Dostaňte od roku 2012 to najlepšie pre vás

Keď sa rozhodnete ísť, aby ste niekam prišli, najskôr si musíte stanoviť, kam vlastne idete. A tak je to aj s tým, čo chceme v roku 2012 dosiahnuť a zrealizovať. Ako prvé si musíte zvoliť to, čo skutočne chcete. Nie, čo by ste mali, čo by sa patrilo, ale rozhodnúť sa pre to, čo vám rozbúši vaše srdce. Nemalo by to byť ľahké, ale dosiahnuteľné. Žiadny cieľ nedosiahneme, ak neveríme, že ho dokážeme dosiahnuť a ak nás dostatočne nenadchne a nepostaví každé ráno z postele. Náš cieľ musí byť dosiahnuteľná výzva, pre ktorú máme nadšenie a predstava o jej uskutočnení nás napĺňa radosťou.

Potom sa však objaví nasledujúca výzva, ako sa uvoľniť, netlačiť na pílu a veriť, že cieľ dosiahnete. Rozhodnúť sa a nechať to plynúť bez pochybností o tom, ako to uskutočníte alebo bez potreby kontrolovať celý priebeh. Toto je podľa mňa naša najväčšia výzva, ako sa naučiť dôverovať životu, otvoriť dvere kreativite a väčším možnostiam. Mne pomáha sústrediť sa a hlavne si užívať ten proces, cestu, všetky malé kroky, ktoré robím každý deň smerom k môjmu cieľu. Pretože viem, že v jeden deň tam dorazím, neponáhľam sa, idem intuitívne a rozvážne, užívam si to, čo robím.

Všetko to nakoniec musíte potvrdiť svojím jednoznačným úprimným rozhodnutím, že to uskutočníte a dokážete. Nech sa deje, čo sa deje. Pretože počas vašej cesty za vašim cieľom sa určite objavia zákruty, skúšky, prekážky, prípadne neprajníci a vy musíte mať jasné, čo chcete a vytrvať. Neprestať sa posúvať k vášmu cieľu, ale adaptovať sa na vašu cestu, ktorá vás k nemu zavedie. Vytrvalosť, adaptabilita a šťastie sú hlavnými ingredienciami úspechu. A šťastie budete mať, keď budete pri smerovaní a rozhodnutiach načúvať svoje srdce a budete harmonicky fungovať a plynúť s rytmom života.

Dúfam, že vám pri stanovovaní vašich cieľom a zámerov na rok 2012 pomôže práve toto cvičenie z mojej knihy Ako dostať od života, čo chceme.

CVIČENIE: Ako využiť váš tvorivý proces pri dosahovaní cieľov

1. Vyberte si svoj vytúžený cieľ

Svoj cieľ preformulujte podľa nasledovných kritérií:

 • cieľ musí byť merateľný
 • časovo obmedzený
 • napísaný na papieri
 • musí vás nadchnúť a byť pre vás výzvou, ale musíte aj veriť, že ho dokážete dosiahnuť
 • a je dostatočne konkrétny

Uvediem niekoľko príkladov na rozdiel medzi želaním a cieľom:

 • Želanie: Chcem schudnúť.
 • Cieľ: 30. novembra 2012 budem mať na váhe 65 kilo.
 • Želanie: Chcem vlastniť pekný byt.
 • Cieľ: 31. decembra 2012 budem vlastniť 120m2 – byt v Ružinove, v Bratislave.
 • Želanie: Chcem mať lepšie vzťahy so svojimi priateľmi.
 • Cieľ: Do 20. januára 2012 pozvem 5 svojich najbližších priateľov na kávu, obed alebo na drink a poviem im, ako si ich vážim a mám rád.

Prečo tieto kritéria fungujú? Naša myseľ najlepšie reaguje na jasné zadanie a jasné pokyny. Vie presne, na čom má pracovať a nie je z toho zmätená. Jasný cieľ s časovým obmedzením zadáva našej mysli presnú požiadavku, čo nám má pomôcť dosiahnuť. Keď cieľ napíšete na papier, tým len priťahujete ďalšie myšlienky podporujúce váš cieľ a pridávate do procesu kreatívnej tvorby aj slová. Napísané slová sú určitým prehlásením a záväzkom. Taktiež je dôležité, že vnútorne ste presvedčení, že stanovený cieľ ste schopní dosiahnuť a je pre vás zároveň výzvou a vie vás aj dostatočne nadchnúť.

