Zmysel cestovania spočíva v sebapoznaní

Prečo túžia ľudia cestovať? Čo to je, čo nás na cestovaní baví? Chodíme poznávať svet kvôli relaxu, novým zážitkom alebo má cestovanie pre nás väčší zmysel? Pocit slobody, inšpirácia, pozitívna energia, radosť, šťastie, nové perspektívy a impulzy sú iba zlomkom toho, čím môže cestovanie život každej z nás výrazne obohatiť.

Cestovanie nám dáva krídla

Milujem cestovanie! Vždy som ho milovala a od detstva o ňom snívala. Možnosť cestovať a spoznávať svet znamená pre mňa veľmi veľa. Už počas prvého študentského pobytu v USA som pochopila jeho hodnotu a odvtedy sa stalo neoddeliteľnou súčasťou môjho života. Pravidelne tak vyrážam do rôznych kútov sveta za novým poznaním a späť si prinášam niečo neoceniteľné – inšpiráciu a nové „krídla“.

Len prednedávnom som sa vrátila z ciest po západnom pobreží USA. Dva týždne sme s priateľom poznávali štáty Kalifornia a Nevada a za celý pobyt najazdili 3000 km. Každým prejdeným kilometrom sa vo mne prebúdzalo obrovské nadšenie, úžas a inšpirácia. Pre mňa je vždy obohacujúce vidieť toľko nepoznaných a nádherných miest, pozorovať krásy prírody, dych vyrážajúce západy slnka, spoznávať životy iných ľudí, učiť sa od nich a vybrať si z toho všetkého to najlepšie pre svoj život. A tak je to v každej krajine, ktorú navštívim.

Každá cesta a pobyt v novom prostredí vás nabijú úžasnou energiou. Naraz zabudnete na starosti a plnými dúškami absorbujete všetko zaujímavé navôkol. Krídla, ktoré vám vo svete narastú, vám dajú pocit neskutočnej slobody. Zrazu pochopíte, že všetko je možné, začnete sa na veci pozerať úplne inak a postupne sa vám pred očami otvára množstvo nových perspektív, možností a ciest, z ktorých si stačí iba vybrať.

Príležitosť na poznanie seba samej

Pre niekoho je zmena prostredia prirodzená, pre iného môže byť viac ako náročná. Pre každú z nás však akýkoľvek krátkodobý či dlhodobý pobyt mimo domova znamená vybočenie zo zabehnutých koľají, stereotypov, čo môže byť pre nás iba prospešné. V cudzom prostredí sa cítime úplne inak ako doma; sme novým človekom s novými možnosťami. Nikto nás nepozná, cítime sa slobodné a začíname nanovo, na čistom hárku papiera.

V každom prípade sme nútené viac premýšľať a snažiť sa. Vystúpením z našej zóny komfortu postupne zisťujeme, čoho všetkého sme vlastne schopné. Zažívame veci, ktoré by nás doma nikdy nenapadlo vyskúšať. Prichádzajú tak nové myšlienky, pocity, nápady, každodenná inšpirácia nám rozširuje obzory a prináša nové impulzy do života. Stáva sa z nás nový človek, s novým zmýšľaním, zdravým sebavedomím a objavujeme tak nielen svet, ale aj samy seba.

Nie iba jednotlivci či páry, sú dokonca celé rodiny, ktoré sa rozhodnú načas zdvihnúť kotvy a precestovať svet. Vyskúšať si život v cudzine, vidieť, ako ľudia fungujú v iných krajinách, mať možnosť naučiť sa čo-to z exotických kultúr, jazykov či kuchýň, otestovať svoje schopnosti v cudzom prostredí a nadviazať nové priateľstvá – to sú predsa lekcie na nezaplatenie.

Využime preto každú možnosť vycestovať ako príležitosť na obohatenie nášho života a odhaleniu svojho skutočného potenciálu. Skôr, či neskôr samy objavíte ďalšie prínosy, ktoré vám do života môže priniesť.

Podeľte sa s nami o to, ako cestovanie vnímate vy, milé dámy. Čo vo vašom živote znamená?

Dagmar Gabulová pre RealWoman