Zvoľte si ciele, ktoré vás posúvajú bližšie k vašim snom

Dennodenne sa stretávame s ľuďmi, ktorým sa vo všetkom darí a vyžaruje z nich skutočné šťastie a spokojnosť. Vedia, čo chcú a pravdepodobne vedia aj ako na to. Žeby odhalili zaručený recept, nejaký univerzálny vzorec na šťastný život? Alebo sa narodili obdarení schopnosťou rozoznať, čo je pre nich dobré a akým smerom sa v živote majú uberať? Sú ciele skutočne také dôležité?

Táto téma ma zaujala natoľko, že som sa rozhodla preskúmať širší okruh známych a zamerať sa na šťastných a úspešných ľudí. Mali niekoľko spoločných vlastností a nechýbala im presne definovaná vízia ich budúcnosti. Dokonca mnohí si toho veľa odopierali, aby im zvýšilo viac na naplnenie ich snov v budúcnosti.

Ešte nedávno, keď sa ma niekto opýtal, či viem, čo by som v živote chcela robiť a čo ma baví, som sa dlho zamýšľala – a nič. Skutočne som nevedela, kde sa vidím alebo kde by som chcela pracovať. Preto som nemala ani žiadne kariérne plány a ciele. Neuvedomovala som si ani potrebu mať presne stanovené ciele. Dnes už s istotou viem, čo chcem. Taktiež mi je jasné, že ľudia, ktorí majú presné ciele a idú si za nimi, v živote dosiahnu viac.

Keď človek nemá ciele, tak nekoná cielene. Keď nekoná cielene, ťažko sa mu podarí niečo prevratné dosiahnuť. Keď už však vie, čo chce, má v sebe vnútornú silu a chopí sa príležitostí, ktoré sa mu pripletú pod nohy. Ale ako rozpozná tieto šance, keď nemá ciele?

Dôležité je aj chápanie cieľov. Môžu byť rôzne. Niekto túži po lepšej práci, iný chce mať peknú postavu alebo si nájsť životného partnera a mať deti. Po čom túžite vy?

Dlhé roky som sa venovala viacerým veciam naraz. Mala som veľa priateľov, záujmov a mnohým aktivitám som nedokázala alebo nechcela povedať ,,nie’’. Pripadala som si ako super hrdina, ktorý všetko zvládne a seba som si predstavovala ako úspešnú ženu, ktorú ľudia obdivujú z rôznych hľadísk, či už kvôli vzdelaniu, charizme alebo vyšportovanej postave. Vždy ma veľmi bavilo štúdium cudzích jazykov, cestovanie, stretnutia s priateľmi a fitnes. Keď bola možnosť, a tých bolo popri štúdiu na vysokej škole dosť, hneď som sa prihlásila na nejaký jazykový kurz, chodila som popritom do posilňovne a večer som bežala za priateľmi. Zvykla som to občas až dosť preháňať a neraz sa mi stalo, že som vďaka nespočetnému množstvu aktivít, veci nedotiahla do konca alebo nevenovala im toľko energie, koľko by som si želala. Príliš veľa som jej vydávala, oveľa menej však prijímala. Neraz som skončila úplne vyčerpaná s horúčkou v posteli.

Dlho som nedokázala zmeniť svoj pestrý, ale príliš vyčerpávajúci spôsob života. Postupom času som si však uvedomila, keď sa venujem menšiemu počtu aktivít, že im dokážem venovať oveľa viac času a dotiahnuť ich do úspešného konca. Taktiež, že nie všetko, čo sa nám zdá byť naoko úžasné, je v skutočnosti také skvelé, ako sa zdá.

Venujte sa aktivitám, ktoré vás bavia a ste v nich dobrí. Určite nemá zmysel sa pretvárať a trápiť sa pre veci, ktoré vám až tak nejdú a nebavia vás, ale skôr sa sústrediť na zdokonaľovanie daností.

