Čo je tajomstvom šťastných párov?

Veľmi sa mi páčila myšlienka spoznať tajomstvo harmonických párov. Čím to je, že im to tak „klape”? Ako to robia, že po toľkých rokoch pôsobia ako zamilované hrdličky? Je to iba očný klam alebo môže láska skutočne trvať naveky?

Poznám niekoľko dvojíc, ktoré by som si trúfla označiť za veľmi šťastné. Ich lásku je cítiť už pri prvom kroku do ich spoločného bytíka, z každého kúta preniká harmónia. Keď sa k tomu pridajú láskyplné slová a milé gestá, niet krajšieho miesta na svete. Na tejto planéte by si vystačili aj sami dvaja. A to aj po ôsmich, pätnástich či päťdesiatich rokoch. A také páry skutočne existujú.

Nie je to iba o dotykoch a milostných slovných prejavoch, keď je žena obsypávaná sladkými slovami ako z romantických filmov. Môžu byť prejavom čerstvo zamilovaného páru, niekedy však aj falošnou stratégiou vypočítavého hráča. Aj takí sa nájdu. Zdanlivo veľmi milovaná osôbka môže byť v skutočnosti iba obeťou šikovného herca.

Naopak, poznám pár, v ktorom si partneri čarovné slovíčka „milujem ťa” nikdy nevyslovili. Ani na začiatku ich vzťahu, ani po desiatich rokoch spolužitia. Táto vydatá pani sa netají tým, že ich ako dôkaz lásky nepotrebuje. Keď je so svojou polovičkou, cíti sa najlepšie na svete. Sú spolu veľmi šťastní a radosť šíria ďalej. Prezrádzajú ich činy a žiarivá iskra v očiach.

Dnes už viem, že vzťah nie je iba o vonkajších prejavoch lásky. Nejde výlučne o objatia, bozky, ale o vzájomný vzťah ako celok. Dôležité je to, čo je medzi partnermi, a nie to, čo prezentujú svojmu okoliu. Nikto nemôže vedieť, akú lásku ľudia prežívajú, iba samotní jej aktéri. Vzťah je len a len o nich a medzi nimi. Preto sa neporovnávajme. Hodnoťme iba nás, pretože iba my sami vieme, či sme v láske naplnení a šťastní.

Na lásku treba dvoch. Na krásny vzťah tiež. Ak má niekto pocit, že iba dáva, radšej nech uteká preč. Keď jeden miluje a znáša tomu druhému aj modré z neba, nestačí to a oheň lásky aj tak vyhasne. Jeden človek je na záchranu vzťahu málo, traja však už priveľa.

Partner by mal byť náš najlepší priateľ. Dôležité je, aby si partneri dobre rozumeli, vedeli sa spolu smiať a porozprávať sa. Mali by mať veľa spoločných záujmov a aktivít, aby spolu vedeli užitočne a radi tráviť čas. Veľmi podstatné sú spoločné ciele a vízia budúcnosti.

Veľakrát som počula, ako sa kamarátky čudovali, že sa s manželom tak veľa smejeme. Nechápali, ako si neustále máme čo povedať. Zdalo sa im normálne, že keď po práci prišli domov, s partnerom sa pozdravili a každý potom zašiel do inej miestnosti, kde trávili svoj voľný čas odlišným spôsobom. Alebo sa stretli doma neskoro večer, dali si pusu a unavení si ľahli spať.

Rozhodla som sa priamo osloviť šťastné dvojice s otázkou, čo je korením zdravého vzťahu.

Odpovedali jednoznačne: „Otvorená komunikácia – o pocitoch sa treba jednoducho každý deň rozprávať, hovoriť o tom, čo nám vadí, čo chceme. Komunikácia nám dáva obraz o tom, čo môžeme na sebe vylepšiť. Vyjadriť to dobré, ale aj zlé a nedržať to v sebe, z toho samozrejme pramení vzájomná úcta, tolerancia, podpora. A ešte jedno – ďakovať každý deň.”

Taktiež názor ďalšieho harmonického páru je inšpirujúci: „Podstata je v tom, aby si ľudia „sadli”, podobné povahy, s podobnými pohľadmi na život, svet, pozitívne myslenie. Snažíme sa žiť tak, aby sme boli jeden aj druhý spokojný. Niekto potrebuje možno exotickú dovolenku a večne nejaké „vzrúšo”. My nie – i keď nehovorím, že to nie je občas fajn… ale každý vyskakuje tak, ako mu jeho peňaženka dovolí… 🙂 a niekedy si hovorím, že sme takí šťastní preto, lebo máme tak málo – a predsa tak veľa… jeden druhého.”

Ako si budovať a udržať iskru lásky, zábavy a priateľstva v dlhodobom vzťahu, aby vzťah fungoval?

