Ako prekonať rozchod a nájsť samu seba

Rozchod s niekým, koho skutočne ľúbite, je jedna z najťažších, ale aj najdôležitejších skúšok v živote. Ako zvládnuť dni, týždne, mesiace odlúčenia? Všetky vaše spoločné a aj vaše osobné sny sa zrazu rozplynuli. Pomaly a isto sa k vám vkráda samota, smútok a pocit, čo ak nikdy nič lepšie nepríde, čo ak sa týmto končí všetko. Zrazu neviete, kto ste, ako si so sebou poradiť, strácate sa vo veľkom smútku a bolesti.

Ako sa vyrovnať s rozchodom? Ako to celé prežiť a nájsť z toho cestu von? V posledných mesiacoch som túto otázku často dostávala a sama som na ňu nepoznala odpoveď. Je niekoľko situácií v živote, ktoré dokážeme skutočne pochopiť a aj v nich poradiť, iba ak ich samy prežijeme. A jednou z nich je aj rozchod.

Spomínam si, že mi veľakrát hovorili, čas to vylieči, neboj, bude dobre, každý rozchod prebolí. A mali pravdu, čas všetko vylieči. Počas rozchodu prejdeme rôznymi štádiami, najskôr to odmietame prijať, to je to najťažšie. Hľadáme cesty naspäť, rozdúchavame každú iskričku nádeje. Zatvárame oči pred realitou, niečo si nahovárame a neustále toho druhého ospravedlňujeme. Potom hneď nato príde veľký hnev. Až nakoniec príde pokoj a akceptácia toho, čo sa stalo. Všetok hnev, ego a zlosť odídu a zostanete iba vy a vaše pocity. Verím v to, že čas lieči, ale neustále som sa nevedela ubrániť otázke: „Ale čo mám zatiaľ robiť ? Som tu a teraz, ako to celé prežijem, kedy sa to skončí?”.

A našla som 3 nasledovné možnosti, ktoré mne neskutočne pomohli. Priatelia a rodina sú v tomto procese najdôležitejší, ich podpora, ich láska, ich vypočutie a pochopenie. A hoci prídete aj stýkrát, aj tak vás vypočujú, občas vám trochu nastavia aj zrkadlo a pomôžu vám rozpamätať sa na to, kým ste. Zmena. Urobte zmeny, začnite niečo nové, ostrihajte sa, presťahujte sa, čokoľvek. Naplňte to prázdne miesto, ktoré zostalo po vašom vzťahu niečím novým, novou aktivitou, prácou, relaxom, hobby či priateľstvom. Len ho nenechajte prázdne, nebuďte príliš často samy, aspoň zo začiatku. A posledné je, majte vieru v to, že sa uzdravíte, že to tak malo byť, že to všetko prejde a tento proces vám pomôže stať sa silnejšou. Verte v to, že všetko, aj to zlé, je na niečo dobré, pozrite sa spätne, čo všetko ste zažili, čo ste sa o sebe dozvedeli, ako ste reagovali, čo ste zistili. A uvidíte samu seba. Verte v to, že všetko bude dobré, že je to súčasť procesu liečenia a je to iba dočasné.

A ak stále cítite lásku, nechajte, nech vás zohrieva. Ak ľúbite, buďte si isté, že lásku znovu nájdete. Majte vieru, že to prebolí, aj keď to teraz tak nevyzerá, aj keď to stále bolí, aj keď vám chýba, verte v to, že všetko bude dobré a že príde čas, keď vaše srdce znovu nájde lásku. A ak svoje srdce necháte otvorené a aj napriek tejto ťažkej skúške nezatrpknete, príde ešte väčšia a hlbšia láska, ako tá predtým.

A kým sa tak stane, príde ešte jeden kľúčový moment. Moment, kedy znovu objavíte samy seba, začnete sa mať zasa rada a nachádzať svoje šťastné okamihy.

Mnohí ľudia hovoria, že po rozchode treba vybiť klin klinom, nájsť si niekoho iného. A verím v to, že to môže aj mnohým ľuďom v najhoršom pomôcť. Ale ponúkam aj inú možnosť a netrúfam si povedať, ktorá je vhodnejšia, to už závisí od vás. Druhá možnosť je dať sebe samej čas sa vyliečiť, všetko pochopiť a skutočne sa uvidieť. Rozchod v nás odhalí množstvo rôznych vnútorných problémov, nezrovnalostí a aj silu nášho ega, o ktorých sme ani netušili. A preto si myslím, ak si to dovolíte a doprajete čas, že práve z rozchodu sa o sebe najviac môžete naučiť a aj sa najväčšmi vyliečiť. Nechajte všetky emócie sebou prejsť, nič nepotláčajte, nepredstierajte, skúste sa nevrhnúť hneď do ďalšieho vzťahu s niekým iným, aby ste zabudli na bolesť, zaplátali boľavú ranu, lebo častokrát potom prehliadneme skutočný osobný rast, ktorý z rozchodu prichádza. A všetky tie rany na našej mysli, ktoré sme vďaka tomuto rozchodu odhalili, sa nám tak či tak vrátia neskôr ako bumerang.

Buďte aspoň chvíľku single, aby ste nereagovali iba na vaše emócie samoty a smútku, na to, že vám niekto chýba, ale dovoľte si prísť k bodu, kedy si skutočne slobodne vyberiete, že chcete byť s niekým vo vzťahu. Akú energiu vyžarujeme, to aj priťahujeme. A to naše vyžarovanie po rozchode nie je vždy najpriaznivejšie.

Zistila som, ak sama sebe doprajete trochu času, toľko, koľko potrebujete, že sa stane niečo úplne úžasné ešte predtým, než stretnete ďalšiu lásku alebo že tá vaša predchádzajúca sa vylieči – nájdete samu seba. Znovu sa objavíte, viac precitnete, stanete sa silnejšou, ale aj jemnejšou zároveň. Budete chcieť žiť naplno, robiť, čo vás baví, hľadať svoje šťastie. Ako sa hovorí, všetko zlé je na niečo dobré. Tak aj váš rozchod je dobrý na to, aby ste znovu našli cestu k sebe samej a vedeli lepšie, kto ste a čo od života chcete.

Držím vám všetkým palce a želám veľa, veľa lásky!

Katarína Zacharová pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
lela
9 years ago

ahoj somnou sa rozišiel chalan a už 4 mesiace zaspávam s plačom a našla som si aj novú lásku ale každý ďen rozmyšlam či ho opusťim iba kôli nemu prosím ťa dajte mi nejakú radu

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x