Ste viac anjel alebo diabol? Zistite, kto vás formuje.

Možnosť poznania svojich protikladov v reflexii dialektického myslenia v protikladoch
Anjel s diablom v jednom tele a mnohých častiach duše. Ako je to možné?! Žijeme vo svete plnom kontrastov a protikladov. Nič nie je iba čierne alebo len biele. Ako ma naučil jeden z mojich učiteľov, na pochopenie nášho fungovania je nutné vedieť myslieť v paradoxoch. A súčasne v mnohotvárnosti našej psyché. O čom to celé je a ako sa to prejavuje? Zaujíma vás to? Tak čítajte ďalej.

Predstavte si čiaru, na jednom konci ktorej napíšete nejaké prídavné meno a na opačnú stranu jeho protipól (napr. dobrý a zlý). Myslieť v reflexii dialektického myslenia v protikladoch znamená vedieť prijať a akceptovať, že každá vlastnosť má svoj protipól a oba extrémy (protipóly) tejto vlastnosti máme reálne v sebe. To znamená chápať, že nik nie je buď dobrý, alebo zlý. Každý z nás je dobrý a zároveň zlý a my sa pohybujeme niekde po tejto osi, raz viac k jednému pólu, potom k druhému. Našou úlohou je prijať tento fakt a postupne integrovať obe extrémne polohy do nášho bytia.

Poznáte to: vo vašom okolí sú ľudia, o ktorých máte vytvorenú určitú predstavu a ktorých ste si „zaškatuľkovali“ ako napr. poctivých, ktorí by nikdy neporušili zákon. A vtom sa to stane. Dôjde k situácii, keď ho porušia. A vy si poviete: „Myslela som, že ho poznám. Tak toto by som v živote nepovedala, že práve on sa zachová takto. On, čo, … atď. Už sa vám to niekedy stalo?

Alebo máte kamarátku, o ktorej viete, že vernosť vo vzťahu je pre ňu kľúčová a dali by ste za ňu takmer ruku do ohňa. Podvody neprichádzajú do úvahy. Vy sa zrazu dozviete, že podviedla partnera, z akýchkoľvek dôvodov. Dôležité sú predsa skutky, činy. Nechápete, ako je to možné. Ona, čo stále tvrdila, že … .

Je vám známe antické príslovie: Vodu káže, víno pije? Teda jedno hovorí, a druhé robí. Mali ste už tento pocit z ľudí vo svojom okolí? Ja neustále. Vždy sa nájde niekto, kto mi potvrdí múdrosť a nadčasovosť tejto myšlienky.

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo to tak je? Sú tí ľudia neúprimní? Falošní? Hrajú sa na niečo čo nie sú? Nie, len si neuvedomujú svoje protipóly ukryté v nevedomí, ktoré sa ale pravidelne vynárajú a zanechávajú svoje stopy vo forme protikladného správania dospelých jedincov. Nejedná sa teda o faloš, ale o nevedomosť.

Dialektické myslenie v protikladoch, ktoré zrkadlí tento protiklad v nás, je práve preto oslobodzujúce myslenie. Dáva to väčší obraz, schopnosť vidieť až za horizont a nepripúšťať si až tak správanie ostatných.

Aké to má praktické využitie? Načo je vôbec dobré takto myslieť?

Pomôže vám to k lepšiemu pochopeniu nielen seba samého, ale aj ľudí, s ktorými prichádzate do kontaktu. Je jedno, či sú to tí, na ktorých vám záleží, alebo vaši kolegovia, či obchodní partneri. Vedieť prijímať rozdiely medzi nami a neodsudzovať iných za to, akí sú, trvá určitú dobu, je to proces.

Ako sa s tým učiť pracovať

Najprv spoznajte sami seba a potom sa snažte pochopiť svet okolo. Bude vám to dávať lepší zmysel. Pripusťte si, že máte aj tienisté stránky. Sama viem, že je ťažké si ich vôbec priznať. Avšak každá cesta, aj tá sebapoznávacia začína prvý krokom.

Pozorujte! Všímajte a uvedomujte si, ako reagujete v určitých situáciách. Pomôže vám to odhaliť vaše vzorce správania. Ak ich objavíte, zistíte, čo sa vám v živote opakuje a budete si vedieť ľahšie zadefinovať to, na čom chcete začať pracovať. A pokúste sa byť voči sebe neutrálni, neodsudzujte sa za svoje „prehrešky“.

Popremýšľajte, ktoré vlastnosti sú vám sympatické a ktoré vás iritujú, vytáčajú. Z nejakého dôvodu to tak je. Pravdepodobne preto, že je to niečo, čo riešite vy sami. Pamätajte, že každá vlastnosť má svoj protipól, ktorý je aj vo vás.

Aké pocity vo vás zanechali tieto riadky?

Dáva vám to zmysel?

Rada si prečítam vaše názory nižšie 🙂

Nech sa vám darí rozpoznávať stránky vašej osobnosti čo najlepšie,

POZN. RED. Tento článok vznikol s prispením a odbornou konzultáciou Radima Ressa (NLP, systemické konštelácie, konštelácie traumatu, Voice Dialogue, EMI, Fragments of Mind, …), za čo mu touto cestou ďakujem.

Lucia Stašeková pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x