Byť matkou neznamená vystúpiť z vlaku. Elena Kohútiková.

Keď som sa ešte v decembri minulého roku prvýkrát dozvedela, že pani Elena Kohútiková bude jednou zo spíkeriek nášho nového eventu RealWoman Fórum, bola som nadšená. Čítala som si o jej osobnom príbehu a aj o profesionálnej kariére a hovorila som si, to je silná žena s víziou. Vtedy som si myslela, že ako líderka VÚB banky by mohla na RealWoman Fórum 2012 vystúpiť práve v rámci témy Lídership ako kľúč k zmene, ale po rozhovore s ňou som zistila, že pani Kohútiková chce viac hovoriť o tom, ako väčšinu talentov na trhu predstavujú ženy a že firmy ich potrebujú, aby sa im po materskej dovolenke vrátili a nestratili s nimi kontakt.

A práve preto bude pani Elena Kohútiková na RealWoman Fórum 2012 rozprávať o tom, že byť matkou neznamená vystúpiť z vlaku a že ženy po návrate z materskej dovolenky do práce majú ešte viac čo ponúknuť a sú lepšie pripravené na väčšiu zodpovednosť, keďže dokázali zvládnuť chod celej rodiny a výchovu detí. V tomto rozhovore sa s pani Kohútikovou rozprávame o inšpirácii, úspechu, životných lekciách, zladení práce a rodiny, o skutočnom potenciáli ženy a aj o snoch.

Inšpirácia prostredníctvom osobného príbehu

1. Ste veľmi úspešná žena, pani Kohútiková, podľa niekoľkých vašich vyjadrení ste si kariéru nikdy cielene nebudovali, ale mali ste rada prácu a učili sa nové veci. Čo podľa vás stojí za vaším úspechom alebo čo je zdrojom vášho úspechu?

Myslím si, že v podstate sa nelíšim od mnohých iných žien. Väčšina z nás túži po naplnení oboch snov – byť dobrá v pracovnej oblasti a naplniť si sen o vlastnej rodine. Pred pár dňami ma zaujal film Hugo, kde hrdina prirovnal svet k veľkému stroju, v ktorom má každý človek zmysel, je potrebnou súčiastkou. Páči sa mi takáto predstava. Možno to, v čom sa trochu odlišujem, je, že svoju prácu beriem veľmi vážne. Dobre viem, čo znamená vyžiť z mála. Keď som ovdovela, pracovala som v Akadémii vied, kde neboli vysoké platy. A tak som si privyrábala po večeroch a víkendoch, aby som uživila rodinu. Aj dnes – kto chce byť úspešný, nemôže si hovoriť, že mu o štvrtej „padla“.

2. Podľa vašich vyjadrení sa každé ráno tešíte na to, čo v ten deň zažijete. Čo je vašou najväčšou motiváciou a zdrojom tohto životného optimizmu, ktorý vás každý deň s nadšením postaví z postele?

Najväčší optimizmus mi dáva moja rodina. Keď sa stanete matkou či starou mamou, zmení to váš pohľad na svet. Je to zmes vďačnosti za každý nový deň a zodpovednosti, aby boli vaši blízki na vás hrdí. Každé ráno, keď sa zobudím, teším sa, čo nové zažijem. Nie každý zážitok je prijemný, ale naučila som sa ich prijímať s pokorou. Niekedy sa to, čo som kedysi vnímala ako zlé, pretaví na skúsenosť, ktorá ma obohatila, dala mi hĺbku.

3. V živote ste prežili niekoľko náročných udalostí, ktoré si človek nevie predstaviť, kým ich nezažije, no na druhej strane ho však veľmi zocelia a posilnia. Ktorý moment bol vo vašom živote kľúčový a prečo?

Bola to nečakaná smrť môjho manžela. Mala som 31 rokov, dve malé deti a život sa mi od základov zmenil. Vtedy som úplne prehodnotila svoje poradie hodnôt, zároveň som musela nájsť silu vstať a ísť ďalej – v práci aj súkromí, v žiali aj láske, v obetavosti aj zodpovednosti za druhých. Najsilnejšie bolo vedomie, že sa musím postarať o deti. Nemohla som pred nimi ukázať svoju slabosť, lebo potrebovali, aby som bola silná a ony sa mohli o mňa oprieť. Cez týždeň som pracovala do odpadnutia, ale víkendy som si nechávala pre dcéry. Moje vedľajšie zamestnania neboli nijako „prestížne” – šila som na zákazky a po nociach prepisovala texty na písacom stroji. Dávala som si podeň vankúš, aby som klepkaním nebudila susedov. Spávala som asi tri hodiny, ale nesťažujem sa. Aspoň som sa nemala kedy ľutovať. Hovorí sa, čo ťa nezabije, to ťa posilní – a na vlastnej koži som pocítila, že to nie je klišé.

