7 krokov, ktoré vás dovedú k vášmu vysnívanému cieľu

Jedným z tajomstiev úspechu je túžba byť šťastný. Myslím si, že skutočný úspech sa spája s túžbou, že v živote chceme byť šťastní. Robíme veci, ktoré máme radi, žijeme a stretávame sa s ľuďmi, ktorých milujeme, chodíme do práce, ktorá nás napĺňa a určujeme si zmysluplné ciele, ktoré odrážajú naše hodnoty a záujmy. Každý z nás prišiel na tento svet s niečím, čím sa odlišujeme od ostatných. Talent, ktorý nám bol daný do vienka, nás predurčuje na to, aby sme boli výnimoční v tom, čo robíme a ak si precvičujeme akúkoľvek činnosť znova a znova, stane sa naším zvykom alebo zručnosťou. Pevná vôľa, chuť učiť sa a pracovať na sebe nám zase dodáva silu a odvahu dokázať to.

Ak chceme byť šťastní, musíme pre to jednoducho niečo urobiť. Jeden z najväčších starovekých gréckych filozofov Socrates povedal: „Kto chce hýbať svetom, musí najskôr pohnúť sám sebou“. Skúsme prestať len snívať a zamyslime sa nad tým, ako tieto zákonitosti fungujú v bežnom živote. Žiadne veľké veci totiž neprichádzajú zrazu, ani jednoducho. Chcú veľkú dávku trpezlivosti, snahy, pokory, zázemia a dôvery, že to dokážete. Z vlastnej skúsenosti viem, že ak si niečo veľmi želám a snažím sa urobiť pre to maximum, výsledok sa skôr či neskôr prejaví. Postupne začnú do môjho života prichádzať situácie a ľudia, ktorí mi pri tom pomáhajú alebo ma jednoducho len povzbudzujú. Samozrejme, že zmena nenastane zo dňa na deň, ale dopredu sa nikdy nevzdávam a verím si. Pocit, ktorý sa potom dostaví, stojí skutočne za to.

Vo všeobecnosti všetci úspešní ľudia veľmi radi snívajú. Predstavujú si svoju budúcnosť, aká by mala byť a každý deň pracujú na tom, ako sa k tejto vízii a vysnívanému cieľu dostanú. Na ceste za úspechom urobia ľudia správne aj nesprávne rozhodnutia, ale v každom prípade si veria, že každý krôčik, ktorý urobia, ich povedie smerom k ich vysnívanému cieľu. Počas tejto cesty dostávajú spätné väzby a signály, ktoré ich povzbudzujú v rozhodnutí, že idú tým správnym smerom. To, čo nám veľakrát bráni v úspechu, sú naše pochybnosti. Neistota sa pletie do nášho každodenného života, a preto treba oživiť v našom srdci lásku, nádej, vieru, radosť zo života a šťastie. Jednoduchý návod na zaručený úspech neexistuje, a ak chcete byť úspešní, musíte byť trpezliví a pracovať na sebe. Ďalšie tajomstvo úspechu spočíva vo vytrvalosti a s tým súvisí aj stanovenie cieľa.

Ako si splniť vysnívaný cieľ?

Predstavte si mapu, ktorú si sami vytvoríte. Na začiatku si zvoľte východiskový bod, kde sa práve nachádzate a váš vysnívaný cieľ. Stanovte si plán cesty a premyslite si jednotlivé kroky, ktoré potrebujete urobiť na to, aby ste sa k vysnívanému cieľu dostali. Určte si termín, kedy začnete, ale na dosiahnutí cieľa pracujte priebežne. Každý deň sa zamyslite nad tým, či vás to, čo robíte, posúva vpred. Buďte trpezliví, pretože príde niekoľko neočakávaných situácií, obmedzení a skúšok. Vtedy sa zastavte na najbližšej benzínovej pumpe, zoberte do ruky znova svoju mapu, popremýšľajte a keď cítite potrebu oddychovať, relaxujte. Potom si natankujte plnú nádrž energie a dobite baterky. Neváhajte požiadať aj o pomoc či radu skúsenejších. Návody na dosiahnutie úspechu nájdete na internete aj v knihách od viacerých autorov. Ja som sa inšpirovala najmä technikou Briana Tracyho, medzinárodného experta na sebazdokonaľovanie, a prispôsobila som si ju podľa intuície. Inšpirovať sa ňou môžete aj vy, príp. si ju môžete doplniť o vlastné kroky.

7 krokov, ktoré vám môžu pomôcť na ceste k úspechu a vysnívanému cieľu:

  • Cieľ musí byť konkrétny. Povedzte si v duchu, čo konkrétne chcete dosiahnuť.
  • Napíšte si svoj CIEĽ na papier. Ako hovorí Brian Tracy, dôležité pravidlo úspechu je: „Myslite na papieri“.
  • Zapisujte si všetky krátkodobé úspechy. To je dôležitý krok, pretože táto cesta môže byť náročná. A vy sa predsa nechcete dať odradiť. Podľa Briana sú prekážky to, čo vidíte, keď sa prestanete pozerať na svoj cieľ.
  • Presne popíšte, ako bude vyzerať splnenie vášho cieľa. Dosiahnete to, čo si viete predstaviť, a preto presne popíšte, ako sa budete cítiť, keď tento cieľ dosiahnete.
  • Stanovte si presný termín, kedy svoj cieľ splníte. Takto sa vyhnete nesplneniu alebo posúvaniu náhradných termínov.
  • Určte si dni, kedy si overíte, či ste na správnej ceste a nezabudnite sa motivovať pri dosahovaní vášho cieľa.
  • Tešte sa z toho, čo robíte. Víťazstvo úspechu je z polovice vyhrané, keď si človek zvykne na kladenie cieľov a ich dosahovanie. Robte to, čo milujete. A milujte to, čo robíte. Potom to pre vás nebude práca.

