Život nie je iba práca, ale aj zábava

Stáva sa vám, že sú vaše dni naplnené úlohami, o ktorých ste presvedčené, že ich musíte dokončiť a jednoduché radosti odsúvate bokom? Keď ste k sebe úprimné a priznáte to, uvedomíte si, že život nie je len práca.

Mám známu, ktorá mi pri každom stretnutí tvrdí, že nemá na zábavu čas, lebo to za ňu nezaplatí účty, neuprace domácnosť a nepomôže v kariére. Už som rezignovala, aby som jej vyvracala presvedčenie, že zábava je bezúčelná. Ja viem, že tento prístup robí jej život sterilným a fádnym, ale nezmením to, lebo to nechce ona. Jej „dogma“ je silnejšia a nateraz nevykoreniteľná, lebo výkon je prvoradý. Verím však, že príde čas, kedy to prehodnotí a potom jej budem mať čo ponúknuť.

Na východných filozofiách života mi najviac imponuje, že kladú väčší dôraz na „bytie“ než na „robenie“. Zábava je nesporne jeden z najlepších spôsobov „jestvovania“. Nefalšovaná zábava a radosť sú v mnohom podobné stavu uvoľnenia, ktorý zažívame pri počúvaní hudby alebo relaxovaní.

Sebecky si voľný čas „nadeľte“ a zabávajte sa

Už sa vám možno stalo, že ste si našli atraktívny koníček, ale nezabávali ste sa. Často totiž robíme tú chybu, že si vypĺňame voľný čas činnosťami, ktoré majú jasný cieľ. Napríklad chodíte do fitcentra, aby ste schudli, vymaľujete byt, aby pôsobil útulnejšie, navštevujete vzdelávanie kvôli osobnostnému rozvoju… Tieto činnosti sú síce prospešné, ale neprinášajú rozptýlenie a pocit ponorenia sa do okamihu, nehovoriac o plynutí času.

Svoj postoj otestujete ľahko:

Ak vás väčšmi motivuje konečný výsledok, a nie samotná činnosť, zrejme sa nezabávate.

Naučte sa smiať

Už ste sa dnes schuti zasmiali? Neviem, koľko bude kladných odpovedí, ale dať si predsavzatie, že sa budete viac usmievať a smiať nemôže uškodiť. Skúste vidieť humor v každej situácii. Ak sa vám zdá, že sa udalosti sprisahali proti vám, radšej sa svojmu neúspechu zasmejte, než by ste mali zostať zatrpknuté a nahnevané.

Možno sa cítite nesmelo a obávate sa, aby ste nevyzerali hlúpo alebo sa nestrápnili pred druhými, preto nemáte chuť zabávať sa. Ak je to váš prípad, nesprávajte sa v rozpore so svojou povahou, iba prekonajte samy seba. Ako ideálny tréning poslúži doberať si ľudí, robiť si žarty a rozprávať zábavné anekdoty – chce to trochu pocvičiť a zvládne to aj introvert, keď sa odhodlá.

Inšpirujte sa deťmi

Deťom môžeme závidieť, že majú deň plný hier, skúšania, objavovania, šantenia a spontánnej radosti. Užívajú si každý okamih a v tom sa môžeme od nich učiť. My veľkáči sme ako natiahnutá pružina – máme presne zadelené, čo musíme stihnúť. Sme v zhone, stresujeme sa a na hravé plnenie úloh nemáme šancu myslieť, lebo sme zaťažení povinnosťami a starosťami kvôli nedokončeným xy veciam, ktorým pripisujeme vysokú prioritu.

Skúsili ste sa teraz nedávno usmiať na cudzieho človeka? Pohojdali ste sa na hojdačke alebo zviezli na kolotoči? Hádzali ste žabky na jazere alebo nakŕmili vtáky? Rozhodli ste sa vypočuť si alebo prečítať niečo o téme, ktorá je pre vás nová? Urobili ste niečo bláznivé? Hoci sa len rozbehnúť ozlomkrky dolu kopcom, skákať po kalužiach (dá sa aj bez gumákov, ale môžete ich mať :), stáť na daždi a moknúť, vyšplhať sa na strom…

Do svojej zábavy môžete zapojiť aj priateľov. Skúste zorganizovať párty na tému „oprašovania“ spomienok z detstva, prezerajte si fotky a videá a isto sa do sýtosti nasmejete. Potom môžete vyhlásiť súťaž o to, komu z vás sa podarí urobiť si najbližší mesiac najzábavnejší.

Život predsa nie je iba práca 🙂

Janette Šimková pre RealWoman

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najobľúbenejšie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
Lucia Stašeková
10 years ago

Janettka,
skvelý článok :)!
Práve som si ho prečítala ešte raz, pretože pár minút dozadu som riešila podobnú tému s mojou kamarátkou a úplne sa s Tebou zhodujem!
Mňa naučil až posledný zlomový rok užívať si život a viac sa tešiť zo všetkého, čo prináša. Byť tu a teraz :)!
Vychtnávať si každú minútu bytia!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x