Čo vidí žena, keď sa pozrie do zrkadla?

Žena je odjakživa považovaná za to krásne pohlavie. Predurčuje nás na to naše telo, pohyb a krása. Byť ženou a byť ženská znamená byť citlivá, láskavá, starostlivá, múdra, kreatívna, podporujúca, krásna, vzrušúca, intuitívna. Muži nás zbožňujú a milujú práve pre tieto naše črty, ktoré hľadajú v nás, aby oni mohli byť pri nás muži.

Je pre nás prirodzené byť všetkým tým, čo žena predstavuje a čím sme viac s tým stotožnené, tým sme šťastnejšie. Muži okolo nás sú šťastnejší, priatelia a rodina je šťastnejšia, darí sa nám oveľa viac, sme úspešné a vedieme naplnený život. Pretože sme samy sebou, sme ženou so všetkým, čo k tomu patrí a sme na to patrične hrdé a považujeme to za veľkú prednosť a výhodu.

Čo vidíte a cítite vy, keď sa pozriete každé ráno do zrkadla?

Veľmi veľa žien nevidí v zrkadle, kým v skutočnosti sú. Nevidia to, čo vidia iní, ale ani neuveria tvrdeniu a názoru niekoho iného, kým sa sami o tom nepresvedčia.

Dnes som bola na káve s jednou so svojich priateliek, ktoré som spoznala tu v Malajzii. Stretli sme sa za cieľom koučingu, ktorý som jej mala dať k dosahovaniu jej cieľov. Ale skončili sme pri debate o nej, o tom, ako ona sama seba vidí v jej zrkadle. A uvedomila som si, ako to ovplyvňovalo všetko, čo sa dialo v jej živote. Či už jej osobné vzťahy, pracovné príležitosti, jej projekty a jej osobné sebahodnotenie. Vzťah, ktorý má sama so sebou, ovplyvňoval všetky ostatné v jej živote. Moja priateľka vie, čo chce, ale nevie, kým je, respektívne, ako byť sama sebou a byť ženská. Nemá k sebe vytvorený pozitívny vzťah.

No to mi nedalo. Chcela som prísť na to, prečo. Ja som sa na ňu pozrela a videla som všetko to krásne v nej, ale cítila som aj to, čo v sebe potláčala a bránila sebe samej prejaviť, kto v skutočnosti je. A začala som sa pýtať viac…

Naša súčasná spoločnosť vykresľuje častokrát ženu úplne nezmyselne. Vytvárajú sa trendy o tom, aká by žena mala byť alebo nemala byť. Spoločnosť na nás kladie neskutočné nároky, škatuľkuje nás, alebo nám berie možnosti len na základe pohlavia alebo nejakého úsudku. Prezentuje sa to všade, v televízii, magazínoch, v komunite, v ktorej žijeme alebo aj v rodinách. Ovplyňuje to milióny mladých dievčat a žien, ktoré sa snažia pochopiť, kto sú, vytvárajú si svoju identitu a pohľad na seba. A úprimne nemáme to vždy v tejto spoločnosti ľahké.

Sme hodnotené a súdené za to, ako vyzeráme, či sme štíhle alebo tučné. Či sa sústredíme na rodinu alebo kariéru. Sme posudzované za to, že sme citlivé a emocionálne. Častokrát sme znevýhodňované v práci, lebo nie sme mužmi. Sme podceňované, lebo prejavíme intuíciu. Je toľko kritérií na nás, ktoré by mali posúdiť, či sme správny model alebo ten nepodarený. Ako sa v tom všetkom má vyznať mladé dievča, žena?

Každá sme jedinečná, sme tým, kým sme, máme rôzne danosti a prednosti. Nie sme tu pre niekoho iného z dôvodu modelovania , aby sme sa zapáčili. Nezaslúžime si byť ľúbené iba vtedy, keď sme perfektné alebo vyhovujeme štandardu. Sme tu, sme ženy, sme tým, kým sme a to je na nás to užasné.

 • Každá sme iná, jedinečná.
 • Sme silné práve preto, lebo sme citlivé.
 • Vieme urobiť skvelé rozhodnutia, lebo sme intuitívne.
 • Vieme tvrdo pracovať, lebo chceme niečo dokázať.
 • Nie sme slabšie, pretože sme emociálne alebo matky.
 • Nie sme tu preto, aby sme prebrali úlohu muža, ale aby sme boli ženské a samy sebou.
 • Nechceme nikoho kontrolovať, ale byť ľúbené.
 • Máme viacero určení v živote, ako len byť matkou, ale to je naše privilégium.
 • Sme abmiciózne, ale uznávame hodnoty.
 • Nemusíme byť vždy perfektné, ale každý deň sa snažíme o progres.
 • Chceme byť krásne a atraktívne, ale nepotrebujeme byť najkrajšie na svete.
 • Sme si vedomé toho, že každá z nás má jedinečnú krásu, ktorá je zrkadlom nášho vnútra.
 • Nebojíme sa prejaviť svoje pocity, pretože je to prirodzené.
 • Nechceme byť s mužom pre jeho slávu alebo peniaze, ale pre jeho lásku, podporu a ochranu.
 • Nie sme tu, aby sme plnili niekoho očakávania, ale aby sme plnili svoje sny a túžby.
 • Nebudeme sa báť pocitov a nových vecí, lebo vieme, že chceme radšej niečo prežiť, ako iba zostať pri strachovaní sa.
 • Nebojíme sa zlyhať alebo urobiť chybu, lebo sme ochotné sa učiť a zlepšovať.

Ak máte stále pochybnosť o tom, aká ste silná, jedinečná tým, že ste žena a zachováte si svoju ženskosť, urobte si hneď teraz zoznam všetkého, čo na sebe zbožňujete a obdivujete, aspoň jednu celú A4. Napíšte úplne všetko, čo vám napadne, drobnosti, veľké veci, čokoľvek. Dajte do toho všetko. A sústreďte sa na to, čo je na vás krásne.

Buďte samy sebou. Buďte na to pyšné a vďačné za to, aké presne ste. Jedinečné. Výnimočné. Ženy.

A potom sa pozrite znovu do zrkadla?
Čo vidíte?

Katarína Zacharová pre RealWoman

PS: Moja priateľka si uvedomila, že sa nemá dostatočne rada. Doteraz na sebe videla iba všetko zlé, čo nebolo dobré a nezodpovedalo nejakému štandardu. Až prestala cítiť čokoľvek. Nevedela vyjadriť svoje pocity, ktoré sa v nej hromadili, lebo sa bála byť sama sebou, citlivou a krásnou ženou. 🙂

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x