2. Výber pozitívnych myšlienok a afirmácií

Keď máte jasne stanovený cieľ, buďte vyberaví a pozorní pri tom, aké myšlienky myslíte. Nezabudnite, že svoje myšlienky vždy môžete jednoducho pretvoriť a vybrať si podporujúce. Ak je váš cieľ schudnúť, keď stojíte pred zrkadlom, obliekate sa alebo jete, tak používajte pozitívne afirmácie ako: „Každý deň chudnem. Mám rada svoje telo. Som dočasne oblá. Toto jedlo je úžasné, chutí mi. Ešte to možno nie je ono, ale každý deň vyzerám lepšie a lepšie. Som hrdá, čo som so sebou dokázala urobiť.”

Pozitívne afirmácie vám pomôžu nasmerovať myšlienky podporujúcim smerom. Môžete si ich napísať na malé papieriky a nalepiť na miesta, ktoré sú pre vás viditeľné, ako chladnička, počítačová obrazovka, zrkadlo v kúpeľni, váš diár a podobne.

3. Vizualizácia

Predstavujte a vizualizujte si svoj želaný výsledok. Vizualizujte si, ako to prebehne, kde to bude, kto tam bude, čo sa bude diať, aká tam bude vôňa, čo budete mať oblečené a podobne. 10 až 15 minút vizualizujte to, čo chcete, aby sa stalo. Zavrite oči, nájdite si tiché miesto. Prípadne môžete využiť čas v mestskej doprave, kým cestujete do práce alebo z práce. Keď čakáte u zubára, vizualizujte svoj želaný výsledok. Čím viac energie do toho vložíte, tým sa to skôr stane.

Predstavujte si, že ste herec vo filme a nachádzate sa presne v momente, keď sa váš cieľ naplní. Vžite sa do toho, ako sa vtedy budete cítiť, aké budú vaše emócie a prežívajte ich tu a teraz, akoby sa práve diali. Vytvorte si vo svojej mysli film a prehrávajte si ho. Vložte do toho, čo najviac skutočnosti a prežívajte všetky emócie spojené s tým momentom. Zapojte aj svoje zmysly, dotyk, vône a ďalšie. Vždy vizualizujte svoj želaný výsledok.

4. Pravidelnosť a rituál

Pravidelnosť a vytrvalosť sú kľúčom k úspechu. Vytvorte si svoj pozitívne zameraný rituál na želaný výsledok, ktorý vám pomôže dodržať pravidelnosť vo vizualizovaní a myslení. Môže to byť každodenná päťminútová vizualizácia pred raňajkami, na ktorú si vopred nastavíte špeciálnu pripomienku na mobile. Pridajte fyzickú aktivitu, ktorou podporíte vašu snahu a túžbu dosiahnuť cieľ tým, že ju budete vykonávať pravidelne dovtedy, kým nedosiahnete cieľ. Dokazujete tým, ako veľmi to chcete. Zjednocujete silnú energiu, ktorá sa zameriava na váš cieľ.

Napríklad, behajte každý deň 30 minút, dokým si nenašetríte na nové auto. Nevypite ani pohár alkoholu, kým nezískate vysnívanú ponuku. Nejedzte obľúbenú čokoládu, dokiaľ neschudnete 5 kíl. Počula som dokonca o žene, ktorá potrebovala získať peniaze na opravu domu a povedala, že nevypne televízor, kým tie peniaze nezoženie. Zapnutý televízor jej každý deň pripomínal stanovený cieľ.

Aké sú vaše ciele na rok 2012?

Je tento proces pre vás nápomocný?

Čo je vaša najväčšia výzva pri dosahovaní vašich cieľov?

Katarína Zacharová pre RealWoman

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najobľúbenejšie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
Daniela
10 years ago

Ideálne je si dávať ideálne ciele: napr. chcem mať ideálnu váhu, ideálny dom, ideálne auto, ideálneho partnera, aby vesmír nemal toľko vyšpecifikovaných požiadaviek a rýchlejšie sa vám naplnili vaše želania. A či vám k tomu bráni, aby ste to dosiahli? To prijať!

10 years ago

Milá Katarína,
Všetko je úžasné, čo píšete v tom článku, ale zabudli ste na realizáciu, ako chcem uskutočniť svoj sen.
Napr. : že budem jesť menej, že budem jesť zdravé jedla, čo konkretne musím zmeniť, aby som dosiahla svoj sen. Čo kokretne musím urobiť, aby som svoj cieľ dosiahla.
Sen;`plán, ako to uskutočním; realizácia; disciplína; zrealizovaný výsledok sna.
Skvelý a úspešný život prajem.
Gituš Hollenová

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x