Všetky moje dni sú zázračné, farebné, rozospievané. Daniel Hevier.

Osobne som ho spoznala na kurze tvorivého písania, ktorý virtuózne viedol. Bola som unesená tým, ako ho skoncipoval a dokázal navodiť atmosféru dôvery, kreativity a zábavy. Nikdy nezabudnem, ako som „zápasila“ s haiku, ktoré nám dal na domácu úlohu. Keď som sa potom zúčastnila aj jeho workshopu tvorivosti, obdivovala som, ako dokázal každého zmotivovať k tvorivému sebavyjadreniu. Je takmer univerzálnou tvorivou osobnosťou a priekopníkom tvorivého písania na Slovensku – Daniel Hevier – autor poézie, prózy, esejí, básní pre deti, rozprávok, prekladov, autorských antológií pre dospelých i pre deti, textov piesní, divadelných a rozhlasových hier, libret muzikálov, filmových a televíznych scenárov, scenárov pre multimediálne projekty…

Kladenie otázok považuješ za umenie. Mám trému, či Ti dokážem položiť otázky, ktoré vystihnú Tvoju výnimočnú osobnosť. Čo by som sa Ťa mala spýtať a čo radšej nie?

Ako hovorí slogan: Spýtajte sa ma, čo chcete, a ja vám odpoviem na to, čo ani nechcem.

Čakáš pri tvorení na inšpiráciu?

Som profesionál a nemôžem si dovoliť luxus čakať na inšpiráciu. Dokážem si ju takmer na požiadanie privolať – pravdaže, nie nejakými podozrivými prostriedkami, ako je alkohol a iné omamovadlá, ale cielene, napríklad rôznymi kreatívnymi technikami.

V čom inšpiráciu nachádzaš?

Keď poviem vo všetkom, znie to všeobecne, ale je to tak.

Máš zbierku dvadsaťtisíc otázok bez odpovedí. Ako táto zbierka vznikla?

K dnešnému dňu ich je presne 21.495. Pred istým časom som si všimol, že vo svetovej literatúre, umeleckej i vedeckej, je rozpustených množstvo otázok. Niektoré sú základné, iné básnické, ďalšie filozofické, humorné, absurdné atď. A tak som ich začal kompletizovať. Táto kniha bude dokončená až mojou smrťou a potom možno aj vyjde.

Akú otázku si najčastejšie kladieš sám sebe?

Som dobrý?

Na čo si hľadal odpoveď v útlom veku?

Ako 4-ročný som si kládol otázku, z ktorej som sa skoro zbláznil: „Vydržím byť nesmrteľný celú tú večnosť, ktorá ma čaká?“

Kedy si na ňu dostal uspokojivú odpoveď?

Je to už pár rokov. Už ma to neznepokojuje.

Začal si čítať rozprávky, až keď si dospieval. Dovtedy si čítal knihy pre dospelých. Podobalo sa Tvoje detstvo na výpravu Alice do krajiny zázrakov?

Ja som bol Timur a jeho družina, Rýchle šípy, Chlapci z Pavlovskej ulice, Tarzan, Tom Sawyer, Jerguš Lapin… Všetko som vnímal cez literatúru a to mi zostalo dodnes.

Svojim deťom si nečítal rozprávky, ale rovno ich vymýšľal. Potom z nich vznikali knihy a Ty si už mal „odskúšané“, čo urobia s malým čitateľom.

Spresňujem: niektoré moje knihy vznikli pre potreby našej rodiny. Keď mal syn horúčku a ja som mu ju musel odmerať, vymyslel som mu básničku „Čo schováme pod pazušku, sivú myšku a či blšku? Kto sa nám tam celý skryl? Taký dlhý krokodíl. Spapá nám kus horúčky, nebudeme choručkí.“ A teplota bola odmeraná. Tak vznikla knižka Básnička ti pomôže.

Z čoho sa skladá všedný a z čoho nevšedný deň profesionálneho spisovateľa?

Nemám všedné dni. Všetky moje dni sú zázračné, farebné, rozospievané. Nie je to však nijaká idylka. Niekedy sa tvrdo pretĺkam, ale ako hovorím: je mi horšie, ale cítim sa lepšie.

Na svoju stránku www.hevi.sk píšeš každý deň do Heviho diára sebareflexie, ktoré sú z Tvojho vnútorného sveta, dýcha z nich človečenstvo a množstvo nažitého. Aký je to podnet, ktorý rozhodne, že dnes to bude týchto pár riadkov?

