12 klamstiev, ktorým by ste mali prestať veriť

Každý z nás túži po harmónii v duši, po láske v rodine a naplnení v práci. Častokrát zabúdame na staré dobré múdrosti, ktoré nám odjakživa pripomínajú, že náš život je len v našich rukách, že sme strojcom vlastného šťastia, že pečené holuby nikomu do úst nepadajú a že šťastie praje odvážnym. Preto by som sa rada s vami podelila o pár životných múdrostí, na ktoré som natrafila v jednom výbornom článku. Nie preto, že ich sami dobre nepoznáte, ale preto, že ak ste ako ja, tak na ne niekedy pozabudnete.

Najhoršie klamstvá sú práve tie, ktorými podvedome klameme seba samých. Sú dlhodobo zakorenené v našom myslení a sú výsledkom zlých vonkajších vplyvov okolia a vlastného negatívneho postoja. Keď sa nabudúce rozhodnete upratať vo svojom živote, vyčistite si najprv svoju myseľ, a to tým, že sa zbavíte všetkých starých sebaklamov a negatívnych mantier, ktoré vám doteraz diktovali život.

1. Ešte nemám dosť na to, aby som bola šťastná.

V každej chybe a v každom zápase je nejaký odkaz pre nás.

Niektorí ľudia prehliadajú tieto odkazy, pretože sú príliš zaneprázdnení sebakritikou, trestajú sa za svoje chyby či obviňujú za problémy. Byť nešťastným kvôli tomu, čo nemáme, je mrhaním toho, čo máme. Najšťastnejší ľudia nie sú tí, čo majú najviac šťastia a majú len to najlepšie z najlepšieho, ale ľudia, ktorí vedia vyťažiť maximum z toho, čo sa im pritrafí do cesty. Dôvod, prečo väčšina ľudí vzdá svoje snaženie, je, že sa neustále zameriavajú na to, čo im chýba, ako ďaleko je ešte do cieľa, namiesto toho, aby si všímali to, čo majú tu a teraz a ako ďaleko už zašli.

Ste si vedomá svojich darov v živote?

Poznáte svoje silné stránky, svoje schopnosti a prednosti?

Viete sa dostatočne oceniť za svoje úspechy?

2. Moje sny sú nedosiahnuteľné.

Nedovoľte niekomu, kto sa vzdal svojich snov, aby vás odhovoril od nasledovania tých vašich.

Najlepšie, čo môžete v živote urobiť, je nasledovať svoje srdce. Riskujte. Nerozhodujte sa len pre to, čo je ľahké a bezpečné, pretože sa bojíte toho, čo by sa vám mohlo prihodiť. Ak tak konáte, skutočne sa vám nikdy nič neprihodí. Ak budete pokračovať v tom, čo ste doteraz robili, budete od života dostávať len to, čo ste dostávali doteraz. Dovoľte svojim snom, aby prevýšili vaše obavy a nechajte svoje činy prehovoriť hlasnejšie ako vaše slová. Každý deň urobte niečo, za čo sa vám vaše budúce ja poďakuje.

Aké sú vaše nesplnené sny v živote?

Je niečo, po čom už dlho túžite, ale jeho naplnenie zo strachu odkladáte?

Vzdali ste sa niečoho v živote preto, lebo vás iní presvedčili, že to bola hlúposť?

3. Som zajatcom ľudí, ktorí mi ubližujú.

Život je príliš krátky. Dávajte si na seba pozor.

Ak sa k vám niekto neustále zle správa, majte dostatok sebaúcty na to, aby ste od neho odišli. Chvíľu to bude bolieť, ale počase budete v poriadku. Odchod má veľakrát viac spoločného so silou než so slabosťou. Odchádzame nie preto, že chceme, aby iní zistili, aká je naša hodnota, ale preto, že sme si sami uvedomili svoju hodnotu.

Tolerujete od niekoho drzé a neúctivé správanie, pretože na to máte „dobrý dôvod“?

Ostali ste niekedy vo vzťahu, v ktorom ste sa necítili dobre, zo strachu, že už nikoho lepšieho nestretnete?

4. Všetky moje vzťahy, ktoré doteraz zlyhali, boli stratou času.

Niektorí ľudia do vášho života proste nepatria.

Žiaden vzťah však nie je stratou času. Ak vám nedá to, čo chcete, ukáže vám to, čo nechcete. Len zriedkavo stratíme ozajstných priateľov, častokrát si len postupne uvedomíme, kto je naším skutočným priateľom. Nikdy nikoho nenúťte, aby vám vytvoril priestor vo svojom živote; ak pozná vašu skutočnú hodnotu, vytvorí vám ho sám. Pamätajte si, keď ste vy na vrchole, vaši „priatelia“ vedia, kto ste. Keď ste na dne, vtedy viete, kto sú vaši ozajstní priatelia.

Máte jasno vo svojich vzťahoch?

Viete, kto sú vaši ozajstní priatelia?

Pestujete povrchne vzťahy s ľuďmi pre výhody, ktoré vám z toho plynú?

5. Nikdy nebudem mať lepší život.

Na svete neexistuje nikto, kto vie dokonale a neomylne zareagovať na každú facku v živote.

