Radikálnou zmenou býva zvyčajne radikálny pád. Jana Koczkášová.

Prvýkrát som o metóde Cesta počula pred niekoľkými rokmi od mojej kamarátky Marjam z Estónska, ktorá ma na starosti Brandon TV a online marketing organizácie Cesta. Potom som na Slovensku stretla Janku Koczkášovú, ktorá je terapeutka motódy Cesta a povedala som si, že to vyskúšam, keďže som mala už niekoľko skvelých odporúčaní. Nemala som očakávania, bola som zvedavá. Cítila som uplnú dôveru k Janke ako terapeutke a odovzdala som sa procesu. Dostala som odpovede, na ktoré som už dlhšie hľadala. Odhalila som v sebe pocity, ktoré boli potlačené a zabudnuté, ale dôležité a dokázala som ich pochopiť a uvoľniť. Najviac sa mi však páčilo, že ja sama som bola tá, ktorá načuvala svojmu telu a nachádzala odpovede na svoje otázky prostredníctvom medítácie a metódy Cesta. To bolo pre mňa naozaj oslobodzujúce a silné vydať sa túto vnútornú cestu a pozývam vás, aby ste vykročili aj vy :).

Metóda Cesta je uznávaná medzinárodná metóda, pomocou ktorej človek dokáže radikálne zmeniť svoje zdravie, život, vzťahy a postoj k samému sebe. Vznikla na základe osobnej skúsenosti autorky Brandon Bays s vyliečením svojho nádoru za necelých sedem týždňov. Počas vyše dvadsiatich rokov, počas ktorých táto metóda existuje, ju autorka Brandon Bays so svojím manželom Kevinom Billetom rozpracovala do takých rozmerov, že pomocou jej nástrojov je možné transformovať všetky oblasti života. Je založená na množstve vedeckých poznatkov z oblasti klasickej a bunkovej medicíny, psychológie, kvantovej fyziky a má i svoj duchovný rozmer.

1. Ako by si opísala samu seba, keby si iba pozorovateľ? Kto si?

Ako človeka, ženu, ktorá sa dostala v zrelom veku na svoju cestu, človeka hľadajúceho pravdu, lásku, šťastie, zmenu, prijímajúceho život vo svojej rôznorodosti. Človeka, ktorý sa rozhodol prevziať plnú zodpovednosť za svoj život, zdravie, osud. Ako človeka, ktorý našiel spôsob, ako sa na svoju cestu dostať a ochotného pomôcť aj iným túto cestu nájsť.

2. V čo v živote veríš?

Učím sa veriť predovšetkým v seba. Dnes viem, že práve nedostatok viery v seba bol dôvodom mnohým ťažkých situácii, ktoré mojím životom riadne zamávali. Viera v seba ide u mňa ruka v ruke s vierou v pravdu, lásku, spravodlivosť, určité vyššie princípy či zákony, univerzálnu múdrosť a viera v to, že život každého z nás môže byť lepší, krajší a že všetko závisí predovšetkým od nás. Verím, že každý dokáže zmeniť svoj život, pokiaľ sa skutočne sám rozhodne. Vtedy nič nie je nemožné.

3. Aká je tvoja vízia pre život?

Nie je to tak dávno, čo som si na jednom zo seminárov, na seminári Hojnosti, priala životnú harmóniu pre seba. Chcela by som ju dosiahnuť vo svojom živote, ale veľmi som si priala učiť ju aj mojich klientov. Vôbec som netušila, aké obrovské a ťažké prianie som vyslovila. A tak prepojiť osobný, pracovný či partnerský život a spojiť ho do harmonického celku je mojím veľkým snom a výzvou.

4. Čo v živote najviac miluješ?

Je toho veľmi veľa, ale možno heslovite je to moja dcéra, rodina, priatelia, ticho, knihy, príroda, cestovanie, lyže, šport, výzvy, a nepochybne moja práca, ktorá ma nesmierne napĺňa a posúva v živote dopredu.

5. Čo najviac nenávidíš?

Krivdu, faloš, manipuláciu, spory, zafajčené priestory, stresové situácie, pri ktorých neviem využiť nástroje na jeho zvládnutie.

6. Pred niekoľkými rokmi sa ti radikálne zmenil život a našla si svoju novú cestu v živote. Čo sa stalo?

Môj príbeh je možno podobný mnohým. Niekoľkoročná nespokojnosť, frustrácia, nelichotivý psychický stav po komplikovanej operácii, rozpad takmer tridsaťjedenročného vzťahu, zlý vzťah s dcérou, strata domova, zamestnania (pretože sme mali spoločnú firmu s manželom), dá sa povedať pád na svoje osobné dno. Nelichotivá situácia, na prvý pohľad bezvýchodisková. Paradoxne práve v tomto bode došiel štart, ktorý ma katapultoval do úplne iného sveta. Sveta, kde som sa začala učiť byť sama sebou, naprávať vzťahy, prijímať životné výzvy, na sebe pracovať a predovšetkým začať kráčať v novej situácii. Začala som si veriť a prestala obviňovať okolie.

