Naučte sa pracovať so svojimi emóciami a život budete mať vo svojich rukách

Žijeme v spoločnosti, ktorá má radšej intelekt než emócie. Intelekt slúži svetskému životu a keby sme to chceli zveličiť, mohli by sme všetky vzdelávacie systémy vnímať ako techniky, ako sa srdcu vyhnúť. Srdce totiž nevie nič o logike, pretože má odlišné fungovanie – riadi sa intuíciou, ktorá je zaznávaná a do spoločnosti usporiadanej hlavou sa nehodí.

Spomeniete si, či sa vás už niekto v práci opýtal, ako sa cítite? Medzi blízkymi je to väčšmi pravdepodobné, ale v kolektíve? Ľudia sa druhých často pýtajú, čo si myslia, ale nie čo cítia v určitej situácii.

Keď sa zamyslíte, čo uprednostňujete pri rozhodovaní v kritických situáciách svojho života – city alebo rozum, možno máte okamžitú odpoveď a možno váhate. Skôr ako si odpoviete, chcem podporiť vaše uvedomenie si toho, ako vznikajú emócie.

Jednoducho povedané, je to tam, kde sa stretáva telo s mysľou. Keď sa pýtate, prečo máte najlepšie nápady na miestach, kde sa nad riešeniami vedome nezamýšľate (pri sprchovaní, športovaní…), tak to má na svedomí občasná prevaha pravej hemisféry, poskytujúcej nám odpočinok od rozumového, analytického módu ľavej hemisféry, v ktorej mozog zotrváva väčšinu pracovného času.

Isto ste vypozorovali, že myšlienky vás odvádzajú od pocitov. Pokiaľ sa necháte vtiahnuť do myšlienok, je pre vás ťažšie niečo cítiť. Na druhej strane, nemôžete pocítiť emóciu bez toho, aby vás predtým nenapadla myšlienka. Nemôžete sa rozčúliť bez toho, aby vás predtým netrápili zlostné myšlienky. A nemôžete byť ani smutní, aby ste predtým nemysleli na chmúrne myšlienky. A rovnako, nemôžete mať pocit, že ste naplnení láskou a vľúdnosťou, keď vám predtým láska a vľúdnosť vôbec neprišli na myseľ.

Z praxe môžem potvrdiť, že pre mnohých ľudí znamená uvedomenie si týchto skutočností príjemné prekvapenie – takto možno do veľkej miery ovplyvniť to, ako sa cítite a čo prežívate.

Môžete si totiž vybrať, ako budete zmýšľať o akejkoľvek situácii – vyrobíte si v mysli skôr katastrofický scenár alebo zameriate energiu na hľadanie riešení a toho, čo chcete.

Predstavte si, že dlho a usilovne premýšľate o veľkom nebezpečenstve hrozivých rozmerov (možno má cyklámenovú farbu, veľa očí alebo je to rovno čierna diera), ktoré na vás číha len čo vyjdete na ulicu. Môžete o ňom premýšľať do tej miery, až budete mať strach vyjsť von. Napriek tomu to však vôbec neznamená, že na ulici na vás skutočne niečo striehne. Znamená to proste len to, že si myslíte, že „to“ tam je a vy ste sa prinútili na túto vytvorenú myšlienku reagovať.

Ak sa naučíte rozvíjaním vedomia a uvedomovaním samých seba čeliť výtvorom mysle, zostane vám viac energie napríklad na to, že si aj v stresových obdobiach uchováte dobrú náladu. Dobrá nálada je totiž tá najlepšia sebaobrana. Ak sa naučíte vedome si dopriať každý deň niečo, čo pohladí vašu dušu – udrží vás to v dobrej psychickej kondícii a vaše myšlienky nebudú mať takú tendenciu kŕmiť váš rozum nezmyslami, ktoré vás potom ovládajú. Je to presne ako s povelom: – nemysli na ružového slona. Na čo budete myslieť?

Prijaté a vyjadrené pocity môžu plynúť a meniť sa – ako rieka

Je zradné okamžite bojovať proti nepríjemným pocitom. Kto žije podľa princípu „bolesť nepoznám“, ten spotrebuje veľa energie na jej popieranie. Každá zlá nálada, každý negatívny pocit má dôvod, a preto mu potrebujeme venovať pozornosť. Pocity sú dôležitou súčasťou toho, ako rozum vyhodnocuje, čo sa deje. Než ich začnete hodnotiť alebo odsudzovať, mali by ste im vytvoriť priestor, sledovať ich a pochopiť, aké majú dôvody, že sa hlásia o slovo. Ideálne je nepotláčať ich, ale ani sa nechať nimi ovládať. Potrebujete ich pozorovať a porozumieť im. Ak zvolíte cestu, že si budete od nich držať odstup, ste v bojovom poli. Emócie sa postavia proti vám rôznymi spôsobmi – pocítite to ako bolesť, napätie, depresiu, vyhorenie, frustráciu… Ak sa cítite vyčerpaní, unavení alebo na dne, je to znamenie, že potláčate určité emócie. Emócie majú totiž silný telesný aspekt, takže ich vnímate predovšetkým v tele.

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa spojiť s vlastnými emóciami. Potrebujete nájsť pre seba ten, ktorý bude u vás fungovať – napríklad tvorivé vyjadrenie, športovanie, meditovanie… čokoľvek, pričom myseľ vypnete a stratíte pojem o čase pri radostnom užívaní okamihov iba pre seba.

Keď vám príznaky signalizujú, že sa necítite dobre – či už fyzicky alebo psychicky – energia, ktorá uviazla v emócii, chce byť uvoľnená. Preto má význam preciťovať emócie. A je oslobodzujúce opustiť staré emocionálne reakcie, ktoré prerástli do zväzujúceho a obmedzujúceho životného štýlu. Čiže, ak žijete väčšmi v minulosti alebo v budúcnosti a realite sa snažíte vyhýbať, je veľmi pravdepodobné, že za tým budú staré emočné zranenia.

Môžete si byť istí, že ak príde k zdanlivému konfliktu medzi emóciami a myšlienkami, pravdivé budú emócie, zatiaľ čo myšlienky budú mylné. Emócie síce nevyjadrujú celú pravdu o tom, čím ste, ale ukazujú stav vašej mysle v danom okamihu. Tým je zodpovedaná otázka z úvodu, čo uprednostňujeme pri rozhodovaní.

Emócie samy o sebe nie sú ani dobré, ani zlé. Sú len našimi psychologickými odpoveďami na udalosti , ktoré nás stretnú v živote. Gary Chapman

Janette Šimková pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x