Robme v živote to, čo nás baví

Ako objaviť svoje vášne

Viete, prečo robíte prácu, ktorú robíte? Prináša vám viac ako len istý mesačný príjem? Alebo si myslíte, že každý niekde musí byť a niečo musí robiť? Napriek tomu, že veľa ľudí takto žije, nie je to dôvod na to, aby sme vlastný život prežili robením činnosti, ktorú nemáme rady. Ak cítite, že ste na nesprávnom mieste, vaša práca vás neobohacuje, chodíte do nej s nechuťou, urobte zmenu – začnite robiť to, čo vás baví!

Je možné, že mnohé z vás si pri tejto myšlienke povedia: „Ja ale neviem, čo ma baví.“ Keď netušíte, čo radi robievate, čo vás teší a napĺňa, možno ste prestali sama sebe načúvať už veľmi dávno. Preto je načase pripomenúť si svoje záľuby, objaviť nové vášne a využiť ich vo svoj prospech. V tomto článku vám ukážem, ako na to.

Ak ste namiesto rozvíjania začali svoje záujmy utlmovať už dávno v minulosti, je pochopiteľné, že si ani nespomínate na to, čo máte skutočne radi. Hlas vo vnútri vám možno neustále pripomína, že robiť to, čo chcete vy, je sebecké. Mnohé z nás sa totiž stali inými osobami iba preto, aby vyhoveli svojej rodine, najbližším či okoliu.

Chceli ste sa v detstve venovať športu, ale chodili ste na hodiny klavíra, chceli ste byť novinárkou, no stali ste sa účtovníčkou, túžili ste študovať jazyky a cestovať, napriek tomu ste zamestnaná v jednej zo slovenských bánk. Vždy ste si vyberali „vhodné“ záujmy a robili iba to, čo sa od vás očakávalo. Až ste si jedného dňa uvedomili, že ani neviete, kým ste, neviete, čo vás baví a napĺňa, ale čo s určitosťou viete, je, že to, čo robíte teraz, určite robiť nechcete.

Ako objaviť svoje vášne?

Čo to vlastne znamená „robiť to, čo nás baví“? Znamená to mať pre niečo vášeň a vložiť celú svoju energiu, kreativitu a lásku do toho, čomu sa venujeme. Znamená to zároveň ochotu podstúpiť riziko i rôzne výzvy.

Tu je zopár znakov, ktoré cítime, keď robíme veci s radosťou:

  • je jednoduché vstať ráno z postele a byť aj po celom dni plná energie
  • nikto a nič nás nedokáže zastaviť, ani lepšie motivovať
  • zabúdame sledovať čas
  • vkladáme sa do toho celé, dávame 100%
  • dokážeme o tom rozprávať hodiny s nadšením

Ako teda postupovať, aby sme tieto pocity znovu zažívali?

Prestaňte robiť veci iba zo zvyku a osloboďte sa od očakávaní ostatných

Strávte viac času sama so sebou

Vypustite nezmyselné veci zo svojej rutiny, vypnite televíziu a namiesto toho čítajte, choďte do prírody, na masáž alebo si zašportujte. Doprajte si čas iba pre seba. Vyčistite si hlavu a premýšľajte. Pokiaľ ste neustále obklopená množstvom ľudí alebo veľmi silnými osobnosťami, je oveľa ťažšie zistiť, čo napĺňa vás samotnú. Často bývame totiž svojím okolím ovplyvnené, a nie vždy si to plne uvedomujeme.

Počúvajte svoje srdce, pocity a intuíciu

Venovanie sa tomu, čo nás baví, nie je podmienené rokmi štúdia, tréningu ani vysokými počiatočnými nákladmi. Na to, aby sme našli zmysel a nadšenie vo svojej práci, potrebujeme v prvom rade počúvať svoje srdce. Preto venujte pozornosť svojim myšlienkam, pocitom, aj tomu, čo čítate a vidíte okolo vás. A keď sa nabudúce vo vás ozve slabý hlások kričiaci: „Toto sa mi páči, z tohto som nadšená“, počúvajte ho.