Nie je to ľudsky možné. Naopak, ľudské je zlyhať, pomýliť sa, potknúť sa a spadnúť. Je ľudské byť nahnevaný, smutný a zranený. Je súčasťou života čeliť problémom, poučiť sa z nich, prispôsobiť sa situácii a vyriešiť všetko postupne. Tento proces  nás formuje ako človeka. Keď sa práve nachádzate zakuklení v samote a tme, spomeňte si, že na rovnaké miesto chodia larvy motýľov, aby im narástli krídla. Len preto, že dnes máte hrozný deň, neznamená to, že zajtrajšok nemôže byť najlepším dňom vášho života.

Máte zdravý nadhľad v živote?

Uvedomujete si, aký skvelý život máte?

Tešíte sa na budúcnosť?

Čo plánujete tento rok?

6. Zlyhanie je tá najhoršia vec.

Niekedy musíme tisíckrát zlyhať, aby sme mohli konečne uspieť.

Nezáleží, koľko chýb ste urobili alebo ako pomaly sa posúvate vpred; stále ste popredu pred niekým, kto sa vôbec nesnaží. Nevenujte toľko pozornosti jednému zlyhaniu, lebo premeškáte šancu na druhý pokus. Všetky vaše nápady, ktoré nevyšli, sú len kameňmi, dláždiacimi vašu cestu k nápadu, ktorý vám vyjde. Pamätajte si, pád nie je zlyhanie; zlyhanie je, keď odmietate vstať napriek tomu, že máte na výber. Vždy sa rozhodnite vstať! Niekedy sa nám dobre veci rozsypú pred očami preto, aby sa nám podarilo dať dokopy niečo lepšie.

Viete rýchlo zhodnotiť svoje chyby a posunúť sa ďalej alebo vás každá chyba ochromí a zneistí?

Desí vás predstava, že niečo pokazíte?

Viete sa spätne zasmiať na vlastných omyloch?

7. Dobré veci mi samy od seba padnú do lona.

Sme tým, kým sa rozhodneme byť.

Nikto nepríde a nezachráni vás, musíte sa zachrániť sami. Nikto vám nič nedaruje, musíte si veci zaslúžiť. Nikto nevie čo chcete, len vy sami. A nikomu nebude tak ľúto, že ste to nedosiahli, ako vám samým. Nenechávajte kľúč od vášho šťastného života vo vrecku iného a nečakajte, že niekto iný za vás vybudujte život vašich snov. Buďte staviteľom a strážcom vlastného šťastia. Čím viac zodpovednosti za svoju minulosť a súčasnosť prevezmete, tým viac budete schopní vybudovať si budúcnosť, po akej túžite.

Spoliehate sa na osud a čakáte, že sa vám niečo skvelé stane?

Čakáte, že si iní všimnú vaše kvality a odmenia vás za ne?

Plánujete si budúcnosť alebo nechávate svoj život na náhodu?

8. Moja minulosť je na sto percent predzvesťou mojej budúcnosti.

Všetci sme neraz urobili chybu, nechali sa podviesť, zneužiť a odkopnúť.

Dovolili sme iným, aby nás využili a prijali sme od ľudí menej, ako sme si zaslúžili. Nemali by sme však ľutovať tieto chvíle, pretože v každej jednej z nich sme sa z našich zlých rozhodnutí poučili. Naučili sme sa, komu môžeme a komu nemôžeme veriť. Naučili sme sa, čo je skutočné priateľstvo. Naučili sme sa spoznať, kedy nám ľudia klamú a kedy sú úprimní. Naučili sme sa, ako byť sami sebou, ako si vážiť výnimočných ľudí a udalosti a brať ich také, aké sú. A hoci sa nám niektoré stratené veci už nikdy nevrátia a niektorým ľuďom nikdy nebude ľúto toho, čo nám urobili, budeme v budúcnosti múdrejší.

Stávajú sa vám dookola tie isté nepríjemné situácie a zažívate rovnaké sklamania?

Veríte vlastnému úsudku alebo sa necháte od ľudí presvedčiť o ich dobrých úmysloch?

9. Nepotrebujem spoznávať žiadnych nových ľudí.

Možno sa vám to zdá tvrdé, ale nie všetci vaši priatelia ostanú vo vašom živote navždy.

Ľudia a ich priority sa menia. Tak ako niektoré vzťahy odumrú, iné budú rásť. Vážte si možnosť nadviazať nové priateľstvá a rozlúčte sa so starými, ktoré už prestali plniť svoj zmysel. Dôverujte svojmu vlastnému úsudku. Prijmite nové priateľstva s otvorenou náručou a akceptujte fakt, že vstupujete na novú pôdu. Buďte pripravení učiť sa, pripravení na výzvy, no v prvom rade buďte pripravení stretnúť niekoho, kto môže zmeniť celý váš život.

Nadväzujete radi nové priateľstvá?

Koľko priateľov z detstva vám ostalo?

Čo nové, zaujímavé a prospešné ste sa naučili od posledného človeka, s ktorým ste nadviazali priateľstvo?

