Zmysel cestovania spočíva v sebapoznaní

Prečo túžia ľudia cestovať? Čo to je, čo nás na cestovaní baví? Chodíme poznávať svet kvôli relaxu, novým zážitkom alebo má cestovanie pre nás väčší zmysel? Pocit slobody, inšpirácia, pozitívna energia, radosť, šťastie, nové perspektívy a impulzy sú iba zlomkom toho, čím môže cestovanie život každej z nás výrazne obohatiť.

Cestovanie nám dáva krídla

Milujem cestovanie! Vždy som ho milovala a od detstva o ňom snívala. Možnosť cestovať a spoznávať svet znamená pre mňa veľmi veľa. Už počas prvého študentského pobytu v USA som pochopila jeho hodnotu a odvtedy sa stalo neoddeliteľnou súčasťou môjho života. Pravidelne tak vyrážam do rôznych kútov sveta za novým poznaním a späť si prinášam niečo neoceniteľné – inšpiráciu a nové „krídla“.

Len prednedávnom som sa vrátila z ciest po západnom pobreží USA. Dva týždne sme s priateľom poznávali štáty Kalifornia a Nevada a za celý pobyt najazdili 3000 km. Každým prejdeným kilometrom sa vo mne prebúdzalo obrovské nadšenie, úžas a inšpirácia. Pre mňa je vždy obohacujúce vidieť toľko nepoznaných a nádherných miest, pozorovať krásy prírody, dych vyrážajúce západy slnka, spoznávať životy iných ľudí, učiť sa od nich a vybrať si z toho všetkého to najlepšie pre svoj život. A tak je to v každej krajine, ktorú navštívim.

Každá cesta a pobyt v novom prostredí vás nabijú úžasnou energiou. Naraz zabudnete na starosti a plnými dúškami absorbujete všetko zaujímavé navôkol. Krídla, ktoré vám vo svete narastú, vám dajú pocit neskutočnej slobody. Zrazu pochopíte, že všetko je možné, začnete sa na veci pozerať úplne inak a postupne sa vám pred očami otvára množstvo nových perspektív, možností a ciest, z ktorých si stačí iba vybrať.

Príležitosť na poznanie seba samej

Pre niekoho je zmena prostredia prirodzená, pre iného môže byť viac ako náročná. Pre každú z nás však akýkoľvek krátkodobý či dlhodobý pobyt mimo domova znamená vybočenie zo zabehnutých koľají, stereotypov, čo môže byť pre nás iba prospešné. V cudzom prostredí sa cítime úplne inak ako doma; sme novým človekom s novými možnosťami. Nikto nás nepozná, cítime sa slobodné a začíname nanovo, na čistom hárku papiera.

V každom prípade sme nútené viac premýšľať a snažiť sa. Vystúpením z našej zóny komfortu postupne zisťujeme, čoho všetkého sme vlastne schopné. Zažívame veci, ktoré by nás doma nikdy nenapadlo vyskúšať. Prichádzajú tak nové myšlienky, pocity, nápady, každodenná inšpirácia nám rozširuje obzory a prináša nové impulzy do života. Stáva sa z nás nový človek, s novým zmýšľaním, zdravým sebavedomím a objavujeme tak nielen svet, ale aj samy seba.

Nie iba jednotlivci či páry, sú dokonca celé rodiny, ktoré sa rozhodnú načas zdvihnúť kotvy a precestovať svet. Vyskúšať si život v cudzine, vidieť, ako ľudia fungujú v iných krajinách, mať možnosť naučiť sa čo-to z exotických kultúr, jazykov či kuchýň, otestovať svoje schopnosti v cudzom prostredí a nadviazať nové priateľstvá – to sú predsa lekcie na nezaplatenie.

Využime preto každú možnosť vycestovať ako príležitosť na obohatenie nášho života a odhaleniu svojho skutočného potenciálu. Skôr, či neskôr samy objavíte ďalšie prínosy, ktoré vám do života môže priniesť.

Podeľte sa s nami o to, ako cestovanie vnímate vy, milé dámy. Čo vo vašom živote znamená?

Dagmar Gabulová pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
8 years ago

Milá Dagmar,

rada cestujem a poznávam nových ľudí, prírodu a krajiny.Cestovanie mi dáva obrovské množstvo zážitkov a spomienky na zážitky mi dodávajú silu do ďalších dní. Precestovala som východné i západné pobrežie USA a ďakujem za možnosť spoznať USA. Dopriala by som viacerým ľudom spoznať tento úžasný kus sveta.
Som šťastná, že si prinášaš úžasné skúsenosti z cestovania a prajem ti ešte veľa síl do ďalšieho spoznávania.

Všetko naj praje

Mária

10 years ago

Pekny clanok, citit, ze je napisany zo zenskeho srdca, ktore vnima citovejsie prave aj cestovanie. Pre mna je cestovanie dar, pretoze kedysi sa cestovalo ovela tazsie, avsak netreba to prehanat, treba mat svoju kotvu doma a tu budovat. Poznam ludi, co stale cestuju a su tak stastni, no casom si uvedomia, ze je nacase zalozit rodinu a potom zas neskor az cestovat s detmi. Dolezity faktor su samozrejme cas a financie. Kto moze cestovat, ak zaraba 400 €, nikto, jedine tak do Dobsinskej jaskyne. Ja cestujem 2-3 x do roka a staci mi to. Nikde nie je napisane, ze musim precestovat cely svet do konca zivota….cielom zviota je nieco ine.

Dagmar
10 years ago
Odpovedať  radko

Dakujem Radko!
Suhlasim, ze cestovanie je dar, ktory nam ma “okorenit” zivot. Skvele na tom je, ze kazdy z nas si toho korenia moze nadavkovat podla vlastnej potreby – niekto uprednostnuje viac a iny zase menej korenisty zivot :).
Tato miera sa samozrejme v priebehu zivota meni.

Nadalej si uzivajte Vase pravidelne vylety a vracajte sa na stranky RealWoman!

Dagmar

katka
10 years ago

Velmi pekny clanok, Daska! Je uplne citit, ze hovoris zo srdca. Paci sa mi, ako na to pozeras.

martin
10 years ago
Odpovedať  katka

velmi pekny koment katka!paci sa mi ako si ohodnotila tento clanok.

Eva Belejová
10 years ago

Neviem čím to je, ale hovoríte mi z duše. Ja osobne rada cestujem, a kde pobudnem spolu s manželom, cítim sa ako doma…..Myslím, že som sa nikde necítila inak. Je to asi tým, že okolo nás sa stále objavujú len milí a príjemní ľudia, aj keď si s nimi, ťažšie porozumieme – myslím na jazykovú bariéru, stále máme dobrý pocit z ich prítomnosti. Prajem každému prežívať takéto príjemné chvíle v cudzine.

Dagmar
10 years ago
Odpovedať  Eva Belejová

Mila Eva,

dakujeme za Vas koment, ktory moze byt pre mnohe citatelky inspiraciou. Tesim sa, ze ste s manzelom objavili caro cestovania a pravidelne sa vydavate za prijemnymi chvilami do sveta. Nech Vam to vydrzi!
Dagmar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x