Začnite od svojich talentov

Talent nemusí znamenať iba schopnosť vyhrávať tenisové turnaje alebo maľovať majstrovské diela. Talent je aj schopnosť učiť, vypočuť a podporiť druhých, organizovať či skrášliť svoje bývanie a záhradu. Vlastné nadanie, bohužiaľ, príliš často podhodnocujeme, pretože sa porovnávame s ostatnými ľuďmi. Skutočné naplnenie však pramení z rozvíjania vlastných talentov, a nie z túžby po schopnostiach niekoho iného.

Využívajte svoj voľný čas

Mnohým ženám sa už podarilo premeniť svoje hoby na profesiu, čo je dôkazom toho, že je možné živiť sa aj niečím, čo máme rady. A ak zo začiatku nie v práci, aspoň vo svojom voľnom čase. Určite to poznáte aj zo svojho okolia – fotografka, prekladateľka, vizážistka, osobná trénerka, účtovníčka – mali stále viac a viac zákaziek a v priebehu krátkej doby zarábali viac peňazí zo svojho hoby než v zamestnaní.

Skúšajte nové veci

Prihláste sa na tanečnú, zúčastnite sa kurzu fotografovania, maľovania či varenia, učte sa cudzie jazyky. Vyskúšajte 10 nových vecí a deviata vás možno nadchne. A ak nie, určite vám prinesie veľa nových inšpirácií a príležitostí, ktoré vás posunú bližšie k objaveniu svojich vášní.

Práca, ktorá neodráža naše osobné záujmy a vášne, nás nikdy nedokáže dlhodobo motivovať a napĺňať. Postupne pracujeme na 50% a menej, dávame do práce iba kúsok seba a trpíme – strácame sebavedomie, nadšenie, cítime sa zbytočné a nevyužité. Klesá naša sebahodnota, práca sa stáva rutinou a vytráca sa nám radosť zo života. Nechajme preto zažiariť to dobré v nás a využime svoje talenty v aktivitách, ktoré nás budú nabíjať pozitívnou energiou a zároveň robiť šťastnými!

Verím, že budete úspešné v aplikovaní spomenutých bodov do svojho života a teším sa na reakcie od vás.

Držím všetkým palce!

Dagmar Gabulová pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
Maja
10 years ago

Ahojte.

Absolutne suhlasim s tym, co je v clanku napisane. Clovek podvedome citi, co ho vnutorne obohacuje. Dolezite je vypocut si svoje podvedomie a robit veci tak ako ich citime 🙂

Dasa L.
12 years ago

Mila Daska

Skvely clanok!!! Uplne ma sokoval. Musela som si ho vytlacit a ked budem mat sama pre seba 20 minut, urcite si urobim vas test -zoznam, ktory odporucate. Mozno ma samu prekvapi, co tam napisem… Som nato velmi zvedava, urcite to bude zaujimave.

Uz sa tesim na piatok, kedy prinesiete dalsi pribeh.

Dakujem za dobry tip a tesim sa na dalsie skvele clanky od vas!

Lenka
12 years ago

Dasi, musim povedat, ze tato cast clanku sa mi velmi pacila!

Mam iba jednu pripomienku – nabuduce ma vopred prosim upozorni, ze taketo clanky nemozem citat v robote :).

Navnadila si ma na ten test, ale tu si ho nemozem urobit, lebo ma stale niekto vyrusuje. No a teraz stale v hlave rozmyslam, co by som tam napisala 🙂

Silvia
12 years ago

!!! krasny clanok, veeelmi dakujem, bolo to povzbudive….
a tesim sa na dalsie nove clanky, rady, povzbudenia…
Ale nezabudajme v tom vsetkom ani na BOHA, lebo v prvom rade vdaka Nemu sa moze vela veci v zivote kazdej zeny uchvatne a zazracne zmenit a jedine s Bohom mozeme obnovit krasu kazdeho zenskeho srdca.
Dakujem Daska, tesim sa na dalsie prispevky,
vsetko dobre Vam prajem!

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x