4. Aké sú dve najdôležitejšie životné lekcie, ktoré vám život priniesol a čo ste sa z nich naučili?

Prvou je, že v skutočnosti je človek silnejší, ako si myslí. Ak si teda niekedy neveríme, treba nazrieť hlboko do duše, či sa za tým neskrýva iba strach zo zlyhania alebo pohodlnosť. A obe treba silou vôle prekonať. Mne život pripravil veľmi ťažkú lekciu a priala by som si, aby som to nikdy nebola zažila. S Božou pomocou som to nejako ustála. Druhou lekciou, ktorú som dostala, bolo, že ak sa chcete niekam dostať, musíte stále na sebe pracovať a robiť viac, ako sa od vás očakáva. Ak si budujeme vedome kariéru – stanovme si ciele a kroky, ktorými sa k nej dostaneme, s míľnikmi, kde sa zastavíme a posúdime, či ideme na to správne. Buďme pripravení svoje ciele aj meniť – ja som napríklad sen byť vynikajúcou vedeckou pracovníčkou vymenila za menovú politiku a neskôr za obchodnú banku.

5. Čo vás na vašej ceste inšpiruje a neustále posúva dopredu?

Mojím hnacím motorom je zvedavosť a neustála pochybnosť o „večných pravdách“ . Nazdávam sa, že človek by nemal svet okolo seba brať ako navždy daný. Ak sa vám jeden deň nedarí, neznamená to, že je vaše úsilie márne. Vtedy sa treba premeniť na tú spomínanú „súčiastku” a jednoducho plniť svoju úlohu, nezastať. Keď sa po namáhavom dni obzriem späť, mám radosť z toho, že som sa nepoddala. A keď sú vtedy pri mne aj moji blízki, mám pocit dokonalého šťastia.

6. Kto bol pre vás v živote najväčšou inšpiráciou a prečo?

Keďže ide o webovú stránku pre ženy, vyberiem dve silné ženy, ktoré ma inšpirovali hlavne v tých horších časoch. Zhodou okolností žili obidve vo Francúzsku: Marie Curie a Edith Piaf. Madam Curie získala dve Nobelove ceny za fyziku a chémiu, a to v časoch, keď vedecké kruhy neveľmi priali ženám. Neraz som si na ňu spomenula, keď som sa ako prvá žena dostala do Bankovej rady NBS a keď som sa neskôr stala prvou ženou – viceguvernérkou Národnej banky Slovenska. Ani bankový sektor sa vtedy totiž nijako nehmýril ženami. A Edith Piaf ma inšpiruje svojou nezlomnosťou. Mám veľmi rada jej piesne a vždy, keď niektorú počujem, premýšľam, ako sa asi ona pozerala na svoj život. Vzišla z veľmi biednych podmienok, žila na ulici, viackrát vzlietla a tvrdo pristála. Vždy sa však nejako pozviechala a zasa sa postavila na nohy. Odkiaľ asi brala silu? Pociťujem úctu k takej nezdolnej vôli žiť a radovať sa. Ale úplne na začiatku bola moja mamička – silná a cieľavedomá žena, ktorá dokázala nájsť „recept“ na všetky problémy.

7. Keď je žena matkou a aj zamestnankyňou, je pre ňu náročné skĺbiť tieto dve roly bez toho, aby mala pocit viny z nedostatku pozornosti rodine a z nedostatku osobného naplnenia. Ako ste vy zvládali kariéru aj rodinu? Je podľa vás možné dosiahnuť work and life balance alebo je to iba mýtus?

Nie som superžena a úprimne sa priznávam, že keď som prišla o manžela, dlhé roky som žila v napätí medzi prácou a rodinou – deťmi. Veľmi mi na začiatku pomohla moja mamička, tak nezištne a obetavo, ako to len mamy vedia. Presťahovala sa k nám, pomáhala mi s deťmi, vypočula si moje starosti, bola mojou dôverníčkou aj oporou. No po jej smrti som sa musela s problematikou work-life balance vyrovnať sama a šla som na to ako väčšina žien, ktoré poznám – „obetovala“ som seba, svoje záľuby, šport a pod. A veľa zo starostlivosti o domácnosť postupne museli prebrať moje dcéry, čo dnes ani ony až tak negatívne nevnímajú.

