Vôňa priateľstva

Na našom sídlisku neboli v mojom veku žiadne deti a tak, kým som nespoznala nových kamarátov v škole, hrávala som sa väčšinou sama. Vymyslela som si svojich vlastných imaginárnych kamarátov, s ktorými bola zábava po celý deň. Mamu to až tak neznepokojovalo, keďže som si pýtala na večeru viac krupicovej kaše a celú som zjedla. Lebo som kŕmila „akože“ aj svojich kamarátov z tajomného lesa.

Nedávno ma mamina prichytila opäť so širokým úsmevom, ako sa s niekým rozprávam v obývačke, hoci na stole som mala len notebook. Na jej prekvapenie sa z neho usmievala kamarátkina tvár.

Technológie priniesli do nášho sveta niečo nové, nepoznané. Stačí mať len chvíľu času a už nás spoja s niekým, kto sa nachádza na konci sveta. Alebo s vašou spriaznenou dušou, s ktorou nemôžete vybehnúť po práci na lahodnú kávu do vašej obľúbenej kaviarničky na rohu ulice. Ako za starých čias by ste sedeli pri tom mierne kývajúcom stolíku, pozorovali cez sklený výklad uháňajúcich ľudí, a popritom rozoberali podstatné aj nepodstatné maličkosti. Ladíte na rovnakú vlnovú dĺžku, ale už nežijete v rovnakom meste. Technika síce pokročila, žiaľ ešte nás nevie teleportovať niekoľko stoviek kilometrov.

Existujú názory, že sociálne siete kazia priateľstvá. Dokonca raz niekto napísal, že tie vzťahy, o ktorých si myslíme, že sú skutočné, môžu byť len akousi imaginárnou bublinou. Namiesto toho, aby sme sa stretli v reálnom svete, spájame sa v tom nereálnom. Každý má príležitosť starať sa o svoje priateľstvá spôsobom, aký považuje za správny. Mne sa skôr zdá smutné, keď sa nestaráme o svoje vzťahy vôbec.

V kuchyni to rozvoniava po čučoriedkovom koláči, ktorý som práve dopiekla. Zapínam malý počítačový zázrak a už rozoberám na obrazovke kuchárske umenie s kamarátkou cez Atlantik. Nemôže ho síce ochutnať, ale aspoň som ju navnadila na pečenie a zistila, že o mesiac konečne priletí na Slovensko. O hodinu sa vyberiem von na ďalšiu návštevu s koláčom na tanieri. Kamarátka z vysokej býva o ulicu ďalej, nebudem si s ňou predsa písať cez chat. A okrem toho, bola by škoda, keby som ten báječný koláč jedla za tými „internetovými oknami“ sama.

Alena Gnidiak pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x