránky, vedieť, prečo nás určité aktivity nebavia, bránia nám v dosiahnutí úspechu a radosti a naopak, prečo nás iné úplne nabíjajú energiou a úspech, akoby sme priťahovali. Šport je toho krásnym príkladom.

Môžete sa rozhodnúť, že budete profesionálnou plavkyňou. Pravidelným tréningom, odhodlaním a vytrvalosťou sa vytrénujete a naučíte sa tento šport robiť veľmi dobre. Dosiahnete prvé výsledky, úspechy a získate aj medaily. Vydriete si to, a ak chcete napredovať, musíte zabrať ešte viac. Nikdy však nebudete počuť slová: „Vy ste skutočný talent”. Dosiahnete svoj akoby pomyselný limit. Viete prečo? Lebo samy v sebe od začiatku buď necítite, alebo nemáte vieru, že ste výnimočná v tom, čo robíte. Na druhej strane, keby ste napríklad hrali basketbal a od začiatku cítite, že obrana, to je váš život a to je to, v čom ste najlepšia, trénovali by ste, rozvíjali tento talent a „makali“ na sebe s nadšením, určite by ste raz od svojho trénera, spoluhráčov alebo fanúšikov počuli: „Ona je skutočný talent”. Viac ako o počuť tie slová, je vedieť, že ten talent ste.

Dáva vám to zmysel?

Objaviť a používať talenty predstavuje prvý krok. Druhý krok je veriť vo svoje talenty. Tretím krokom je vedieť, ako tieto talenty, čo najlepšie využiť v skupine, vo svojom tíme, aby ste spolu fungovali ako harmonický celok a každý dal zo seba to najlepšie. Vedieť použiť svoje talenty v tímovej práci s cieľom dosiahnuť spoločný výsledok, je schopnosť vedieť, ako byť najviac prospešná celku.

Nečakajte, že príde niekto iný, kto to vo vás objaví. Začnite samy, spoznajte sa a budete môcť druhým ukázať, ako im dokážete prispieť. Nečakajte roky, kým si to všetko sama zistíte, prežijete, ale nájdite cestu a proces, ako to rýchlejšie rozpoznať.

A ak máte vlastných zamestnancov či svoj tím, alebo prijímate ľudí do práce, máte svojich biznis partnerov či spolupracovníkov v tíme, naučte sa, ako rozpoznať to najlepšie v nich, ako im pomôcť to objaviť a ďalej rozvíjať.

Ak chcete využívať svoj prirodzený talent pre svoj podnikateľský či kariérny úspech s menším úsilím a väčšou radosťou a znásobiť svoju pridanú hodnotu pre váš cieľ či víziu, pozývame vás na celodenný tréning Dynamika bohatstva.

Katarína Zacharová, Autorka a líderka organizácie RealWoman

PS: Pozrite si video ukážku tréningu Dynamiky bohatstva s Jánom Polákom

Dynamika bohatstva s Jánom Polákom (ukážka tréningu z RWF 2013) from RealWoman Fórum on Vimeo.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x