Čím to je, že ženy tak veľmi túžia byť perfektné a dokonalé vo všetkom, čo robia? Máme hádam strach, že keď neuspejeme, nebudeme ostatnými prijaté? Alebo naopak máme pocit, že čím dokonalejšie budeme, tým viac lásky a ocenenia získame?
Potreba perfekcionizmu môže mať viacero koreňov. Môže to byť vzbura proti tomu, čo sme videli a zažili v dobe, keď sme boli deťmi a rozhodli sa, že svoj život si zariadime inak. Môže to byť tiež túžba niečo dosiahnuť, niečo veľké vo svojom živote dokázať a cítiť sa tak úspešná a dôležitá.
Alebo to môže byť zmysel života, z ktorého žena získava pocit hodnoty, šťastia a rast sebavedomia. Tlak okolia a prostredia, v ktorom sa pohybujeme, robí tiež svoje.
Dokonalo vyzerať, dokonalo žiť
„Dokonalo vyzerať, dokonalo žiť“ – to je trend, ktorý dnes úspešne propagujú komerčné média a spotrebný priemysel. Aj vy sa snažíte byť perfektnou mamou, manželkou či priateľkou, vždy výborne upravenou, v práci výkonnou a nenahraditeľnou? A hoci sa vám to celkom darí, stále nie ste spokojná a nedokážete si svoj úspech dostatočne vychutnať? Nie je nutné byť vo všetkom najlepšou, dôležité je sa o to aspoň pokúsiť. Avšak tak, aby sme nepodľahli iba tomu, čo sa od nás očakáva, ale zostali samé sebou a boli v danej situácii rady a spokojné.
Raz som od jednej, v tej dobe blízkej kamarátky, dostala v rámci emailovej výmeny názorov takýto „kompliment“: „Dáša, ty si prototypom človeka, ktorý sa o nič iné len o to, ako vyzerá a akú bude mať kariéru nezaujíma.“ Nebola to celkom pravda, ale musím povedať, že to pre mňa bola poriadna facka :). Priznávam, že som túžbu po dokonalosti svojho času tiež riešila, ale životná realita a neustály boj to vyriešili za mňa. Teraz som spokojná s tým, kým som, čo mám, čo som zatiaľ v živote dosiahla a užívam si toto obdobie.
Dokonalosť neexistuje
Ženy-perfekcionistky obvykle sledujú vzory, ktoré sú im okolím prezentované ako bezchybné a snažia sa im podobať, a to aj za cenu potlačenia vlastnej osobnosti. Porovnávanie samo o sebe nie je zlé – tým, že si človek uvedomuje rozdiely medzi ním a ostatnými ľuďmi, vníma vlastnú hodnotu a osobnosť. Môže sa na základe toho rozhodnúť – taký nebudem, alebo naopak – toto sa mi páči, takýto by som chcel byť. Túžba robiť veci čo najlepšie nás motivuje k lepším výkonom, záleží však na tom, či sme schopné vo všetkom, čo na seba nakladáme, obstáť. V prípade, že si stanovujeme nereálne ciele, dosiahneme úplne opačný efekt.
Pokiaľ sa venujeme množstvu činností, sme aktívne a cieľavedomé doma i v zamestnaní, ale napriek tomu si nájdeme čas na priateľov, záujmy a relax, tak je všetko v poriadku. Ak však máme na seba prehnané nároky, ženieme sa za niečím, stal sa z nás workoholik, ktorý si nedokáže dopriať chvíľu oddychu, je riziko, že sa čoskoro psychicky alebo fyzicky zrútime. Zastavte sa na chvíľu a popremýšľajte, či ste so svojim súčasným životom spokojná. Ak nie ste, pouvažujte o tom, čo na ňom chcete zmeniť. Určite by ste do neho mali zaradiť viac športu, zábavy a stretnutí s priateľmi.
A čo tak dokonalý muž?
Predstavte si to naopak – výborne oblečený a upravený muž ráno pobozká svoju manželku a deti a odchádza do práce zarobiť dostatok peňazí na to, aby si jeho rodina mohla dopriať všetko, po čom túži. Poobede sa s úsmevom vracia domov, opýta sa svojej manželky, aký mala deň, daruje jej obľúbený kvet a ponáhľa sa prezliecť, aby stihol ísť s deťmi na ihrisko. Potom zabehne nakúpiť, uvarí večeru a ide deťom pomôcť s úlohami a prípravou do školy, pretože jeho manželka má svoj pravidelný kurz angličtiny. Keď deti zaspia, pustí sa do žehlenia, pretože pohľad na preplnený kôš s vypratou bielizňou jednoducho neznesie.
Zdá sa vám to ako príbeh z rozprávky? Zaujímavé je, že túžbou zvládať všetko, vrátane domácnosti, trpia skôr ženy než muži. Jeden môj kamarát mi pri rozhovore na túto tému povedal:
„Vy, ženy, máte utkvelú predstavu, že aby ste mohli byť šťastné, musíte byť čo najkrajšie, najinteligentnejšie, najštíhlejšie, najúspešnejšie… Nám mužom ale v skutočnosti stačí oveľa menej. Moja bývalá priateľka sa taktiež snažila byť super dokonalá a bolo pre mňa dosť ťažké udržať s ňou krok. Často som sa vedľa nej cítil ako chudák. Bola príliš náročná nielen na seba, ale aj na mňa.“
Dámy, nebuďme tak náročné!
- Stanovujme si dostupné ciele.
- Neobviňujme sa, keď nejakú úlohu presunieme na druhý deň.
- Sústreďme sa na to, v čom sme boli úspešné.
- Priznajme si právo na omyl, práve chybami sa človek učí.
Naučme sa rozlišovať dôležité od nepodstatného.
Neporovnávajme sa príliš s ostatnými. - Majme sa radi také, aké sme.
- A usmievajme sa! Úsmev je najlacnejší spôsob, ako zlepšiť svoj vzhľad 🙂
Budem sa tešiť na zážitky od vás!
Dagmar Gabulová pre RealWoman