Potenciál ženy na Slovensku

8. Ženy majú viacero úloh, ktoré v živote napĺňajú, sú matkami, dcérami, sestrami, priateľkami, manželkami, zamestnankyňami, riaditeľkami či líderkami. Ktorá úloha je podľa vás v živote ženy najdôležitejšia a prečo?

Váha jednotlivých úloh sa v živote ženy mení v závislosti od toho, v ktorej fáze sa práve nachádza. Nemôžeme hovoriť o inej najdôležitejšej funkcii, ako byť matkou – to je funkcia ženy na celý život. A v tejto funkcii majú ženy aj svoje originálne postavenie. Dnes sa omnoho viac žien orientuje aj na pracovnú kariéru a neuspokojuje sa s tým, že jej pracovná pozícia či príjem sú v rodine iba doplnkovými. A to stavia pred ženu, ale aj partnera a deti, úplne iné výzvy a život žien sa stáva hodnotnejším, no aj omnoho náročnejším. A od toho, ako zvláda žena túto novú pozíciu, závisí i to, akú pridanú hodnotu prináša deťom, partnerovi a práci. A určite to nie je ľahké.

9. Ak žena vykonáva tieto úlohy naraz, nestačí jej asi len skvelý time manažment, ale musí vedieť svoju energiu aj neustále dobíjať, aby „nevyhorela“. Aké sú vaše zdroje energie? Kam sa vyberiete, s kým alebo ako trávite čas, ak potrebujete načerpať energiu?

Patrím k šťastlivcom, ktorí sú veľkí optimisti. Ja sa „dobíjam“ pri mojich vnúčatách, ktoré ma tak zamestnajú, že na pracovné otázky nemám kedy ani len pomyslieť. A ak nie sú vnúčatá, tak sú to dcéry či priatelia, s ktorými stále udržiavam styk, aby som zostala oboma nohami na zemi. A občas privítam deň v pyžame, keď nerobím nič, iba čítam noviny či knihy, alebo pozerám filmy v televízii. Takže dobíjanie „bateriek“ závisí od konkrétnej situácie. A rada spievam a spev je vzpruha, ktorá mi dáva „krídla“.

10. Keď si spomeniete na obdobie, ktoré ste prežili, ale hlavne na to, čo ponúka súčasnosť, čo by ste si želali, aby štát, firmy a spoločnosť ponúkli žene ako matke a profesionálke, aby mohla lepšie zharmonizovať tieto dve roly? Poskytuje podľa vás naša spoločnosť, štát alebo firmy dostatok pochopenia, podpory a podmienok ženám – matkám, aby ľahšie zvládali a integrovali rolu matky do ich pracovného či kariérneho života? Aké by boli vaše návrhy na zlepšenie?

V našom živote potrebujeme podporu z troch zdrojov – štát tu má nezastupiteľnú úlohu hlavne v období materstva či starostlivosti o malé deti. Firma zase pri kreovaní pracovných podmienok a rodina pri podpore žien vykonávať aj iné ako tie klasické funkcie. Nik však nevytvorí pre ženy také podmienky, aby sa cítili úplne konformne a neriešili v určitom období života dilemu práce a rodiny. Ale toto obdobie nie je nekonečné, je ohraničené, a ak žena aj v tomto období pracuje na sebe, vie rýchlo nastúpiť do vlaku a plnohodnotne napredovať. Takže každý by mal prispieť svojou troškou k tomu, aby ženy chceli aj profesionálne a funkčne rásť, ale zároveň si splnili aj sen o rodine a deťoch. Nie som veľkým zástancom separovania podmienok pre ženy a mužov, to však neznamená, že v určitom limitovanom období by štát a firmy nemali vytvoriť podmienky na to, aby žena ľudsky a profesionálne nezaostala kvôli plneniu svojich materských radostí.

11. Čo by ste poradili mladej, nadanej žene, ktorá chce dosiahnuť svoje sny a zhodnotiť svoj talent?

