Poďakujme sa svojim nepriateľom

A myslím to úprimne.

Práve som dopozerala zaujímavý film podľa skutočnej udalosti. Je to o úžasnom dievčati Bethany Hamilton. Bethany je mladá tínedžerka žijúca na Havaji. Miluje surfing a sníva o tom, že bude profesionálnou surferkou. Je veselá, húževnatá a má veľkú podporu svojej rodiny, ktorá tiež surfuje. Zdá sa, že všetko je ideálne, kým sa jej jedného dňa neprihodí udalosť, ktorá ju poznačí na celý život. Útok žraloka. Bethany príde o jednu ruku, a tým aj o všetko, čo doteraz mala. Teda, to si myslela len ona.

V podstate neprišla o nič. Zostala jej húževnatosť, sila, veľký sen o profesionálnej kariére surferky a tiež jej milujúca rodina. Áno, stala sa profesionálnou surferkou a získala rôzne ocenenia, ale to už predbieham.

Keď sa vrátila z nemocnice, veľa sa trápila a hlavne rozmýšľala nad tým, ako toto môže byť pre ňu Boží plán. Avšak jej chuť a láska k surfingu ju zamestnávali viac a začala opäť surfovať a súťažiť. Áno, stále hovorím o tej s jednou rukou! Súťažili aj iné dievčatá, ktoré chceli vyhrať, a hlavne jej veľká rivalka. Tá jej to vôbec neuľahčovala a už vôbec nebrala na ňu ohľad. Bola k nej trochu krutá, lenže práve jej sa Bethany poďakovala. Po prvé za to, že sa k nej správa ako k rovnocennej súperke. A tiež za to, že jej to nikdy neuľahčila, lebo Bethany to ešte viac donútilo na sebe popracovať. Ako fyzicky, tak aj duševne. A presne to je to, o čom tu chcem písať.

Už rok pracujem v jednej firme, kde mám asi najhorší kolektív, aký som kedy mala. Dlho som rozmýšľala, prečo je to tak a čo mi to chce povedať, až kým som sa jedného dňa na to nevykašlala a nešla svojou cestou. Povedala som si, že takúto prácu už nikdy nechcem robiť a začala som skôr pracovať na tom, čo chcem. Začala som sa viac a hlbšie venovať svojim koníčkom a tomu, čo ma naozaj baví a čo by som v budúcnosti chcela robiť aj profesionálne. Ani by ste neverili, koľko ľudí sa nájde, ktorí sa mi to snažia vyhovoriť. Myslia si, že to nedokážem, že na to nemám, že som naivná a tak ďalej.. A len veľmi málo, ba priam veľmi vzácne, sa nájde niekto, kto vo mňa verí, podporí ma alebo mi to dopraje. Ale to už neriešim. Veď nech si každý myslí, čo chce. Ja si idem za svojím aj za predpokladu, že som podľa nich blázon. Aspoň som šťastný blázon :).

No a vlastne až po dopozeraní tohto filmu som si uvedomila, prečo som v takomto kolektíve.

Zoberiem to z inej strany. Predstavme si, že mám prácu, kde zarobím celkom slušne. Robím s ľuďmi, ktorí síce nie sú moja krvná skupina, ale sú fajn, milí a dobrosrdeční. Robota tiež nie je to pravé orechové, ale dá sa to vydržať a v podstate ma celkom baví (keď prižmúrim jedno oko). Chcelo by sa mi to meniť? Asi ani nie. Veď mám dobrú prácu, nápomocných kolegov a z platu si dokážem našetriť aj na super dovolenku. Aaah, to radšej nebudem riskovať! Veď v takej práci mi v podstate nič nechýba. A tak tam zostanem a skysnem a moje sny sa pomaly rozplývajú, až nakoniec zmiznú a ja prežijem „celkom pohodový“ život.

Lenže, ja mám to šťastie, že moji kolegovia mi to v práci vôbec neuľahčujú a jasne mi dávajú najavo, že tam nepatrím a že si mám ísť svojou cestou! Moja práca mi dennodenne pripomína, aké dôležité je robiť to, čo naozaj milujem a výška môjho platu ma núti na sebe stále viac a viac makať. A preto by som chcela poďakovať svojim nepriateľom, lebo mi pomáhajú byť lepšou osobou. Presne tak, ako Bethany poďakovala svojej najväčšej rivalke, aj vďaka ktorej žije teraz svoj sen.

Čo je však dôležité, že si treba uvedomiť, čo nám tá ktorá situácia ukazuje. A to, môžem potvrdiť, trvá nejaký čas. Bethany to pochopila veľmi rýchlo, nevzdala sa a bojovala ďalej. Veď ako sama povedala: „I don´t need easy. I need possible.“, v slovenskom preklade, “Nepotrebujem ľahké, ale možné”. A vďaka tejto mladej inšpirujúcej babe som pochopila, že vlastne mi nikto nikdy nechcel ublížiť a ani sebaľútosť tu nie je na pravom mieste. Len ma to chcelo nasmerovať na moju cestu a ja som veľmi šťastná, že som si to uvedomila. Ďakujem svojim nepriateľom.

Alexandra Úžiková pre RealWoman

P.S.: Keď sa Bethany opýtali, či by to zmenila, povedala, že asi ani nie, lebo teraz má možnosť objať viac ľudí, ako keď mala dve ruky.

P.S.2: Film sa volá Soul Surfer a vrelo odporúčam.

[youtube]MWeOjBCi3c4[/youtube]

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x