Vyhraďte si ranný čas pre seba

Obyčajne som chodievala spávať neskoro v noci, ráno si rada pospala a radila sa k tým ľuďom, ktorí nepatria práve do skupiny ranných vtáčat. Časté cestovanie v posledných rokoch a striedanie rôznych časových pásiem narobilo však v mojom zabehnutom systéme poriadny zmätok a „prestavilo“ ma na úplne inú vlnu. Vďaka tomu som zistila, že vstávať ráno o 5. či 6. hodine bez budíka je vlastne skvelé!

Čo robiť, keď sa na opačnom konci sveta zobudíte ešte takmer za tmy? Túto otázku som si kládla zakaždým, keď som niekam vycestovala a prechádzala ťažkým jet lag-om. Len tak ležať v posteli a čakať na svitanie sa mi nechcelo, pripadalo mi to nudné a zbytočná strata času. Začala som preto s ranným behaním. Okamžite som zistila, že polhodinka ranného pohybu funguje lepšie ako studená sprcha, výborne naštartuje môj deň a nabije ma úžasnou energiou. Keď má človek navyše možnosť začať deň v prírode, v zeleni či pri vode, je to na nezaplatenie! Postupne som behanie začala striedať s jogou a fitkom, ktoré majú rovnako relaxačný a štartovací účinok.

Po rannom cvičení nasleduje rýchla sprcha a pohodové raňajky. Konečne si užívam veľké raňajky bez zhonu! V minulosti som ich pre nedostatok času často nestíhala a ak, tak som iba v behu uchmatla to, čo mi ako prvé padlo do oka. O vychutnávaní jedla nemohlo byť ani reči. No a po raňajkách mi stále zostáva dostatok času na administratívu, emaily a na prípravu na pracovný deň, príp. písanie článkov či na krátke inšpiratívne čítanie.

Odkedy takto fungujem, cítim sa nielen spokojnejšia, ale zobúdzam sa oveľa lepšie vyspatá. Zbytočne neponocujem, kvôli skorému vstávaniu sa večerná únava hlási už po desiatej a ja mávam oveľa kvalitnejší spánok. Okrem toho je ráno jednou z mála dôb, ktoré mám iba pre seba a trávim ho výlučne sama so sebou, záleží preto iba odo mňa, čo sa rozhodnem robiť a ako ho využijem na vylepšenie svojho dňa.

Milé dámy, podeľte sa s nami aj o svoje tipy, ktoré pri vás fungujú a pomáhajú zlepšiť váš život. Budeme sa tešiť!

Dagmar Gabulová pre RealWoman