Čo ak tajomstvom úspechu je schopnosť budovať si kvalitné vzťahy?

Vedieť vychádzať s ľuďmi je niekedy naozaj umenie. Dobrá správa je, že sa to dá naučiť. Na trhu máte širokú ponuku školení, tréningov, mnoho literatúry, rýchlych aj pomalších receptov, ktoré vás donútia minimálne sa nad sebou zamyslieť… Mňa osobne oslovil pohľad Dala Carnegieho, spisovateľa, učiteľa komunikačných techník, motivačného spíkra, jednoznačne veľkej osobnosti v oblasti osobného rozvoja.

Ten rozdelil spôsoby správneho jednania s ľuďmi do troch základných bodov:

1. Nikdy nikoho nekritizujte, neodsudzujte a nesťažujte sa.

Carnagie uverejnil vo svojej knihe pohľad Wanamakera, zakladateľa siete obchodov, nesúcich jeho meno: „Už pred tridsiatimi rokmi som pochopil, že je zbytočné sa rozčuľovať. Mám dosť problémov s tým, aby som napravil svoje vlastné nedostatky, prečo by som sa teda mal hnevať preto, že Boh neobdaroval všetkých ľudí rovnakou porciou inteligencie.“

Predstavte si situáciu v opačnom garde. Ak niekto kritizuje vás, tiež sa necítite príjemne. Kritika narúša vašu komfortnú zónu, niekedy vyvolá odpor alebo minimálne obranný postoj. Niečo úplne iné je vedieť dávať a prijímať spätnú väzbu.

Tiež sa stane, že ľudí za ich správanie, výzor či názory odsúdime. Dokonca bez toho, aby sme si uvedomili, prečo je to tak, čo je za tým. Len si spomeňte, že aj vy ste niekedy boli vo fyzickej či psychickej nepohode a odrazilo sa to aj na vašej vlastnej prezentácii. Možno ste zvýšili hlas tam, kde ste nemuseli, možno ste sa nechali vytočiť tým, nad čím by ste sa inokedy len pousmiali. Sme ľudia, robíme chyby, meníme názory, vyvíjame sa, preto na sebe pracujeme.

Máte vo vašom okolí ľudí, ktorí sa neustále na niečo sťažujú? Na počasie, na kolegov, na kamarátov, na rodinu, na vládu, na celý svet. Máte pocit, že vždy si niečo nájdu. Len rozprávajú a nič nezmenia. Riešia veci, ktoré aj tak neovplyvnia. Namiesto toho, aby začali od seba, hľadajú, čo nefunguje všade okolo nich. A ako sa vy cítite s takýmito ľuďmi? Budete vyhľadávať ich spoločnosť?

2. Poctivo a úprimne oceňujte druhých. Svoje uznanie im dajte najavo.

Už Freud, otec psychoanalýzy, povedal, že všetko, čo robíme, pramení z dvoch zdrojov: zo sexuálnej potreby a z túžby po vyniknutí. Dewey, jeden z najznámejších amerických psychológov, tvrdil, že najsilnejšou ľudskou pohnútkou je túžba stať sa dôležitým.

Schwab, jeden z prvých v americkom biznise, ktorého ročný plat presiahol milión dolárov, to vyjadril takto: „Považujem svoju schopnosť nadchnúť ľudí za svoju najväčšiu prednosť a domnievam sa, že jedine ocenením a povzbudením dostanete z ľudí to najlepšie, čo v sebe majú.“

Pochvália vás: Dnes vyzeráš naozaj dobre! Ten nový strih ti pristane. Waaaw, ako žiariš! Si krásna! Urobila si úžasné školenie! Veľmi dobrá práca, len tak ďalej! Ste šikovná, radosť s vami spolupracovať! Ďakujem za pomoc, máte naozaj dar pomáhať iným!

Príjemné, však? 🙂

A nezabudnite: Hovorte len to, čo si naozaj myslíte a robte to zo srdca! Inak to vyznie ako prehnané lichotenie a narobí to viac škody ako úžitku.

3. Vzbuďte u druhých naliehavú chuť danú úlohu vykonať.

„Ten, kto toto dokáže, s tým kráča celý svet. A kto na to nemá, putuje sám.“

Vo svojej knihe Carnegie poukazuje na paralelu medzi ľuďmi a rybami. Ak idete chytať ryby, ako návnadu používate to, čo chutí im, a nie vám. Rovnako je to aj s ľuďmi.

Približuje to v tomto príbehu:

Jeho švagriná mala starosti o svojich dvoch synov. Študovali na Yale a boli príliš zamestnaní svojimi starosťami, aby si sadli ku stolu a napísali list domov. Listy, ktoré im posielala ich matka, si však vôbec nevšímali. Carnegie sa stavil o sto dolárov, že ich prinúti k odpovedi bez toho, že ich o to vôbec požiada. Carnegie poslal svojim synovcom list, v ktorom sa ich pýtal na to, ako sa majú, ako im ide škola a na konci len tak mimochodom poznamenal, že každému z nich posiela šek na 5 dolárov. Samozrejme, že zabudol spomenuté šeky priložiť. Čoskoro prišli odpovede, v ktorých chlapci ďakovali „drahému strýkovi“ za jeho láskavý záujem, ale… a zvyšok si už asi domyslíte sami.

Carnegie hovorí o tom, že ak existuje nejaké tajomstvo úspechu, tak spočíva v schopnosti postaviť sa na miesto druhého a vidieť celú vec ako svojimi, tak aj jeho očami.

Svet je plný ľudí, ktorí sa starajú len o svoje záujmy. Takže tí vzácni ľudia, ktorí nesebecky slúžia druhým, majú potom neobyčajný úspech. Nemajú totiž v podstate konkurenciu.

Myslím si, že myšlienky tejto osobnosti sú neskutočne nadčasové a dajú sa považovať za princípy správneho vychádzania s ľuďmi. Jeho kniha Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí sa okamžite stala bestsellerom. Predali sa milióny výtlačkov a bola preložená do niekoľkých jazykov. Výsledky hovoria za všetko, posúďte sami :)!

Lucia Stašeková pre RealWoman

REGISTRUJTE sa na celodenný zážitkový workshop pre ženy, ktoré túžia prebudiť svoju jedinečnosť a chcú byť samy sebou. Workshop bude viesť life koučka a trénerka Janette Šimková, ktorá vám pomôže nájsť odpovede a povedie vás na ceste v objavovaní samej seba a svojej jedinečnosti.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
Katka
9 years ago

Lucia, absolutne suhlasim 🙂

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x