Ľudia nás zvyknú odhovárať a tvrdiť: to nedokážeš, do toho sa nepúšťaj a podobne. Ale to tvrdia iba preto, lebo neveria, že oni by to dokázali. Hodnotia druhého podľa seba alebo jednoducho inému nedoprajú. Vaše hranice si určujete vy sami. Keď máte vôľu, snahu a ste akcieschopní, neváhajte, začnite už dnes. Kto verí, dokáže to.

Niekedy sa ženieme za niečím, čo nás neuspokojí a zistíme to až po rokoch. Uvedomila som si, že byť super hrdinkou nie je to, čo si skutočne želám, a skôr si vážim rodinnú pohodu, najbližších priateľov a činnosti, ktoré ma napĺňajú duševne. Týmto smerom sa snažím posunúť aj svoju prácu. Keď vás niečo baví, skúste tomu venovať pomerne veľa času a aj výsledok bude viditeľne odlišný. Taktiež som začala svoj voľný čas rozdeľovať medzi zmysluplné aktivity, ktoré ma obohacujú. Oveľa viac sa venujem rodine a mojim najbližším a viem, že po stretnutí s nimi som „načerpaná“ úžasnou silou a optimizmom.

Významná je aj vnútorná motivácia, ktorú v sebe máme. Keď nasledujeme svoj cieľ, vnútorná sila k nám akoby priťahovala ľudí a udalosti, ktoré nás privedú k vytúženému cieľu alebo nás k nemu aspoň nasmerujú.

Veľmi dobrým pomocníkom v motivácii je tzv. vizuálna nástenka, na ktorej si prostredníctvom obrázkov alebo textu tvoríte predstavu o tom, kým by ste v budúcnosti túžili byť, čo by ste chceli mať alebo kde by ste najradšej boli. Pripnite si na ňu všetky vaše ciele a túžby. Ak chcete mať raz dom, pridajte si tam fotku domčeka. Ak by ste chceli štíhlu postavu, priložte foto štíhlej dámy. Alebo pokojne aj auto. Ale odporúčam nezabudnúť na vašu fotku, keď ste boli skutočne šťastní. Šťastie je dôležitejšie ako to auto. Kto prežíva trvalé vnútorné šťastie, ten je víťaz. Preto si tam pridajte aj fotky ľudí, ktorých máte radi, môže byť aj zvieratko, ktoré vám robí radosť. Ďalším krokom je vizualizácia. Predstavte si, že nástenka zobrazuje skutočný obraz vášho života. Vytvorí sa vo vás silná túžba sny naplniť. Venujte svoju energiu na dosiahnutie cieľa, svojho sna. Jedného za druhým. Čím viac pozornosti niečomu venujete, tým skôr to dosiahnete. Spíšte si kroky, ktoré vás k nemu povedú.

Pokiaľ si vaše ciele nedokážete predstaviť a neviete sa do nich vžiť, potom to pravdepodobne nie je to, po čom skutočne túžite. Ak sa napríklad ženiete za kariérou a aj napriek vedúcej pozícii nie ste spokojná, je načase sa zamyslieť. Čo ak by vás skôr napĺňala rodina či priatelia, na ktorých vôbec nemáte čas? Začnite od toho, čo skutočne chcete dosiahnuť. Každý z nás má svoj sen a túžby. Vytvorte si plán a skúste sa ho držať. Každý deň sa sústreďte na uskutočnenie čiastkových cieľov, ale majte vždy na mysli hlavný cieľ, ku ktorému vás povedú malé krôčiky. Energiu čerpajte aktivitami, ktoré vás bavia, nabíjajú optimizmom a životnou energiou.

Aké sú vaše osobné skúsenosti s stanovením cieľov?

Ako sa vám darí ciele dosiahnuť?

Vizualizujete často? Poteším sa ak sa podelíte o svoje vlastné skúsenosti alebo nápady, urobte tak prosím v komentoch nižšie.

Zuzana Jančoková pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x