7. Každý z trénerov či učiteľov osobného rozvoja má svoj jedinečný okamih zlomu či transformácie, ktorý ich posunie na cestu práce osobného rozvoja. Aký je ten tvoj?

Bod zlomu bolo moje dno. Bohužiaľ aj príbehy mojich klientov to dosvedčujú, že za radikálnou zmenou býva zvyčajne radikálny pád. A to v rôznych oblastiach života. V tejto ťažkej situácii sa mi dostala do rúk kniha od Brandon Bays – Cesta, ktorá ma dostala na cestu radikálnej transformácie života a mojich postojov. Začala som navštevovať jej semináre a vtedy začala dozrievať vo mne myšlienka, že by som sa mohla stať terapeutom. Dnes viem, že je to to najlepšie, čo ma mohlo v tej ťažkej situácii stretnúť. Cesta bola mojím záchranným člnom a štartérom do nového života zároveň.

8. Si terapeutka metódy Cesta. Čo znamená učenie alebo koncept Cesta, The Journey? Prečo si si vybrala tento koncept? Čo ponúka?

Pomocou nástrojov Cesty sa človek dostáva do svojho vnútra, objavuje svoje skutočné autentické ja a na tejto ceste eliminuje psychické či emočné bloky, ktoré mu nedovolia žiť zdravý a autentický život v súlade so svojím ja. Cesta otvára bunkovú pamäť, vracia nás do minulosti, do okamihu vzniku emočného či psychického bloku, odstraňuje skutočné príčiny zdravotných či životných problémov, a to pomocou opätovného prežitia zablokovanej emócie, traumy, či spomienky a ich definitívneho uvoľnenia vďaka odpusteniu.

Počas môjho niekoľkoročného absolvovania množstva seminárov a prečítania obrovského počtu kníh som sa nestretla s metódou, ktorá by tak radikálne a do hĺbky riešila problémy, ktoré ťažia v dnešnej dome takmer každého človeka. Jej nástroje sú pomerne jednoduché, napriek tomu nie sú pre každého. Sú len pre toho, kto túži a chce skutočnú zmenu a je ochotný kvôli tejto zmene radikálne vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. A to chce niekedy veľkú odvahu a silu.

9. Autorkou metódy Cesta je Brandon Bays, ktorá na konci októbra zavíta do Bratislavy. Aká je spolupráca s ňou? Čím ta inšpiruje?

Brandon je neskutočne charizmatická osobnosť, s nesmiernou energiou, schopnosťou otvoriť sa a odovzdať túto energiu ľuďom. Veľmi som ju obdivovala už počas všetkých seminárov, ktoré som s ňou absolvovala. Bola však v tom čase pre mňa osobnosť, pre moju myseľ nedosiahnuteľná, ako niekto, kto je omnoho ďalej. Dva spoločné pobyty v Indii a spolupráca v rámci prípravy jej októbrového seminára však moje pomyselné bariéry eliminovali a dnes ju vnímam úplne inak. Ako človeka otvoreného, priateľského, veľmi inšpiratívneho, neustále hľadajúceho formy pomoci ľuďom, ktorí pomoc chcú. Inšpiruje ma svojím vnútorným pokojom, kreativitou a neodolateľnou radosťou zo života. Keď sa pozriete na jej oči, pochopíte o čom hovorím.

Katarína Zacharová, Brandon Bays a Jana Koczkášová

10. Čo ťa Cesta naučia?

Cesta ma v prvom rade naučila prijímať život so všetkými životnými situáciami, či už radostnými alebo smutnými a ťažkými. Naučila ma nebojovať. Pochopila som, že keď sú dvere pre mňa zatvorené, z nejakého dôvodu to tak je a zbytočný boj ma oberá o energiu, radosť a pokoj. Nadobudla som vnútorný pokoj, vedomý prístup k životu, dostala som sa do prúdu svojho života. Dalo by sa povedať, že som objavila svoju vlastnú cestu, objavila som seba, svoj zdroj. Život sa stal oveľa jednoduchší, napriek tomu že situácii, ktoré nie sú ľahké, mám v živote tak, ako každý z nás dosť.