Niekedy je to silný zážitok, ale častejšie vidina povinnosti voči čitateľom, o ktorých viem, že mám. Moju stránku navštívi denne cca 100 i viac ľudí. A voči týmto ľuďom mám isté morálne záväzky.

Stal si sa garantom projektu, ktorý pomohol Petrovi Sorátovi, predavačovi Nota Bene a bezdomovcovi, vydať svoju knihu Pouličný diviak. Zabezpečil si mu bezplatný vydavateľský servis a oslovil slovenských spisovateľov, ktorí sa mu poskladali na tlač. Ako si spomínaš na stretnutie s Petrom, ktorý sa stal Tvojím priateľom?

Bolo to úžasné obdobie, ktoré, verím, Petrovou knihou nekončí, ale iba začína novou kvalitou.

Celú svoju kariéru vkladáš do služieb knihy. Berieš to ako svoje poslanie?

Spisovateľ, ba každý umelec si svoje poslanie ukladá sám. Nik mu to neprikazuje. Je v tom aj pokora, ale aj hrdosť a stvoriteľská pýcha.

Ako úlohu zohrávajú v Tvojom tvorivom živote ženy?

Som vyznávačom presvedčenia, že jedna žena je viac ako všetky ženy. Tou ženou pre mňa je moja Maruška. Samozrejme, mám veľa kamarátok, priateľov, kolegýň, parťáčok. A každú chvíľu sa zamiluvávam.

Aká je z Tvojho pohľadu muža a básnika skutočná žena?

Skutočná žena je ženou – nemusí sa maskovať za chlapa, mužatku, ale nemusí byť ani symbolom ženského sexuálneho vampíra. Jednoducho, žena je najkrajšia, keď je sama sebou.

Ktoré momenty zo svojho života považuješ za najťažšie?

Tých ťažkých chvíľ bolo niekoľko – napr. smrť mojich rodičov, alebo nepriaznivé obdobia v rodine, vzťahové veci, ale všetky sa nám podarilo spoločne, rodinne zvládnuť. Tých najkrajších chvíľ však bolo nepomerne viacej.

Z ktorých životných lekcií sa učíš?

Každý deň dostávam lekcie pokory, krásy, nadšenia, účasti na životoch iných. A hádam som sa z nich aj niečo naučil.

Čo Ťa viedlo na Tvojej ceste za tým, čo Ti dáva zmysel?

Pocit, že nehovorím iba za seba a pre seba, že som za talent a schopnosti, ktoré mi Boh daroval, zodpovedný a že raz sa budem zodpovedať z toho, ako som s tým bohatstvom naložil.

Ktorá z foriem tvorivosti Ťa najväčšmi povznáša?

Vždy tá, ktorú nemusím robiť, na ktorú nemám termín a ktorú nik odo mňa nechce. A naopak.

Do akej miery využívame podľa Teba svoj potenciál?

Ako kto. Niekto takmer absolútne, vrchovatou mierou a niekto po biede. Medzi tými dvoma krajnosťami sa potácam aj ja.

Priznávaš sa, že dennodenne zápasíš so svojimi slabosťami a nedokonalosťami, dennodenne padáš, dennodenne sa učíš odpúšťať svojim blížnym aj ublížnym. Čo Ti dodáva silu a odhodlanie?

Viera, nádej, láska.

Ako by si rád strávil svoj ideálny deň?

V tomto období je to deň s tichom a v tichu, v ktorom sa moja duša stretáva s Bohom, so Svätým Duchom, s mojou vlastnou dušou, v tichu, v ktorom počúvam seba, večnosť, svojich blížnych…

Janette Šimková pre RealWoman

REGISTRUJTE sa na celodenný zážitkový workshop pre ženy, ktoré túžia prebudiť svoju jedinečnosť a chcú byť samy sebou. Workshop bude viesť life koučka a trénerka Janette Šimková, ktorá vám pomôže nájsť odpovede a povedie vás na ceste v objavovaní samej seba a svojej jedinečnosti.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
Rena
10 years ago

Mila Janette.
ĎAkujem za tento rozhovor aj keď k jeho prečítaniu som sa dostala až teraz. Príjemné a inšpiratívne čítanie.
Dopíšem týchto pár viet a rútim sa na “hevi”stránku.
Rena

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x