Poradila by som jej to, čo radíme všetkým ženám v biznis- lekciách, ktoré pripravujeme s časopisom Emma: vyberte si prácu, ktorá vás teší, nepodceňujte sa, buďte dôsledná v plánoch aj ich dosahovaní, neberte prípadný neúspech osobne, nepoddávajte sa občasným krízam. Nedávno som sa stretla s americkou profesorkou manažmentu Joan Winn, ktorá prišla na Slovensko ako hosťujúca univerzitná profesorka prostredníctvom grantu našej bankovej nadácie. Povedala, že manažérky by mali hrať tímové športy. Tam sa totiž naučia hlavne dve veci: nebrať veci osobne a pracovať tímovo (nemusíme to však brať doslovne – ja som tímové športy nikdy nehrala ϑ).

12. Akú pozíciu má podľa vás v súčasnosti postavenie ženy a zhodnotenie či využívanie jej potenciálu na riešenia výziev našej spoločnosti? Myslíte si, že na Slovensku využívame dostatočne ženský potenciál?

Ak by som vychádzala z mojej osobnej skúsenosti, tak sa postavenie žien vo firmách za posledných 35 rokov, keď som ja nastúpila do „pracovného vlaku“, výrazne zmenilo. Dnes nachádzame ženy pracovať nielen na referentských pozíciách, ale čím ďalej, tým viac je žien v stredných a aj vyšších manažérskych pozíciách či v pozícii podnikateliek. V dnešnom mimoriadne konkurenčnom svete sa pri výbere pracovníkov či manažérov nepozerá na pohlavie, ale na schopnosti človeka a jeho vôľu pracovať a dosahovať výsledky. A to je podstatné. Týmto sa vytvára obrovský priestor aj pre nás – ženy, aby sme mohli preukázať naše schopnosti.

13. Aký je podľa vás najväčší prínos ženy- líderky?

Žena, ktorá musí v živote prejsť rôznymi funkciami a zvládnuť ich, je pripravená priniesť do kolektívu vecnosť, rozhodnosť, schopnosť organizovať prácu, ale hlavne mimoriadne umenie – hľadať riešenia. Veď aj v rodine musí zorganizovať tisíc vecí, aby rodina fungovala, je to hlavne ona, ktorá v záujme zachovania rodiny hľadá východiská zo zložitých životných situácií a táto schopnosť ženy je mimoriadne vzácna aj v oblasti riadenia. Žena- líderka má víziu, namodeluje si postupnosť krokov, ako túto víziu premeniť na realitu a tie kroky sú vecné, jasné a hlavne dosiahnuteľné. Zároveň prináša do kolektívu slušnosť a aj muži sa v jej prítomnosti správajú galantnejšie. Ukazuje sa, že keď sa v kolektíve nachádzajú i ženy, tieto kolektívy dosahujú trvalejšie lepšie výsledky. No vo všetkých týchto funkciách by žena mala zostať ženou – so všetkými silnými i slabými stránkami – iba vtedy sa jej poslanie naplní.

14. Čo špecifické a iné prinášajú do biznisu ženy v porovnaní s mužmi?

Okrem spomínaného nadania počúvať a ťahu na bránku vo forme hľadania riešení je to väčšia starostlivosť. Ženy sa viac zaujímajú o to, či sú všetci okolo spokojní, prosto sa rady staráme o druhých. Mnohé zamestnanecké programy vznikli na popud žien. Druhou podstatnou vecou je spoluexistencia oboch pohlaví – v čisto mužských kolektívoch neraz prevládajú hrubšie vzťahy aj slovník; v čisto ženských kolektívoch zasa intrigánstvo a malichernosť. Viaceré výskumy však potvrdili, že ak sa spojíme dohromady, tím má mäkší, kultúrnejší slovník, je ohľaduplnejší, myslí praktickejšie, lepšie premyslí detaily.

15. Aký má VÚB Banka program alebo prístup k rozvoju talentov a potenciálu žien, ktoré pre vás pracujú?

Vo VÚB banke tvoria ženy vyše 70% všetkých zamestnancov a väčšinu tvoria ženy aj v manažérskych pozíciách. V tomto smere je naša banka mimoriadne progresívnou inštitúciou – aj v predstavenstve máme 2 zástupkyne „nežného pohlavia“. Práve sme ukončili ojedinelý prieskum v banke, zaoberajúci sa otázkami work-life balancu žien, ich podmienok pre profesionálny rast a otázkami materstva a návratu z materskej dovolenky. Z prieskumu nám jednoznačne vyšlo, že ženy v našej banke nepociťujú žiadnu diskrimináciu v oblasti vzdelávania či školení, v oblasti uchádzania sa o manažérske pozície, pokiaľ o ne prejavia záujem. Samozrejme, hlavne pre mladé matky vracajúce sa z materskej dovolenky je ťažšie adaptovať sa na nové podmienky kombinácie práce a rodiny a tam chceme orientovať našu podporu.