10. Nemôžem žiť bez tých, ktorí odišli z môjho života.

Ak niekto vstúpi do vášho života a má naň pozitívny vplyv, no z nejakého dôvodu vo vašom živote nemôže zostať, nesmúťte za jeho odchodom príliš dlho.

Buďte vďační, že sa vaše cesty skrížili a že vás, hoci len na krátku chvíľu, urobil šťastnými. Život je zmena. Ľudia skutočne prichádzajú a odchádzajú. Niektorí sa vrátia, iní nie. A to je v poriadku. A len preto, že jeden človek z vášho života odišiel, neznamená to, že máte zabudnúť na všetkých ostatných ľudí, ktorí sú stále po vašom boku. Aj naďalej si vážte to, čo máte a usmievajte sa nad spomienkami.

Máte vo svojom živote niekoho, kto vám dáva pocit, že bez neho nemôžete žiť?

Mali ste už niekedy pocit, že ste stratili niekoho, kto navždy zanechal prázdno vo vašom živote?

11. Nie som pripravená na výzvu alebo zmenu, lebo ešte nie som dosť dobrá.

Nikto sa nikdy necíti na sto percent pripravený, keď sa mu naskytne životná šanca.

Väčšina výziev v živote nás núti prerásť našu pohodlnú ulitu a to znamená, že sa budeme zo začiatku cítiť trochu nesvoji. Prestaňte sa zhadzovať za to, že na sebe ešte stále len pracujete. Buďte na to hrdí! To, že na sebe pracujete, neznamená, že teraz ešte nie ste dosť dobrí. Znamená to, že túžite po lepšom zajtrajšku, túžite milovať seba samých, aby ste mohli žiť svoj život naplno. Znamená to, že ste odhodlaní vyliečiť si dušu, rozšíriť si svoju myseľ a zveľaďovať dary, o ktoré sa túžite podeliť so svetom. Ste pripravení. Musíte len začať.

Viete oceniť svoje úspechy a napredovanie alebo ste so sebou ustavične nespokojná?

Kedy ste naposledy museli prerásť svoju pohodlnú ulitu?

12. Mám príliš veľa čo stratiť.

Na konci života vás budú najviac trápiť veci, ktoré ste neurobili, nie veci, ktoré ste urobili.

Verte mi, na záver sa oveľa radšej obzriete a poviete: „Nemôžem uveriť, že som to naozaj urobila!“ než „ Ako som len chcela…“. Je lepšie myslieť si „čo už“ než „čo ak“. Je lepšie mať život plný omylov, z ktorých ste sa poučili, namiesto srdca plného ľutovania a prázdnych snov.

Ak máte na výber medzi riskantnou zmenou, po ktorej túžite, a  pohodlnou rutinou, ako sa väčšinou rozhodnete?

Máte nejaké „šialené“ sny, ktoré by ste si radi splnili, len tak, pre radosť?

Dúfam, že sa vám vrátila motivácia a chuť do boja a oprášili ste staré bláznivé nápady, pri ktorých predstave sa vám rozlieva príjemné teplo po tele, či prepukávate do radostného výskania. A možno sa vám do hlavy zavŕtal pomalý červík, ktorý vás nakopne ku realizácii vašich snov a plánov.

Prajem vám veľa vnútornej sily a odhodlania, aby ste nezdupkali z boja a vytrvali na ceste duševného rastu!

Alena Rákovská pre RealWoman

Anglický originál článku (12 Lies to stop telling yourself) môžete nájsť na stránke marcandangel.com.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
Zora
10 years ago

Posledné dni som sa tiež zamyšľala nad tým, aké skryté presvedčenia,ktoré ma delia od šťastia ešte držím v hlave. V tomto článku je to super sformulované. Kým by som na to prišla sama trvalo by to dlho. Ale stále nerozumiem odkiaľ sa takéto iluzórne myšlienky berú a prečo je vlastne tak ťažke zbaviť sa ich ?

10 years ago
Odpovedať  Zora

Milá Zorka, preto vám odporúčam moju stránku aby ste sa dozvedeli o metóde, ktorá rýchlo a účinne a navždy odstráni tieto vaše presvedčenia a ilúzie

Zuzana
10 years ago

Perfektný inšpirujúci článok..

Daniela
10 years ago

Moji milí , toto sú všetko ilúzie a presvedčenia, ktoré sme si niekedy/najčastejšie v detstve/ zobrali za svoje, a tak nám vznikali bloky a programy, ktoré sme nútení žiť. Však stačí tak málo: odhaliť ich, nájsť príčiny, vyčistiť a ďalej už žiť len šťastný a naplnený život.Viď:

http://www.vrabkova.sk alebo http://www.metodarus.sk

Alena Rakovska
10 years ago
Odpovedať  Daniela

Mate svatu pravdu Daniela. Niekomu sa lahko zbavuje iluzii a presvedceni z detstva a niekto sa s nimi pasuje cely zivot. Je dobre si pripominat, ze nase myslenie nam diktuje aky zivot vedieme a ze ak chceme zmenit nas zivot, musime najprv zmenit svoje myslenie.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x