11. Považuješ svoju prácu za poslanie alebo hobby?

Dá sa povedať, že aj aj. Vnímam, že sa mi dostali do rúk nástroje, ktoré ľuďom skutočne pomáhajú. Z nejakého dôvodu som dostala šancu stáť na začiatku šírenia tejto metódy na Slovensku. Vnútorne cítim povinnosť a aj neskutočnú túžbu týmto spôsobom pomáhať. Cesta radikálne zmenila môj život. Je obdobie, kedy ľudia všeobecne hľadajú zmeny. Trvalé a hlboké. Je to nádherný pocit, keď vám ľudia píšu alebo hovoria ako ich Cesta posunula v živote, ako im pomohla, ako ich transformovala. Táto práca ma veľmi baví a napĺňa. Skutočne si neviem predstaviť, že by som svoje skúsenosti a nástroje Cesty neposúvala ďalej. Je to veľmi silné vnútorné rozhodnutie.

12. Kto ťa v živote inšpiruje?

Nepochybne je to Brandon a ľudia, ktorí žijú Cestou. Je to veľmi silná inšpirácia a zároveň pomoc. A takisto sú to moji blízky, priatelia, ktorí moju zmenu so mnou prežívali a držali mi palce. V neposlednom rade sú to ľudia, s ktorými vďaka svojej práci prichádzam do kontaktu. Mladí ľudia, ktorí sú nastavení na zmenu, pomoc a iný druh myslenia, než sme boli zvyknutí.

Vlastimil Feiner, Brandon Bays, Michal Andrejco a Jana Koczkášová

13. Čím sa v živote riadiš? Ako sa rozhoduješ a volíš si svoje ďalšie ciele?

Dá sa povedať, že dnes už vnútorným hlasom a intuíciou, ktoré sa vďaka Ceste začali stále nástojčivejšie prejavovať. Ale nebolo tomu vždy tak. Bola som od prírody nerozhodný typ, ľahko sa riadiaci rozhodnutiami iných. Snažím sa žiť prítomným okamžikom a ten mi určuje moje úlohy, priority a postupnosť krokov. Samozrejme mám svoje vízie, sny, ku ktorým sa tak nejako spontánne začínam prepracovávať. Dá sa povedať, že ma riadi samotný život.

14. Aký je tvoj najväčší sen 1. pre seba, 2. tvojich nakbližších a 3.celý svet?

Moja najväčšia osobná túžba je dosiahnuť v živote harmóniu vo všetkých oblastiach života. Ešte som nenašla ten správny kľúč, ale verím, že práve pomocou neustálej vnútornej práce budem schopná dosiahnuť túto vysnívanú harmóniu a súlad vo všetkých oblastiach môjho života. Mojim najbližším by som priala pokoj, také to jednoduché každodenné šťastie, radosť, ktoré všetci vo svojom vnútri máme, avšak stále ho hľadáme vonku. Nekonečnú lásku a skutočne pevné zdravie, ktoré sa od tohto všetkého odvíja. Pre svet si prajem zmenu, transformáciu, posun k tradičným ľudským hodnotám, k láske, porozumeniu a úcte k sebe samému a na základe tohto k úcte ľudí navzájom.

15. Keďže tento rozhovor je určený pre RealWoman komunitu, aká je podľa teba skutočná žena?

Myslím, že ťažko všeobecne definovať skutočnú ženu. Z môjho pohľadu žena by teda mala byť predovšetkým ženou, to znamená pestovať v sebe ženskú energiu, byť empatická, láskavá, s vyznávaním a udržiavaním tradičných ženských rolí, na druhej strane však sebavedomá, slobodná a schopná ísť svojou cestou, venovať sa veciam, ktoré ju napĺňajú a udržujú v postavení ženy.

16. Ako by vyzeral tvoj ideálny deň: kde by si bola? S kým a prečo? Čo by si robila a ako?

Keďže posledné obdobie žijem veľmi intenzívnym pracovným životom, ktorý ma stojí hodne energie, môj ideálny deň je vždy spojený s pobytom v prírode, na túre, v lese, pri vode na lyžiach alebo len tak v záhrade. Veľmi rada ho trávim so svojím partnerom, s ktorým máme spoločné cítenie k prírode a príroda nás oboch obohacuje, dobíja a čistí. Ale ideálnym dňom je aj deň, ktorý strávim s mojou dospelou dcérou, len tak rozprávaním, pri varení a často krát aj nič nerobení:). Sú to vzácne chvíle a prijala by som, keby ich mohlo byť v budúcnosti oveľa viac. Ale to je ten sen, tá harmónia, ku ktorej sa túžim dostať.

Katarína Zacharová pre RealWoman

Pozývame vás na 5. RealWoman klub, kde sa budeme rozprávať o metóde Cesta a vyberieme sa na vlastnú cestu vnútorného oslobodenia. Viac informácii tu>>

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x