Aj tu som dostala zaujímavú odpoveď: „Iskra lásky je podľa mňa zaujímavá u nás v tom, že zápalka nevzbĺkla hneď, ako je to u väčšiny párov – urobia hneď vatru ako svet.. a po mesiaci nie je o čom.. dohorelo… My postupne prikladáme, niekedy možno aj odoberáme :)) z pahreby a sme len na uhlíkoch 🙂 …ale potom stačí len jemné fúknutie a horí sa ďalej 🙂 Harmonický vzťah je základ. Nerobiť zbytočné „dusno”, niekedy niečo „prehryznúť”, ale hlavne – veľa sa rozprávať a všetky „negatíva” si vykomunikovať. To je podľa mňa základ vzťahu. Jedno s druhým súvisí…”

Skúsme si uvedomiť, čo si voči tomu druhému môžeme dovoliť. Jedna hádka môže vyvolať ďalšie. Keď máme voči partnerovi rešpekt, vyslovíme mu svoj názor, ale urážky v hneve sú vyslovene tabu. Mohli by spustiť druhé kolo výčitiek z druhej strany a ďalšia hádka by sa potom bez urážok istotne neobišla. V hneve by sme mohli vysloviť slová, ktoré by nás neskôr mrzeli alebo by mohli toho druhého zraniť. Veci by sme mali riešiť chladnou hlavou. Čo je však v danom stave to najťažšie, práve preto by sme si to mali uvedomovať.

Všetky druhy vzťahov treba pestovať. Či už ide o vzťah medzi rodičom a dieťaťom, medzi priateľmi alebo partnermi. Taktiež o lásku sa treba starať. Je to ako s ohniskom, keď nepriložíte drevo, oheň vyhasne. Netreba zabúdať na potravu pre lásku. Tou je úcta, vzájomné pochopenie, tolerancia a ochota pre kompromisy.

Keď máme lásku, vážme si ju. Ani láska nie je samozrejmosť. Keď máme úžasného partnera, neváhajme mu urobiť radosť, kedy sa len dá. Dajme mu najavo našu náklonnosť, venujme mu čas, úsmev a povedzme mu, že sa o nás môže kedykoľvek oprieť. Poďakujme sa za všetko, čo pre nás robí. Všímajme si to krásne, hľadať chyby sa „nenosí”. Nikto z nás nie je dokonalý, lebo pre iného by už pán Dokonalý pánom Dokonalým pravdepodobne nebol. Tešme sa z toho, že i napriek našej nedokonalosti môžeme prežívať také úžasné chvíle s našou polovičkou.

Prajem vám veľa krásnych, láskou naplnených spoločných chvíľ!

Ste vo vzťahu šťastní?

Poznáte zaručený recept, ako si udržať romantiku vo vzťahu po celý život?

Dokážete si na svoju polovičku nájsť dostatok času? Ako spolu trávite voľné chvíle? Máte spoločné záujmy a ciele?

Veľmi nás poteší, keď sa o tom s nami podelíte.

Zuzana Jančoková pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
Zuzana Jancokova
10 years ago

Alanka,

Velmi pekne Vam dakujem za krasny prispevok 🙂 Taktiez by som Vam rada zazelala k 50.temu jubileu Vasho manzelstva vela stastnych spolocnych chvil, pevne zdravie a dalsie vyrocia. Ste dokazom toho, ze stastne pary skutocne existuju. Netreba hladat dokonalost, ale cloveka, na ktoreho sa da spolahnut a citime sa pri nom skvele. Vo dvojici je zivot nadherny 🙂

Krasne Vianoce!

10 years ago

O pár týždňov oslávime 50 jubileum nášho manželstva.Samozrejme som rozmýšľala ako sme prežili tie minulé desaťročia a čo bolo príčinou, že sme spolu vydržali a že sa máme stále radi.Nie je pravdou ak niekto tvrdí, že môžu existovať bezproblémové vzťahy. časom dôjde aj k napätiu a nedorozumeniam a zvyčajne tou “iskrou” zvady je dáka úplná hlúposť. Napr. jeden z rodičov nedal po piaty krát dieťaťu šál a už je chladno. A tu sa práve ukáže sila priateľského vzťahu. Treba si všetko povedať,aj keď nie je možné zachovať kľudný tón. Potom príde udobrenie, rozumná výmena názorov.Pre manželstvo je samozrejme dôležitá harmónia v sexe, ale aj to postupne ustupuje a ostáva sila priateľstva, vedomie, že sa na svojho partnera môžeme v akejkoľvek situácii spoľahnúť, že stojí pri vás a uvarí vám čaj keď budete chorá a to aj napr. v noci hoci tak rád spí.Samozrejme on to isté môže za každých okolností očakávať od vás.Dobré manželstvo potrebuje veľa pohladení a povzbudení. Je dobré, ak sú manželia z približne rovnakého intelektuálneho rodinného prostredia a majú približne rovnaké vzdelanie, a samozrejme tým aj približne rovnaké spektrum záujmov(napr. čítanie kníh, sledovanie filmov). Hoci poznám aj manželské páry kde žena je vysokoškolsky vzdelaná a muž je robotník. Tolerujú sa navzájom,vychádzajú si v realizácii záujmov v ústrety, ale nie som si istá, že si jeden druhého po rokoch rovnako vážia a to je pre úspešné spolužitie tiež veľmi dôležité.Zatiaľ toľko, to ma napadá tak v prvom momente.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x