Aké úžasné je, ak sa nám podarí dosiahnuť to, čo sme si predsavzali. Vtedy môžeme zhodnotiť, či to všetko stálo za to. V skutočnosti je táto cesta veľmi vzrušujúca. Stanovením cieľa určujeme svoju budúcnosť, ktorá je krajšia, bohatšia, šťastnejšia a lepšia. Ak sme šťastní my, vníma to aj naše okolie.

Predstavte si, že ste úspešní v oblasti, ktorú ste si naplánovali a vizualizujte si všetko, čo táto situácia so sebou prináša. Je to skvelý pocit, však? Tento pocit môžete zažiť, a dokonca môžete zažiť aj oveľa viac. Stačí, ak sa vzdáte vecí, ktoré vám v tom bránia. Vnútorné bariéry, ktorá nám bránia v úspechu, sú napr. strach alebo obava z neúspechu, nedostatočná sebadôvera, nedostatočné sebavedomie, vytrvalosť či nedostatočná aktivita, negatívne očakávania alebo myšlienky, príp. nesprávne načasovanie.

Ale nezabúdajte, že strojcom svojho šťastia ste vy sami! Želám vám veľa šťastia na ceste za vaším šťastím a úspechom! Za to všetko, čo je krásne vo vašom živote, nezabúdajte neustále ďakovať.


ČO SI MYSLÍTE?

Čo všetko vám bráni na ceste za vaším úspechom a v dosahovaní vašich vysnívaných cieľov?

Na druhej strane, čo všetko vám pomohlo splniť si svoj cieľ?

Aký úspech vám prináša skutočný pocit šťastia?


Teším sa na váše komenty, názory a skúsenosti 🙂

Miriam Letašiová pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
Eva
10 years ago

Snívam celý život a pravdu povediac nie v každom období svojho života, som za stanoveným cieľom kráčala, možno som sa mu až vzďalovala. Len včera po prečítaní poslednej stránky série kníh od autora M. Ruiza som všetko pochopila. Možno to nebolo knihou, ale len jedinou vetou v nej, možno správnym načasovaním,a le dnes viem, že svoj cieľ raz dosiahnem, je úplne jedno či to bude trvať roky alebo celý život a je úplne jedno, že som na to prišla až teraz (stále som si myslela, že som už na to pristará a už sa mi nepodarí toho vela dosiahnuť, hoci som ešte stále relatívne mladá). Paradoxne k tomuto poznaniu ma priviedli zrejme aj tie obdobia, kedy som sa od cieľa vzďalovala, preto dnes chápem nie len v slovách ale prežitých situáciách, že všetko má svoj zmysel, hoci ho v daný moment nevidíme, že všetko so všetkým súvisí, hoci by sa to zdalo na míle vzdialené. A nie vždy potrebujeme kroky a návody ako sa k cieľom dopracovať. Vďaka však za článok, je fajn stále hladať a nakoniec si vybrať a prispôsobiť nejaký návod, ktorý bude ako ušitý na nás. Dôležité je, nikdy sa nevzdať, vždy a všade je riešenie.

10 years ago
Odpovedať  Eva

Milá Evka,ďakujeme za nádherné slová. Každý z nás si zrejme musí prežiť určité situácie a pokiaľ ich neprijme, budú sa opakovať … ciele sú výborným prostriedkom na dosiahnutie želaných výsledkov, ale všetko záleží na nás. Aké postupy zvolíme, ako sa správame, ako prijímame situácie, ktoré k nám prichádzajú, čas a okolnosti v ktorých sa nachádzame. Každý rozmer má svoj význam v skladačke života a preto veľmi ďakujem za Váš koment a osobnú skúsenosť. Všetko dobré. Miriam

Milka Pavlíková
10 years ago

Niekedy je potrebne nevzdat sa svojho predsavzatia, aj ked treba cakat dlhu dobu, kym sa dopracujes k vysnívanému cieľu. Ale vysledok stoji za to!!!!

Meno
10 years ago
Odpovedať  Milka Pavlíková

Potvrdilo to moje myšlienky, Miminka robíš krásnu vec.Život je krátky, ale krásny. Zda sa mi,že niekedy treba tak malo a sme šťastní. Dokázať pochopiť iného a vedieť mať rád – milovať. Držím Ti palce a veľmi Ťa mam rada. Olga

10 years ago
Odpovedať  Meno

Teta Olinka ďakujem za krásne slová. V jednoduchosti je krása a to najkrajšie niekedy hľadáme a pritom to máme rovno pred sebou.

10 years ago
Odpovedať  Milka Pavlíková

Presne tak:-) niekedy je cesta tŕnistá a kľukatá, ale stojí to za to!!! Ďakujem:-)

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x