Ste skrytým koučom? Zistite!

Aká je vec, ktorú by ste chceli urobiť predtým, ako zomriete?

Toto je jedna z 50 otázok, ktoré nám kladie “life coach” David Wood. Nabáda každého z nás objaviť v sebe životného kouča, ktorý dokáže zmeniť svoje okolie.

Z krátkeho testu od Davida Wooda  zistíte, či už teraz nevedome meníte životy svojich známych, radíte im, pomáhate, povzdbudzujete ich. Zodpovedaním jednoduchých otázok objavíte, či ste skrytým koučom. A navyše sa dozviete, aj ako premeniť tieto vzácne schopnosti na svoju prácu, ktorou sa viete uživiť a budete pomáhať ľuďom okolo seba.

Zistite, či ste skrytým koučom

A to veľmi jednoducho. Odpovedzte si na sedem nasledovných otázok. Odpoveď je buď ÁNO alebo NIE. Ak na viac ako 5 otázok odpoviete ÁNO, je vo vás skrytý kouč alebo resp. ste tkz. koučom v utajení.

Čo to pre vás znamená? Máte potenciál pomáhať ľuďom, vzdelávať ich, rozvíjať a nasmerovať ich správnym smerom.

Tu je sľubovaných 7 otázok:

 1. Počúvate so zaujatím?
 2. Pomáhate ľuďom otvárať nové dimenzie? Napríklad oni vidia problém z jedného uhla pohľadu a po rozhovore s vami sa naň vedia pozrieť z viacerých rôznych uhlov.
 3. Chodia za vami ľudia po radu?
 4. Vedia sa ľudia vo vás nájsť?
 5. Vyjadrujú pri vás svoje emócie? Neboja sa pred vami plakať a zdôveriť sa vám?
 6. Pracujete v oblasti, kde pomáhate ľuďom? Príkladom môže byť vzdelávanie, terapie, tréningy, či finančné služby.
 7. Miniete na svoj rozvoj viac ako 1000 dolárov? Na slovenské pomery je to dosť veľa peňazí, podstatné je, či sa zaoberáte svojím rozvojom a ste ochotní doň investovať?

Ak ste teda na viac ako 5 otázok odpovedali áno, skrýva sa vo vás kouč, ktorý môže naozaj zmeniť životy ľudí vo vašom okolí. A pravdepobne nevedome to už aj robíte.

Som skrytý kouč! A čo teraz?

David Wood, jeden z najznámejších life koučov k tomu, ako začať s rozvíjaním vašeho potenciálu kouča, odporúča nasledovné.

“Budete potrebovať asi 10 eur a polhodinu vášho času. Jednoducho si na internete pripravíte svoje vizitky, vytlačíte si ich a budete ich všade nosiť so sebou. Nemusíte ich hneď rozdávať. Podstatné je, že ich budete mať stále so sebou. Ak stretnete toho správneho človeka, ktorý bude potrebovať vašu pomoc, vo vašom zadnom vrecku bude vaša vizitka.”

David Wood pripravil pre vás budúcich koučov 16 základných akčných otázok, ktoré môžete využiť pri práci  s ľuďmi. Sú určené pre začínajúcich koučov, ako aj pre nás všetkých. K tomu, aby sme sa posunuli ďalej, urobili pozitívnu zmenu, musíme položiť sebe a iným správnu otázku. Inšpirujte 🙂

Zoznam 16 otázok

Definovanie cieľov

 1. Ktorú vec by ste túžili urobiť predtým, ako zomriete?
 2. Na to, aby bol váš život perfektný, čo by sa muselo zmeniť?
 3. Po čom naozaj túžite?
 4. Čo by ste vyskúšali, ak by ste vedeli, že nemôžete zlyhať?

Akčné kroky

 1. Aký je prvý / ďalší krok?
 2. Kto vám môže pomôcť dosiahnuť tento cieľ? Ako môžete získať znalosti / informácie, ktoré potrebujete?
 3. Aké tri kroky, ktoré dávajú zmysel, urobíte tento týždeň?

Získanie nových perspektív

 1. Čo robíte dobre? Čo by ste mohli robiť lepšie?
 2. Ako by ste si viac užívali svoj život, keby ste mali jednu možnosť?
 3. Aký je váš obľúbený spôsob sabotovania seba a svojich cieľov?

Všeobecné diagnostické otázky

 1. O čom je naozaj váš život? Čo je váš cieľ?
 2. Čo by bola vaša ideálna kariéra, ak by ste mohli robiť čokoľvek?
 3. Čo vás najviac fascinuje? Na čo sa najviac tešíte?
 4. Keby mal byť váš vzťah ideálny, ktorá jedna vec by bola iná?
 5. Kto vo vašom živote by mal byť ocenený viac? Chceli by ste ich oceniť za niečo práve dnes?
 6. Ktorá vec by vám priniesla viac finančnej pohody?

Začnite so svojím životom

Každý z nás by si mohol nájsť chvíľu na zodpovedanie. uvedených otázok. Ja osobne som si urobila zoznam vecí, ktoré chcem v živote dosiahnuť. Čo chcem spraviť predtým, ako zomriem. Mám spísaný ideálny život. Vždy, keď mám pocit, že schádzam z mojej cesty, sa k nemu vrátim. Prečítam si ho, porozmýšľam nad ním, niečo upravím alebo doplním. Je rovnako živý ako som ja. Meníme sa spoločne. Neschádzame z našej cesty. Ak je to nutné, hľadáme si novú, odvážnu a nepreskúmanú.

Potom, ako si zadefinujem svoje ciele, určím si akčné kroky. Čo bude môj prvý krok, s kým sa o tom môžem porozprávať, s kým mám tráviť čas, ako získam informácie. A na druhej strane na zahnanie strachu si musím tiež povedať, čo by znamenalo nespraviť tento krok.

Odpoviem si tiež na otázky ,čo všetko sa v procese zmeny naučím a koľko zábavy pri tom budem mať. Každý z nás chce, aby jeho život bol zaujímavý a zábavný. Tak prečo by sme si neužili zmenu svojho života k lepšiemu?

Aby sme vedeli, čo je to, čo nás v živote baví, musíme sa spoznať. Položme si otázku. Aké sú naše silné stránky, z čoho získavame energiu, čo nás fascinuje a zdvíha zo stoličky, aká je naša ideálna kariéra, dokonalý vzťah, finančná nezávislosť, zmysel nášho života?

Osvietenie a šťastie neprichádza len v jednej oblasti. Keď nie sme spokojní so všetkým, nemôžeme byť úplne šťastní. Myslím, že by sme si mali dovoliť ten luxus skutočne šťastného života. Každá jedna z nás si to zaslúži.

Ak ste skrytým koučom, nechajte nám koment s vašou osobnou skúsenosťou, ako ste niekomu pomohli?

Prečo vás pomáhanie iným ľuďom napĺňa?

Ak nie ste skrytým koučom, podeľte sa s nami  o tom, ako by ste na základe uvedených otázok chceli zlepšiť svoj život?

Petra Dzurovčinová pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x