Ciele a sny

16. Aké ciele teraz pred sebou máte a chcete dosiahnuť?

Nikdy som nemávala nerealistické ciele a vždy som sa posúvala krok za krokom. V súčasnosti je mojím cieľom odovzdať kvalitnú prácu pre VÚB, aby si banka už po tretí rok obhájila vynikajúcu pozíciu najlepšej banky na Slovensku. Mojím cieľom je tiež dať mojim deťom to, na čo som nemala až toľko času, keď boli menšie – matku, starú matku a človeka, ktorý je tu, keď niečo potrebujú. A tiež mám určité ambície aj vo svojom súkromnom živote, ktoré dúfam, že sa naplnia. A sny? Pomáhať tam, kde to treba, aby sa naša spoločnosť posúvala dopredu a aby sa ľudia cítili šťastnejší a spokojnejší.

17. Aký je váš najväčší sen?

Okrem zdravia, ktoré si prajeme všetci, aj zdravie a šťastie pre moju rodinu, aby si moje dievčatá splnili sny ich života. A ako odborník? Aby sa ekonomická situácia v eurozóne čo najskôr skonsolidovala a naša ekonomika začala výraznejšie rásť – tým by sa vytvorili pracovné miesta pre ľudí a pre ich spokojnejší život.

18. Keďže tento rozhovor je určený pre RealWoman komunitu, aká je podľa vás skutočná žena?

Silná aj slabá, rozhodná aj neistá, veriaca i pochybujúca, milujúca a dávajúca … nuž žena z mäsa a kostí s citlivou dušou, ale silou obra.

19. Ako by vyzeral váš ideálny deň?

Keďže ráno rada spím, tak by som si trochu dlhšie pospala, prečítala noviny či nejakú knihu, šla zaplávať so svojimi vnúčatami a večer si „poklábosila“ s kamarátkami. Nie som veľmi náročná, že?:-) Ale bežne stačí i to, že sa mi v práci podarí vyriešiť nejaký zložitejší problém či v nedeľu uvariť chutný obed pre celú rodinu – aj to je pre mňa prototyp ideálneho dňa :).

Katarína Zacharová v spolupráci s Miriam Letašiovou pre RealWoman

_________________________________________________________________________________________________

ING. ELENA KOHÚTIKOVÁ, PhD., zástupkyňa generálneho riaditeľa VÚB banky

Elena Kohútiková pôsobí vo VÚB banke od októbra 2006. Najskôr ako členka predstavenstva a vrchná riaditeľka Úseku finančných a kapitálových trhov a od marca 2009 ako zástupkyňa generálneho riaditeľa. Do bankového sektora vstúpila v roku 1990. Od marca 2000 – celé 6-ročné funkčné obdobie – zastávala post viceguvernérky NBS. Patrí k najväčším odborníkom na problematiku eura na Slovensku.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
10 years ago

hlboky obdiv, som rada, ze na Slovensku posobia zeny, ako Elena Kohutikova ( aj ked ju nepoznam osobne, ale len z niekolkych clankov a z vysledkov prace, na ktorej sa podielala)

10 years ago

Raz som pozerala na STV1 reláciu Anjeli strážni s pani Heribanovou,
ktorá mala rozhovor s pani Kohútikovou.Bolo to krásne rozprávanie,
profesionálne a od srdca.Jednu vetu musím však vyzdvihnúť, pani Kohútiková
povedala,keď prišla o manžela,-Penaze sú potrebné, ale nie sú všemohúce.
Môžem to iba potvrdiť,nezažila som to čo pani Elenka.Ale.Nepotrebovala som rozmýšlať keď moja dcéra sa dostala do vážnych problémov.Pomohla som jej ako sa len dalo, nepozerala som na peniaze. A teraz zas začínam od začiatku ako pred dvaciatimy rokmi keď som sa rozviedla.Neľutujem,keď bude treba pomôžem zas.Premenila som sa na súčiastku,ako pani Elenka napísala v otázke 5,a idem ďalej, a hlavne slovko vydržať mi veľmi pomôže.
Pani Elenke je pre mňa silná osobnosť,vie o čom rozpráva, prajem jej všetko krásne.

Danka.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x