8 spôsobov, ako žiť s plnou silou a zachovať si mladosť

Aby si bol krásny, zastav sa: minútu pred zrkadlom, päť minút pred svojou dušou a pätnásť minút pred svojím Bohom – tvrdil už Horatius a jeho myšlienka je nadčasová. Aby si bola mladá, … v tomto prípade nájdeme tiež veľa múdrych odporúčaní, ale zaručený recept ani jeden, hoci sa marketingoví mágovia a farmaceutický priemysel predbiehajú v tom, ako na tom zarobiť ešte viac peňazí. Začať svojpomocne nestojí takmer nič. Mne sa osvedčilo niekoľko tipov, ako žiť s chuťou a silou, a tak si zachovať mladosť, s ktorou sa mne osobne spája hlavne energia.

1. Zbavte sa pomyslenia na nepodstatné číslovky

Pravdaže, ľahko sa nad tým mudruje v dvadsiatke a ešte aj v tridsiatke, ale keď ste v kategórii štyridsať mínus, päťdesiat plus… toľko odstupu nemáte. Pomáha myslieť na prednosti toho, prečo je práve váš aktuálny vek tým najlepším pre vás, lebo ako povedal Oscar Wilde: „Tragédia pokročilých rokov nespočíva v tom, že starneme, ale v tom, že zostávame mladý.“

Ďalšou hrozivou číslovkou je hmotnosť s veličinou BMI, ktorá vás uzemní a zruší všetko nezdravé, čo máte tak radi. Ale aj tu platí, že všetko s mierou je dovolené, takže nemusíte z jedálnička vymazať väčšinu obľúbených vecí, keď urobíte včas primerané korekcie. A pomoc je tu stará známa – nájdite pre seba ten druh pravidelného pohybu, ktorý vám bude robiť radosť. Potom si s pokojom môžete dopriať aj kalórie navyše.

2. Obklopte sa radostnými a pozitívnymi ľuďmi

Poznáte to, ako vás niečia zlá nálada dokáže rýchlo stiahnuť dolu. Pokým môžete, obklopte sa ľuďmi, ktorí sú vyrovnaní a nepôsobia ako emočné tornádo. Trúfnite si aj na revíziu medzi priateľmi a hundrošov zo svojho života pomaly vytláčajte, lebo vás oberajú o energiu neustálym frflaním o tom, ako nič nie je dosť dobré. Randy Pausch to vystihol: „Ak by človek desatinu energie, ktorou plytvá na sťažovanie, využil na riešenie problému, bol by prekvapený, ako dobre všetko funguje.“

3. Zabezpečujte si pohodu smiechom

Keď sa usmejete, dáte do pohybu 17 tvárových svalov. Ak sa rovno srdečne zasmejete, rozhýbete 80 svalov na celom tele. Ak stojíte o mladší výzor, smiechom ho vylepšíte až o 38 %. Smiech má neuveriteľne veľa blahodarných účinkov, ale za všetky jeden kľúčový – predlžuje život!

Usmievajte sa a stretnete sa s úsmevom. Ráno sa usmejte na predavačku, po ceste do práce na ľudí, ktorých míňate, v práci na kolegov… robte to niekedy po celý deň úplne vedome. Vráti sa vám to späť v podobe mnohých úsmevov a srdečnosti.

4. Prechovávajte k sebe úctu

Jediná osoba, ktorá je pri nás celý život, sme my sami. Majte sa preto radi a starajte sa o seba. Rozmaznávajte sa a zveľaďujte svoje telo, dušu a ducha. A nezabudnite, že máte žiť, pokým ste na žive – tu a teraz, nie neskôr, keď bude lepšia príležitosť. Ľahko ju môžete prepásť!

Ak sa budete k sebe správať v každej situácii láskyplne, podporíte samých seba. A viete, čo vás urobí ešte silnejšími? Keď sa budete povzbudzovať, namiesto odradzovania a veriť vo vlastné možnosti a schopnosti.

5. Buďte v kondícii

Podľa všetkého jediný spôsob, ako si zachovať zdravie, je jesť, čo ti nechutí, piť, čo sa ti protiví a robiť, čo sa ti nechce – povedal M. Twain a podľa radikálnych zástancov zdravého životného štýlu to tak môže byť. Preventívne sa môžete chrániť najnovším výdobytkom poznatkov, ako byť vo forme — postrážiť si rovnováhu medzi telesnou, emočnou, duševnou a duchovnou energiou. Je to kľúč k zdraviu, šťastiu a vysokej výkonnosti. Ak sa naučíte hospodáriť s energiou, čas sa nestáva vaším nepriateľom.

6. Atraktívnosť má málo spoločné s optimálnou postavou

Ten, kto má dobrý pocit zo svojho tela, vyžaruje pozitívnu energiu. Oplatí sa trénovať nie kvôli vzhľadu, ale kvôli pocitom! Všetko vaše úsilie by malo slúžiť tomu, aby ste boli so svojím telom v rovnováhe. Vždy dbajte na držanie tela a chôdzu – nielen preto, že to lepšie vyzerá, ale preto, že dynamická chôdza a rovné držanie tela silne ovplyvňujú náladu. A chcete mať čo najčastejšie dobrú náladu, však? Lebo má vplyv na predĺženie života.

7. Obklopte sa tým, čo milujete

Čo pre vás osobne symbolizuje radosť? Čo vám vyčarí úsmev?

Vytvorte si okolie pomocou vecí, ktoré vám zdvihnú náladu a sú potechou pre dušu. Doprajte si doping, pravdaže, navádzam vás na ten legálny. Z môjho pohľadu: vône, farby, hudba, knihy, jedlo, ktoré vás poteší, osviežujúci kúpeľ, prechádzka v prírode… čokoľvek, čo vás povznesie nad stereotyp. A neopovážte sa mať výčitky svedomia, že si doprajete trochu roztopaše, hoci by ste mali robiť niečo dôležitejšie. Čo je dôležitejšie? Položte si opäť otázky z úvodu tohto odseku.

8. Na záver niečo skutočne zázračné:

Povedzte ľuďom, že ich máte radi a milujete ich – pri každej  príležitosti. A milujte aj život, život vás potom bude milovať tiež.

Aké sú vaše tipy na zachovávanie mladistvého tela i ducha? Podeľte sa o ne.

Janette Šimková pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
janette
10 years ago

Ďakujem Vám, Renáta, mám radosť 🙂
Prajem všetkým odhodlaným žienkam, nech ich entuziazmus neopúšťa.

janette
10 years ago

Vaša správa…

Renáta
10 years ago

Milá JAnette. Myslím, že týmito riadkami ste určite zlepšili náladu mnohým ženám, nehovoriac o tom, že sa určite nájde dosť žien, sa nechali rovno nakopnúť. Vďaka.

Meno
10 years ago

Ďakujem, prave toto teraz potrebujem..MILUJEM ŽIVOT…

Meno
10 years ago

To je krásny článok, ďakujeme

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x